O‘rmon xo‘jaligi sohasini raqamlashtirishda o‘tgan 2023 yilda qanday ishlar amalga oshirildi?
O‘rmon xo‘jaligi sohasida ilm-fan bilan ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash, ta’lim jarayoniga zamonaviy axborot va raqamli texnologiyalarni joriy etish hamda ilg‘or xorijiy tajriba bo‘yicha yetarli bilim va malakalarga ega bo‘lgan kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsad qilingan.
Xususan, o‘tgan yillar davomida ijaraga berilgan o‘rmon fondi yerlari hisobini yuritish axborot billing tizimi ishlab chiqildi, tizim ishga tushiriliishi orqali barcha ijara shartnomalar tizimga kiritish ishlari amalga oshirilmoqda hamda barcha to‘lovlar avtomatik hisob kitobini yuritish yo‘lga qo‘yilmoqda. Ushbu tizim orqali ijaraga olingan yerlarda amalga oshirilayotgan ishlar nazorati olib boriladi. Shuningdek, tizimni ishga tushirilishi natijasida hisobotlarga ketadigan vaqtni 80% qisqartirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, “Forest Mobile” mobil ilovasi ishga tushirildi, mobil ilova orqali yangiliklarni yetkazish, davlat xizmatlaridan foydalanish, o‘rmon fondi yerlarida ro‘y bergan xodisalar to‘g‘risida tezkor ma’lumot olish yo‘lga qo‘yildi.
O‘rmon fondi yerlari ma’lumotlarini geofazoviy ma’lumotlar asosida yig‘ish, qayta ishlash, saqlash va taqdim etish imkoniyatini beruvchi «Smart forestry» axborot tizimi test rejimda ishga tushirildi. Ushbu tizim orqali o‘rmon fondi yerlari ma’lumotlarini geofazoviy ma’lumotlar asosida yangilash yo‘lga qo‘yiladi. Tizim o‘rmon fondi yerlari haqidagi ma’lumotlarni raqamlashtirish va xaritada aks ettirish hamda rejalashtirish imkonini beradi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, o‘rmon fondi yer maydonlarida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1,1 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxtlar va butalarning urug‘lari jamg‘arilgan. Niholxona va ko‘chatxonalarning umumiy maydoni 1,3 ming gektarga yetkazilib, 166 million dona turli mevali hamda manzarali daraxtlar va butalarning ko‘chatlari, nihollari yetishtirilgan.

What was done in the digitalization of the forestry industry in 2023?
Ensuring the integration of science and production in the field of forestry, introducing modern information and digital technologies into the educational process, and improving the system of training personnel with sufficient knowledge and skills based on advanced foreign experience intended.
In particular, over the past years, an information billing system has been developed for keeping accounts of leased forest fund lands, by launching the system, all lease contracts are entered into the system, and automatic account book keeping of all payments is started. Through this system, the works carried out on leased land are monitored. It is also planned to reduce the time spent on reports by 80% as a result of the system launch.
Thus, the mobile application "Forest Mobile" was launched, it was possible to deliver news, use state services, and get quick information about the events that happened on the lands of the forest fund through the mobile application.
The "Smart forestry" information system, which provides the opportunity to collect, process, store and present forest fund land information based on geospatial data, was launched in test mode. Through this system, forest fund land information will be updated based on geospatial data. The system allows digitization and mapping of information about forest fund lands, as well as planning.
For information, it should be noted that 1.1 tons of seeds of desert and other types of trees and shrubs were collected by forest farms on the land of the forest fund. The total area of nurseries and nurseries reached 1.3 thousand hectares, and 166 million seedlings and saplings of various fruit and ornamental trees and shrubs were grown.