Oʻrmon xoʻjaliklari faoliyatiga bag'ishlangan seminar o'tkazilmoqda
24-25-yanvar kunlari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi agentligi tomonidan 2025-yil – “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” munosabati bilan oʻrmon xoʻjaliklarini rivojlantirish, amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar muhokamasiga bagʻishlangan amaliy seminar o'tkazilmoqda.
Toshkent viloyatining Bo’stonliq tumanida o’tkazilayotgan seminarda Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov, Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori Erkin Muhitdinov, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda faoliyat koʻrsatayotgan 79 ta hududiy oʻrmon xoʻjaliklari rahbarlari, shuningdek, Jahon banki, BMTning oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO), KOICA va Suppro Ltd. kompaniyasi vakillari, mutaxassis olimlar hamda OAV vakillari ishtirok etmoqda.
Seminarning ochilish marosimida nutq so’zlagan Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov Prezident tashabbusi bilan o’rmonlarni asrab qolish borasida bir qancha ijobiy o’zgarishlar yuz berayotganini ta’kidladi.
“Oxirgi yillarda davlatimiz rahbari tomonidan daraxtlarni kesishga qarshi nazorat kuchaytirildi, buning uchun javobgarlik oshirildi, moratoriy e’lon qilindi. Yurtdoshlarimiz daraxtni shunchaki kesib bo’lmasligini, bu qonunan taqiqlanganligini va qat’iy javobgarlik belgilanganini tushunishyapti”, - dedi vazir.
Shuningdek, A.Abduhakimov o’rmon xo’jaliklari faoliyatiga tanqidiy-tahliliy yondashib, sohada ayrim kamchiliklar, qonunbuzarlik holatlari saqlanib qolayotganligini va ularni bartaraf etish birinchi galdagi vazifa ekanligini ta’kidladi.
“Bugun yerlarning degradatsiyaga uchrashi, o’rmonzorlarning yo’qolishi, cho’llanish butun dunyoda eng global ekologik muammoga aylandi. Mazkur muammo, ayniqsa, Markaziy Osiyo mintaqasiga juda katta salbiy ta’sir ko’rsatmoqda. Yagona yechim esa o’rmonlarni saqlab qolish va ularni ko’paytirishdir. Shuning uchun barcha o’rmon xo’jaliklarida har qanday turdagi qonunbuzarlik holatlariga chek qo’yishimiz lozim. Agar bugun daraxtlarni kesish holatlarini bartaraf etmasak, o’rmonlarni asrab qololmasak, bu kelajakda fojiali holatlarga olib kelishi muqarrar. Qolaversa, kelajak avlod ham bizni kechirmaydi”, - dedi vazir.
Shuningdek, vazir o’rmon xo’jaliklari rahbarlari bilan muloqot qilib, ularning fikr va takliflarini tingladi. Sohada zamonaviy texnologiyalardan foydalanish, daraxt ekish va koʻchatlarni parvarishlash ishlari, oʻrmon xoʻjaligini samarali boshqarish masalalari muhokama qilindi.
“O’rmonchilar uchun bunday darajadagi seminar birinchi marta o’tkazilmoqda. Soha xodimlari o’zaro fikr almashishmoqda, muammolar, kamchiliklarga birgalikda yechim izlanmoqda, mutaxassislar, olimlar o’z takliflarini bildirishmoqda. Ya’ni bu seminar fikr va tajriba almashish, soha xodimlarining uzilib qolgan aloqalarini, hamfikrliligini qayta tiklashga imkoniyat bermoqda. Qolaversa, 2025-yilda o’rmonzorlarni kengaytirish uchun, hammamiz uchun birdek manfaatli bo’lgan maqsadlarni belgilab olyapmiz. Bu seminar bizga juda katta turtki berdi”, - dedi Buxoro davlat o’rmon xo’jaligi agentligi direktori Rustam Ochilov.
Seminar davomida O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriya mudiri, qishloq xo‘jaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy Orolda o’rmonlarni rivojlantirish, turkiyalik xalqaro ekspert Ahmad Yalvach esa o’rmonlarni ko’paytirishda Turkiya tajribasiga bag’ishlangan taqdimotlar o’tkazdi.

Проводится семинар по лесохозяйственной деятельности
24-25 января Агентство лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата объявило о развитии лесного хозяйства, реализованных работах и планах на будущее в связи с 2025 годом – «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики». проводится семинар, посвященный этой дискуссии.
В мероприятии приняли участие министр экологии Азиз Абдухакимов, директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов, руководители 79 региональных лесохозяйственных предприятий, действующих на территории Республики Каракалпакстан и областей, а также Всемирного банка, Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО). семинар, проведенный в Бустонлыкском районе Ташкентской области), KOICA и Suppro Ltd. Участвуют представители компании, ученые-эксперты и представители СМИ.
Выступая на церемонии открытия семинара, министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что по инициативе Президента в сфере охраны лесов происходит ряд позитивных изменений.
«В последние годы глава нашего государства усилил контроль за вырубкой деревьев, возросла ответственность за это, объявлен мораторий. Наши соотечественники понимают, что просто срубить дерево невозможно, это запрещено законом и установлена строгая ответственность», - сказал министр.
Также А.Абдухакимов критически-аналитически подошел к деятельности лесного хозяйства и отметил, что в отрасли все еще имеются некоторые недостатки и нарушения законодательства, и их устранение является первоочередной задачей.
«Сегодня деградация земель, потеря лесов и опустынивание стали самыми глобальными экологическими проблемами в мире. Эта проблема имеет весьма негативное влияние, особенно на центральноазиатский регион. Единственное решение – сохранить и приумножить леса. Поэтому мы должны положить конец любому виду беззакония во всех лесных хозяйствах. Если мы не прекратим вырубку деревьев сегодня, если не спасем леса, это неизбежно приведет к трагическим ситуациям в будущем. Кроме того, будущее поколение нам этого тоже не простит», - сказал министр.
Также министр пообщался с руководителями лесного хозяйства и выслушал их мнения и предложения. Обсуждались вопросы использования современных технологий в поле, посадки деревьев и ухода за саженцами, эффективного управления лесным хозяйством.
«Для лесников семинар такого уровня проводится впервые. Сотрудники сферы обмениваются идеями, совместно ищут пути решения проблем и недостатков, эксперты и ученые высказывают свои предложения. То есть данный семинар дает возможность обменяться идеями и опытом, восстановить разорванные связи и общность взглядов работников отрасли. Кроме того, мы ставим цели по расширению лесов в 2025 году, которые одинаково выгодны для всех нас. Этот семинар дал нам большой импульс», — сказал Рустам Очилов, директор Бухарского государственного агентства лесного хозяйства.
В ходе семинара заведующий лабораторией НИИ лесного хозяйства, доктор сельскохозяйственных наук Зиновий Новицкий выступил с докладами о развитии лесов в Аральском регионе, а турецкий эксперт-международник Ахмед Ялвач выступил с докладами об опыте Турции в лесовосстановлении.