O‘rmon xo‘jaliklarini rivojlantirishda xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi
24–25-yanvar kunlari Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi agentligi tomonidan 2025-yil – “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” munosabati bilan oʻrmon xoʻjaliklarini rivojlantirish, amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar muhokamasiga bagʻishlangan amaliy seminar o'tkazildi.
Seminarda nutq so‘zlagan Aziz Abduhakimov Prezident tashabbusi bilan o’rmonlarni asrab qolish borasida bir qancha ijobiy o’zgarishlar yuz berayotganini ta’kidladi. Biroq, shunga qaramay, sohada hamon ayrim kamchiliklar saqlanib qolayotganini tanqid ostiga oldi. (https://t.me/ecogovuz/46265)
Tadbirning birinchi kunida turli muhokamalar, shuningdek, O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriya mudiri, qishloq xo‘jaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy va turkiyalik xalqaro ekspert Ahmad Yalvachning o’rmonlarni ko’paytirishga oid taqdimotlari o‘tkazildi.
Tadbirning ikkinchi kunida esa “Oʻrmon xoʻjaligi sohasida xalqaro hamkorlik yanada rivojlantiriladi” mavzusida seminar tashkil etildi. Unda ishtirok etgan Ekologiya vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov xalqaro hamkorlikning oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirishdagi ahamiyati, xorijiy tajriba va resurslardan foydalanish muhim ekanligini taʼkidladi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori Erkin Muhitdinov esa Jahon banki loyihalari, KOICA bilan birgalikda amalga oshirilayotgan smart-oʻrmonchilik tashabbuslari, shuningdek, FAO tomonidan moliyalashtirilayotgan oʻrmonlar va yaylovlarni barqaror boshqarish loyihalari mamlakatimizda ekologik muhitni yaxshilash va tabiat resurslarini samarali boshqarish borasidagi muhim qadamlar ekanligini qayd etdi.
Jahon banki mutaxassisi Asferachyu Abate Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan loyihalar nafaqat tabiat muhofazasi, balki aholining turmush darajasini oshirish uchun ham ulkan imkoniyatlar yaratayotganini qayd etdi.
Ma'lumot uchun, Jahon bankining "Resilient Landscapes for Sustainable Livelihoods in Uzbekistan" loyihasi oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish va landshaftlarni qayta tiklashga qaratilgan. Loyihada oʻrmon xoʻjaligini institutsional mustahkamlash, oʻrmonlarni raqamli monitoring qilish, qishloq aholisi uchun oʻrmon xoʻjaligidan daromad olish imkoniyatini yaratish, dorivor oʻsimliklar yetishtirish va qiymat zanjirlarini rivojlantirish hamda boshqa muhim vazifalar ko‘zda tutilgan.
Seminarda KOICA (Koreya xalqaro hamkorlik agentligi) tashabbusi bilan 2024–2028-yillarda amalga oshiriladigan loyihaga ham e'tibor qaratildi. Loyihada smart texnologiyalar yordamida oʻrmonlarni qayta tiklash, 6 ta smart issiqxona qurish, 1,7 mln tup xandon pista koʻchatlarini yetishtirish, 5 gektar maydonda pistachilik ilmiy-tadqiqot stansiyasi tashkil etish, shaharlarni koʻkalamzorlashtirish, 5 gektar hududda maxsus daraxt koʻchatxonalari barpo qilish, 50 gektar maydonda shaharlar uchun moslashtirilgan koʻchatlar yetishtirish, 300 000 tup daraxt oʻstirish kabi maqsadlar ko‘zda tutilgan. KOICA mutaxassisi Yoon Taegseung loyiha ekologik muhitni yaxshilash va aholi uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilganini ta’kidladi.
FAO bosh texnik maslahatchisi Narimon Nishonov esa tashkilot bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan o‘rmonlar va yaylovlarni barqaror boshqarish loyihasi mamlakatimizning iqlim o‘zgarishiga moslashish va tabiiy resurslardan samarali foydalanishga yo‘naltirilganligini aytib o‘tdi. Shuningdek, Bo'stonliq tumanida o'tgan seminarda nodavlat notijorat tashkilot vakillari ham ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, mazkur xalqaro loyihalar O‘zbekistonda o‘rmon xo‘jaliklarini barqaror rivojlantirishda muhim hisoblanadi. Asosiysi, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan bu kabi islohotlar ekologik barqarorlikni ta'minlash va iqtisodiyotda "yashil" loyihalar ulushining sezilarli ortishiga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Seminar yakunida kelgusida bajarilishi kerak bo‘lgan vazifalar belgilab olindi. Shuningdek, ishtirokchilarga tashakkurnoma va sertifikatlar topshirildi.

Обсуждены вопросы международного сотрудничества в развитии лесного хозяйства
24-25 января Агентство лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в Бустанлыкском районе Ташкентской области в связи с 2025 годом – «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики», развития лесного хозяйства. состоялся практический семинар, посвященный обсуждению выполненных работ и планов на будущее.
Выступивший на семинаре Азиз Абдухакимов отметил, что по инициативе Президента в сфере охраны лесов происходит ряд позитивных изменений. Однако, несмотря на это, он раскритиковал, что в этой области все еще имеются некоторые недостатки. (https://t.me/ecogovuz/46265)
В первый день мероприятия прошли различные дискуссии, а также выступления заведующего лабораторией НИИ лесного хозяйства доктора сельскохозяйственных наук Зиновия Новицкого и международного эксперта из Турции Ахмада Ялвача по вопросам лесовосстановления.
Во второй день мероприятия был организован семинар на тему «Международное сотрудничество в сфере лесного хозяйства будет развиваться дальше». Принимавший в нем участие первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов отметил важность международного сотрудничества в развитии лесного хозяйства, использования зарубежного опыта и ресурсов.
Директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов отметил, что проекты Всемирного банка, инициативы «умного лесного хозяйства», реализуемые совместно с KOICA, а также проекты устойчивого управления лесами и пастбищами, финансируемые ФАО, являются важными шагами в улучшении экологической среды и эффективное управление природными ресурсами в нашей стране.
Эксперт Всемирного банка Асферачю Абате отметила, что реализуемые в Узбекистане проекты создают большие возможности не только для охраны природы, но и для повышения уровня жизни населения.
Для информации, проект Всемирного банка «Устойчивые ландшафты для устойчивой жизнедеятельности в Узбекистане» направлен на развитие лесного хозяйства и восстановление ландшафтов. Проект предусматривает институциональное укрепление лесного хозяйства, цифровой мониторинг лесов, создание возможностей для сельских жителей получать доход от лесного хозяйства, выращивание лекарственных растений и развитие цепочек добавленной стоимости и другие важные задачи.
На семинаре также обсуждался проект, инициированный KOICA (Корейским агентством международного сотрудничества), который будет реализован в 2024-2028 годах. Проект предполагает восстановление лесов с помощью умных технологий, строительство 6 умных теплиц, выращивание 1,7 млн саженцев фисташек, создание научно-исследовательской станции фисташек на площади 5 га, озеленение городов. создание специальных древесных питомников на площади 5 га, на площади 50 га цели такие как посадка адаптированных саженцев для городов, посадка 300 000 деревьев. Эксперт KOICA Юн Тэг Сын отметил, что проект направлен на улучшение экологической среды и создание благоприятных условий для населения.
Наримон Нишонов, главный технический советник ФАО, сообщил, что проект устойчивого управления лесами и пастбищами, который реализуется в сотрудничестве с организацией, направлен на адаптацию к изменению климата и эффективное использование природных ресурсов. В семинаре, прошедшем в Бостанлыкском районе, также приняли участие представители негосударственных некоммерческих организаций.
Следует отметить, что данные международные проекты важны для стабильного развития лесного хозяйства Узбекистана. Главное, что такие реформы, реализуемые в нашей стране, важны, поскольку служат обеспечению экологической стабильности и значительному увеличению доли «зеленых» проектов в экономике.
По итогам семинара были определены задачи, которые предстоит выполнить в будущем. Участникам также были вручены благодарственные грамоты.