O‘rmonlarda favqulodda vaziyatlarning oldini olish masalalari muhokama qilindi
24-yanvar kuni Toshkent viloyati Boʻstonliq tumanida Oʻrmon xoʻjaligi agentligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi hamkorligida “Atrof-muhit va xavfsizlik yoʻlidagi hamkorlik” mavzusida amaliy seminar boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori Erkin Muhitdinov, Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi oʻrinbosari, Shtab boshligʻi polkovnik Sanjar Zufarov hamda mutasaddilar ishtirok etdi.
Seminar davomida oʻrmon xoʻjaligini rivojlantirish, tabiiy resurslarni muhofaza qilish va butun dunyoda sodir bo’layotgan yong’inlar misolida favqulodda vaziyatlarning oldini olish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, ikki tashkilot oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va favqulodda vaziyatlarda oʻrmon xoʻjaliklari bilan bogʻliq xavf-xatarlarni kamaytirish boʻyicha takliflar ilgari surildi.
“Oʻrmonlar nafaqat ekologiya, balki iqtisodiyot va xavfsizlik uchun ham muhim ahamiyatga ega. Bizning asosiy vazifamiz – tabiatni muhofaza qilish, resurslardan oqilona foydalanish va kelgusi avlodlar uchun sof muhit yaratishdir,” – dedi Erkin Muhitdinov.
Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi oʻrinbosari Sanjar Zufarov esa oʻrmon yongʻinlari nafaqat tabiatga, balki insonlarga ham jiddiy tahdid solishini ta’kidladi.
“Biz bu xavflarni bartaraf etish uchun zamonaviy texnika va metodlarni joriy etishimiz shart. Bugungi seminar soha mutaxassislari uchun tajriba almashish va xavflarni kamaytirish yoʻlida muhim qadam boʻldi”, – dedi u.
Tadbir davomida FVV mutaxassislari tomonidan maxsus texnika va uskunalardan foydalanish boʻyicha amaliy va koʻrgazmali mashgʻulotlar tashkil etildi. Mutaxassislar oʻrmon xoʻjaliklarida yongʻin sodir boʻlganda uni bartaraf etish, shuningdek, togʻli hududlarda suv yetkazib berish uchun moʻljallangan zamonaviy uskunalar namoyish etildi.

Обсуждены вопросы предотвращения чрезвычайных ситуаций в лесах
24 января в Бустонлыкском районе Ташкентской области совместно с Агентством лесного хозяйства и Министерством по чрезвычайным ситуациям состоялся практический семинар на тему «Сотрудничество в сфере экологии и безопасности».
В мероприятии приняли участие директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов, первый заместитель министра по чрезвычайным ситуациям, начальник штаба полковник Санжар Зуфаров и официальные лица.
В ходе семинара обсуждались вопросы развития лесного хозяйства, охраны природных ресурсов и предотвращения чрезвычайных ситуаций типа пожаров, возникающих во всем мире. Также были выдвинуты предложения по укреплению сотрудничества между двумя организациями и снижению рисков, связанных с лесным хозяйством в чрезвычайных ситуациях.
«Леса важны не только для экологии, но и для экономики и безопасности. Наша главная задача – защитить природу, разумно использовать ресурсы и создать чистую окружающую среду для будущих поколений», – сказал Эркин Мухитдинов.
Первый заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Санжар Зуфаров отметил, что лесные пожары представляют серьезную угрозу не только природе, но и людям.
«Мы должны внедрить современные технологии и методы для устранения этих рисков. Сегодняшний семинар стал важным шагом для экспертов в этой области по обмену опытом и снижению рисков», - сказал он.
В ходе мероприятия специалистами МЧС были организованы практические и демонстрационные занятия по использованию специальной техники и оборудования. Специалисты продемонстрировали современную технику, предназначенную для тушения пожаров в лесхозах, а также водоснабжения в горных районах.
По итогам семинара была проанализирована проделанная работа на местах и определены меры, которые необходимо предпринять в дальнейшем.