O‘rmonlarda sodir bo‘ladigan yong‘in nafaqat yashillik olamiga, balki undan ajralib chiqadigan kislorod miqdorining keskin kamayishiga ham sabab bo‘ladi
Insoniyat hayoti ming yillar osha o‘simlik va hayvonat olami bilan bevosita bog‘liq bo‘lib kelgan. Ba'zan odamlarning e'tiborsizligi hamda ehtiyotsizligi oqibatida minglab gektar o‘rmonzorlarda, yaylovzorlarda yong‘in chiqib, ulardagi mavjud o‘simlik va hayvonot dunyosining yo‘q bo‘lib ketishiga sabab bo‘lmoqda. O‘rmon yong‘ini kelib chiqishi tabiatga va insoniyatga juda katta zarar keltirish barchamizga ma'lum.
O‘rmonlarda sodir bo‘ladigan yong‘in nafaqat yashillik olamiga, balki undan ajralib chiqadigan kislorod miqdorining keskin kamayishiga, tuproq tarkibining buzilishiga sabab bo‘ladi.
Shunga qaramasdan, yer yuzining turli mintaqalarida o‘rmonlarga chaqmoq sababli yashin tushishi yoki iqlimning nihoyatda qurg‘oqchiligiva inson omillari tufayli o‘rmonlarda o‘rmon yong‘ini kelib chiqayotganligi kuzatilmoqda.
Mazkur muammolarning oldini olish maqsadida Konimex Davlat o‘rmon xo‘jaligida yongin xavfsizligi fuqaro muhofazasi o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Tadbir davomida soha mutaxassislari tomonidan tushuntirish ishlari olib borildi, tegishli ko‘rsatmalar berib o‘tildi. O‘rmon xo‘jaligi uchastkalarida o‘t o‘chirish anjomlari va vositalarini saqlash uchun o‘rmon uchastkasi boshliqlari (o‘rmonchilar)ga biriktirilgan binolar, shuningdek mayda ta'mirlash uchun asbob-uskunalar va anjomlar bo‘lishi nazoratdan o‘tkazildi.

Пожар, который возникает в лесах, вызывает не только гибель мира зелени, но и резкое уменьшение количества, выделяемого из него кислорода
Человеческая жизнь была напрямую связана с флорой и фауной на протяжении тысячелетий. Иногда из-за халатности и неосторожности людей возникают пожары на тысячах гектаров лесных массивов, пастбищ, вызывая исчезновение существующей в них флоры и фауны. Всем нам известно, что лесные пожары наносят огромный ущерб природе и человечеству.
Пожары, происходящие в лесах, вызывают не только мир зелени, но и резкое уменьшение количества, выделяемого из нее кислорода, нарушение структуры почвы.
Тем не менее, в различных регионах Земли наблюдаются вспышки молний из-за молний в лесах или из-за чрезвычайно засушливого климата, а также из-за человеческого фактора, вызывающего лесные пожары в лесах.
В целях профилактики этих проблем в Государственном лесничестве Конимех проведен тренинг по гражданской защите по пожарной безопасности.
В ходе мероприятия специалистами отрасли была проведена разъяснительная работа, даны соответствующие поручения. На лесных участках производился контроль за наличием пристроенных к лесным участковым начальникам (лесничим)помещений для хранения пожарного инвентаря и инструментов, а также оборудования и инвентаря для мелкого ремонта.