O‘rmonlarni barpo qilish o‘z qo‘limizda!
O‘rmonlarni inson o‘z qo‘li bilan ko‘paytirishi yoki yo‘q qilishi mumkin. O‘rmonlar sayyoramizda uglerodni saqlovchi muhim omillardan biri hisoblanadi. Lekin o‘rmonlarni kesish natijasida havoda katta miqdorda karbonat angidrid gazi hosil bo‘lishi iqlimimizning o‘zgarishiga olib kelmoqda. Buning oldini olishning yagona yo‘li o‘rmonlarni ko‘paytirishdir. O‘rmonlar iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatishga yordam beradi. Ular nafaqat zaharli gazlarni kamaytirishga balki barqaror landshaftlarni shakllantirish orqali suv rejimini, qishloq xo‘jaligi uchun tuproq holatini yaxshilanishiga hamda dengiz suvi sathini ko‘tarilishi va shunga o‘xshash ekstremal ob-havo sharoitlarida yordam beradi.
Ma'lumki ihota o‘rmonzorlari shamolning harakatini kamaytiradi va tuproqdagi namni bug‘lanib ketishdan, uning ustki qatlamlarini shamol uchirib ketishidan saqlaydi, ko‘chma qumlarning harakatini kamaytiradi, tog‘ yonbag‘irlaridagi tuproqni sel yuvib ketishi ya'ni eroziyadan asraydi.
O‘rmon barpo etishda har qaysi daraxt va butaning biologik, ekologik xususiyatlarini o‘rganish va xo‘jalikdagi ahamiyatini yaxshi bilish lozim. Bu ulardan to‘g‘ri foydalanishga yordam beradi. Cho‘l zonasiga qaysi daraxt va buta turlari, tog‘ zonasiga va aholi yashash joylarida qanday daraxt turlarini ekish zarurligini yaxshi bilgan holda ularni ekish tavsiya etiladi.
Bugungi kunda Orolning qurigan tubida o‘rmon barpo etish bo‘yicha tadqiqotlar olib boradigan labarotiriya faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bunda xar xil tuproq sharoitida ixota o‘rmonlari barpo etish agrotexnikasi ishlab chiqilgan. Shu yerda o‘sishi mumkin bo‘lgan o‘simlik turi, ihota o‘rmonlarinining deflyatsiyaga qarshi bo‘lgan xususiyatlari, ularning ekologik ahamiyati, qayta tiklanishi, ozuqa miqdori, fiziologik ko‘rsatkichlari aniqlangan.
Ihotazorlaring ahamiyati kattaligi bois, so‘nggi yillarda ixota o‘rmonlarini barpo etishga katta e'tibor qaratilmoqda. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, o‘rmon ixotazorlari ta'sirida tabiiy ravishda o‘simliklar bilan qoplanishi jarayoni 2-3 barobar tezroq kechadi. O‘rmon ixotazorlari mikroiqlimni mo‘tadillash bilan bir qatorda yaylovzorlar unumdorligini xamda ozuqalik sifatini 2-3 barobar oshiradi. O‘rmon ixotazorlari havodagi zararli bo‘lgan zarrachalarni ushlab, atmosferani bir muncha tozalaydi.
Orol dengizining qurib qolishi jarayonida millionlab gektar maydonlarda kuchli sho‘rlangan qumli maydonlar paydo bo‘ldi. Ushbu maydonlardan atmosferaga har yili 100 milliondan ortiq tuz, chang va qumli zarralari ko‘tarilib nafaqat O‘zbekiston, Qoraqalpog‘iston balki qo‘shni respublikalargacha borib tushmoqda. O‘rmon butalari o‘zining atrofida qumni yig‘ib ularni uzoq masofalarga uchib borishiga to‘sqinlik qiladi. Cho‘lda o‘sadigan butali o‘simliklarni yoshi kattalishib borib, qumni yig‘ishi ham ortadi. 20 yasharli qora saksovulning 1 tupi 3,93 m3 qumni o‘z shox-shabbasini ostiga yig‘gan, Rixter cherkezi 2,1 m3 ni, qizil qandim 32,3 m3, yulg‘un 7,5 m3, qumni yig‘gan - dedi, Ihota o‘rmonlari va o‘rmon melioratsiyasi laboratoriyasi kichik ilmiy xodim Atadjanova Guzal Xolmatovna
Dengizning qurigan tubida ekilgan bo‘yi o‘rtacha 2-3 m, shox shabbasining diametri 2 m ga teng bo‘lgan qora saksovul 0.63 m3 qumni saqlab qolgan bu esa 1 tonnani tashkil etadi. Bir gektardagi saksovulzor 475 tonna qumni o‘z shabbalarining ostiga yig‘gan. 7 yillik qandim butasi o‘z atrofiga 2,25 m3, saksovul 1,03 va cherkez 1,77 m3 qumni yig‘adi.
Degradatsiyaga uchragan ushbu maydonlarda deflyatsiya jarayonini yumshatish maqsadida o‘rmon ekish yo‘li bilan yaylovlar barpo etish mumkin. Yaylovlarni barpo etish uchun yaroqli asosiy ozuqaviy o‘simliklardan chug‘on, teresken, boyalich, keyreuk, izenь, selin, baland bo‘yli butalardan saksaul, cherkez, qandimlar tavsiya etiladi. Bundan tashqari yana bir muxim narsani aytib o‘tishimiz kerak cho‘l zonasi o‘ta qurg‘oqchil zona hisoblanganligi uchun o‘simliklarni ko‘karuvchaligini oshirish maqsadida ularni ekish vaqtida nam saqlovchi polimer nanoyelimlardan foydalanish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Polimer nanoyelimlardan foydalanish nihollarning unuvchanligini 90% ga oshiradi va tuproq namligi bir necha martaga ortib o‘simliklar soni 2-3 martaga ko‘payadi.

It is within our power to create forests!
Forests can multiply or be destroyed by human hands. Forests are considered one of the important factors for storing carbon on the planet. But the release of large amounts of carbon dioxide into the air as a result of deforestation is causing changes in our climate. The only way to prevent this is reforestation. Forests help mitigate the effects of climate change. They help not only to reduce the amount of toxic gases, but also to improve the water regime, the condition of the soil for agriculture by creating stable landscapes, as well as in extreme weather conditions, such as rising sea water levels and the like.
It is known that barrier forests reduce wind speed and prevent the evaporation of moisture from the soil, the blowing away of its upper layers by the wind, reduce the movement of migrating sands, and prevent soil erosion on slopes by flooding, i.e. erosion.
When creating a forest, it is necessary to study the biological and ecological characteristics of any tree and shrub and know their importance in the economy. This will help you use them correctly. It is advisable to plant them, knowing well which types of trees and shrubs need to be planted in the steppe zone, and which ones in the mountain zone and in populated areas.
Today, a laboratory has been created to conduct research on afforestation of the dry bottom of the Aral Sea, in which agricultural technology for creating agroforests in various soil conditions has been developed. The types of plants that can grow here, the anti-deflation properties of the surrounding forests, their ecological significance, regeneration, nutrient content and physiological indicators have been determined.
Due to the importance of barrier forests, much attention has been paid to their creation in recent years. According to experts, the process of natural cover by plants under the influence of protective forests proceeds 2-3 times faster. In addition to softening the microclimate, barrier forests increase the productivity and nutritional value of pastures by 2-3 times. Forest barriers trap particles harmful to the air and purify the atmosphere for a while.
As the Aral Sea dried out, highly saline sandy areas appeared on millions of hectares of land. From these areas, more than 100 million particles of salt, dust and sand rise into the atmosphere every year, which end up not only in Uzbekistan and Karakalpakstan, but also in neighboring republics. Forest bushes collect sand around themselves and do not allow them to fly long distances. Shrubs growing in the desert age and collect more sand. 1 bush of 20-year-old black saxaul collected 3.93 m3 of sand under its branches, Richter’s bush collected 2.1 m3, red sugar cane collected 32.3 m3, yulgun collected 7.5 m3 of sand, said Guzal Kholmatovna Atajanova, junior scientific employee of the laboratory of forest restoration and forest reclamation
Black saxaul planted on the dried seabed, with an average height of 2-3 m and a cornea diameter of 2 m, retained 0.63 m3 of sand, which is 1 ton. 475 tons of sand were collected on one hectare of saxaul forest. The 7-year-old Kandym bush collects 2.25 m3 of sand around itself, saxaul 1.03 and Circassian 1.77 m3 of sand.
To mitigate the process of deflation in these degraded areas, grassland can be created through afforestation. Among the main nutritious plants suitable for establishing pastures, chugon, teresken, boyalych, keireuk, izen, seline, tall saxaul shrubs, cherkez, and kandym are recommended. In addition, one more important point should be mentioned, since the desert zone is considered an extremely arid zone; to increase the greenness of plants when planting them, it is advisable to use water-retaining polymer nanoadhesives.
The use of polymer nanowires increases germination by 90%, and the number of plants increases by 2-3 times with a several-fold increase in soil moisture.