O‘rmonlarni qayta tiklashga bag’ishlangan xalqaro seminar bo‘lib o‘tmoqda
Hilton Toshkent mehmonxonasida “O‘zbekistonda o‘rmonlarni qayta tiklash hamda uglerod neytralligiga erishish uchun o‘rmon uglerod kreditlaridan foydalanish strategiyalari” mavzusida xalqaro seminarga start berildi. Uch kun davom etadigan ushbu tadbir Ekologiya vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Seminarning birinchi kunida O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov, KOICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Shin Myung Seop, boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar ekspertlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekistonda o‘rmоnlar maydoni mamlakat hududining 8 foizini tashkil qiladi. Bu esa o‘rmonlashtirish ishlarini tizimli amalga oshirishni taqozo etadi. Bugun dunyoning ko‘pgina mintaqalarida cho‘llanish va yerlаrning degradatsiyaga uchrashi tufayli iqlim o‘zgarishi bilan bog’liq muаmmоlаr yuzagа kelmoqda. Cho‘llanishning oldini olish, bioxilmaxillikni saqlash va o‘rmonlarni qayta tiklash ekologik muammolarga qarshi kurashishda muhim omil hisoblanadi. Bundan tashqari, uglerod kreditlaridan samarali foydalanish turli salbiy oqibatlarning oldini olishda ijobiy natija berishi mumkin.
Seminarning ochilishida so‘zga chiqqan O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov bugun global iqlim o‘zgarishi sharoitida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan muhim jihatlarga to‘xtaldi.
“O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 2024-yilda 255 ming gektar maydonda o‘rmon barpo qilish va qayta tiklash tadbirlari amalga oshirildi. Jumladan, Orol dengizining qurigan tubida va Orolbo‘yi hududlarida 215 ming gektar maydonda “yashil qoplama”lar barpo etildi. Shuningdek, dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar plantansiyasi 5628 gektarga yetkazilib, 9667 tonna mahsulotlar yetishtirildi, ushbu yo‘nalishlardagi ishlar joriy 2025-yil – “Atrof-muhitni saqlash va “yashil” iqtisodiyot yili”da ham tizimli ravishda davom ettiriladi,” dedi E. Muhiddinov.
Seminarda ko‘chatchilikni rivojlantirish, o‘rmon urug’chilik bazalarini tashkil etish hamda hududlarda “In-vitro” usulida ko'chat yetishtirish laboratoriyalarini yaratish kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi. Tadbir o‘zaro tajriba almashish va hamkorlikni keng yo‘lga qo‘yish imkonini taqdim etganligi bilan ahamiyatli bo‘ldi.

Проходит международный семинар по восстановлению лесов
В отеле Hilton Ташкент стартовал международный семинар на тему «Стратегии использования лесных углеродных кредитов для восстановления лесов и достижения углеродной нейтральности в Узбекистане». Это трехдневное мероприятие организовано Агентством лесного хозяйства при Министерстве экологии при взаимодействии с Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA). В первом дне семинара приняли участие директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов, глава представительства KOICA в Узбекистане Шин Мён Соп, эксперты других престижных международных организаций, представители СМИ.
Площадь лесов Узбекистана составляет 8% территории страны. Это требует систематического проведения лесоразгрузочных работ. Сегодня многие регионы мира сталкиваются с проблемами, связанными с изменением климата из-за опустынивания и деградации земель. Предотвращение опустынивания, сохранение биоразнообразия и лесовосстановление являются важными факторами борьбы с экологическими проблемами. Кроме того, эффективное использование углеродных кредитов может дать положительные результаты в предотвращении различных негативных последствий.
Выступая на открытии семинара, директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов рассказал о важных аспектах, которые необходимо реализовать в условиях глобального изменения климата.
«В 2024 году лесохозяйственные и лесовосстановительные мероприятия реализованы на площади 255 тысяч гектаров. В частности, «зеленый покров» установлен на площади 215 тысяч гектаров на сухом дне Аральского моря и в прибрежных районах. Также плантации лекарственных и пищевых растений расширены до 5628 га, выращено 9667 тонн продукции. Работа в этих направлениях будет планомерно продолжена в текущем 2025 году - году «Охраны окружающей среды и «Зеленой» экономики», - сказал Э.Мухитдинов.
На семинаре обсуждались такие актуальные вопросы, как развитие питомниководства, создание лесосеменных селекционных баз, создание лабораторий по выращиванию саженцев «In vitro» в регионах. Мероприятие было знаковым, поскольку предоставило возможность обменяться опытом и наладить широкое сотрудничество.