Ma’lumki, Orol dengizi va Orolbo‘yi hududi ma’muriy jihatdan O‘zbekiston va Qozog‘iston hududida joylashgan bo‘lib, Amudaryo va Sirdaryoning quyi qismi hamda dengiz atrofidagi hududlarni, shuningdek, dengiz sathining pasayishi natijasida uning shimoli-sharqiy va janubiy qismida vujudga kelgan Orol cho‘lini o‘z ichiga oladi.
Oxirgi yillarda Orol dengizining suvi qurigan hududida Favqulodda vaziyatlar vazirligi, mahalliy hokimliklar bilan birgalikda global ekologik muammoning oldini olish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy yashash tarzini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlari olib borildi.
Mamlaktimizda belgilangan qonunchilikka ko‘ra, ekologik holatni yaxshilash, Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasidan ko‘tarilayotgan qum, tuz va chang zarrachalarining salbiy ta’sirini kamaytirish, ushbu hududlarda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” — barpo etish ishlarini izchillik bilan davom ettirish hamda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’sirini yanada yumshatish maqsadida barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, o‘tgan 2022 yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590,3 tonna, shundan 391 tonna mahalliy aholi tomonidan cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi, 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi hamda 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
Shuningdek, ushbu barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
2023 yil bahor mavsumining o‘zida 125 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi. Buning uchun, 541 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Ushbu o‘rmon-meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun ixtiyoriy ravishda 500 nafar ishchi-xodimlar, 200 dona yuqori unumli traktor va mexanizmlar, 2 dona kichik aviatsiya (AN-2 amalyotlari) va 2 dona deltaplan jalb etilgan. Bu borada yetarli tajribaga ega bo‘lgan O‘zbekistonga dunyo hamjamiyati qiziqmoqda.
Xususan, 40 dan ortiq xorijiy davlatlarning elchilari Orolbo‘yi hududlari bilan tanishish maqsadida Mo‘ynoqga keldi. Ularni Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Amanbay O‘rinboyev kutib oldi. O‘rmon xo‘jaligining vakillari G‘.Qurbonov va Z.Navitskiy tomonidan Mo‘ynoq tumanining cho‘l hududlarida amalga oshirilgan o‘rmonlashtirish ishlari, cho‘l o‘simliklarining biologiyasi va boshqalar to‘g‘risida so‘zlab va joyida ko‘rsatib berildi.
Qayd etilishicha, o‘tgan yillar davomida Orol dengizi maydoni 1960 yilgacha 6,6 million gektarni tashkil etgan. Ayni paytda, 5,5 million gektar maydonni qurg‘oqchilik egallab, Orolqum sahrosi paydo bo‘ldi. Dengiz qurishi va sho‘rlanishning tezlashuvi oqibatida so‘nggi yillarda 50 ming gektarga yaqin ekin maydoni qishloq xo‘jaligida foydalanishga yaroqsiz bo‘lib qoldi.
Bu holat bugungi kunda nafaqat Markaziy Osiyo mintaqasining, balki butun dunyo xalqlarining ham muammosiga aylandi. Shu bois hamjihatlikda ekinzorlar uchun suv resurslaridan unumli foydalanish texnologiyalarini ishlab chiqish zarur, aks holda, ushbu jarayon davom etaveradi. To‘g‘ri, ekologiya ta’sirini yumshatish borasida yurtimizda ko‘plab ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda. Qurg‘oqchilik egallagan joylarga urug‘ sepish, nihol o‘tqazish orqali saksovullar va tabiiy cherkez, efedra (qizilcha) o‘simliklari ko‘payib bormoqda.

The drying up of the Aral Sea has become the center of environmental disaster not only in the region, but also globally
It is known that the Aral Sea and the Aral Bay region are administratively located in the territory of Uzbekistan and Kazakhstan, and include the lower part of the Amudarya and Syrdarya rivers and the areas around the sea, as well as its northeastern and southern parts due to the lowering of the sea level. It includes the desert of Arol, which was formed in the
In recent years, the Ministry of Emergencies, together with local governments, have taken large-scale measures aimed at preventing the global environmental problem and improving the socio-economic way of life of the population in the dry area of the Aral Sea.
According to the legislation established in our country, improving the ecological situation, reducing the negative impact of sand, salt and dust particles rising from the dry bottom of the Aral Sea and the Aral Bay region, establishing "green covers" from desert plants in these areas. all measures are being implemented in order to consistently continue their work and further mitigate the negative effects of global climate change.
In particular, in 2022, "green covers" of saxophone and other desert plants were established on an area of 107,000 hectares. A total of 590.3 tons, of which 391 tons of seeds of desert plants were collected by local residents, 100 hectares of saxovol and other desert plants were established as nurseries, and 635 workers, 250 units of high-performance tractors and 2 units of small aviation (AN-2) were involved.
In the spring season of 2023, "green coverings" were established on an area of 125,000 hectares. For this, 541 tons of seeds of desert plants were collected. 500 workers, 200 units of high-performance tractors and mechanisms, 2 units of small aviation (AN-2 aircraft) and 2 units of hang-gliders were voluntarily involved in the implementation of these forest reclamation activities. The world community is interested in Uzbekistan, which has enough experience in this regard.
In particular, the ambassadors of more than 40 foreign countries came to Moynaq in order to get acquainted with the archipelago regions. They were welcomed by Amanbay Orinbayev, chairman of the Dzhokorg Council of Karakalpakstan. Forestry representatives G. Kurbanov and Z. Navitsky talked about the afforestation works in the desert areas of Moynak district, the biology of desert plants, etc. was shown.
It is noted that during the past years, the area of the Aral Sea until 1960 was 6.6 million hectares. At the same time, 5.5 million hectares of land were covered by drought, and the Orolkum desert appeared. As a result of the drying up of the sea and the acceleration of salinity, about 50,000 hectares of arable land have become unsuitable for agricultural use in recent years.
Today, this situation has become a problem not only of the Central Asian region, but also of the peoples of the whole world. Therefore, it is necessary to jointly develop technologies for efficient use of water resources for crops, otherwise this process will continue. It is true that a lot of positive work is being done in our country to mitigate environmental impact. By sowing seeds and planting saplings in places occupied by drought, saxovulls and natural cherkes and ephedra plants are increasing.