Ma’lumki, Orol dengizi va Orolbo‘yi hududi ma’muriy jihatdan O‘zbekiston va Qozog‘iston hududida joylashgan bo‘lib, Amudaryo va Sirdaryoning quyi qismi hamda dengiz atrofidagi hududlarni, shuningdek, dengiz sathining pasayishi natijasida uning shimoli-sharqiy va janubiy qismida vujudga kelgan Orol cho‘lini o‘z ichiga oladi.
Oxirgi yillarda Orol dengizining suvi qurigan hududida Favqulodda vaziyatlar vazirligi, mahalliy hokimliklar bilan birgalikda global ekologik muammoning oldini olish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy yashash tarzini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlari olib borildi.
Mamlaktimizda belgilangan qonunchilikka ko‘ra, ekologik holatni yaxshilash, Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasidan ko‘tarilayotgan qum, tuz va chang zarrachalarining salbiy ta’sirini kamaytirish, ushbu hududlarda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” — barpo etish ishlarini izchillik bilan davom ettirish hamda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’sirini yanada yumshatish maqsadida barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, o‘tgan 2022 yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590,3 tonna, shundan 391 tonna mahalliy aholi tomonidan cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi, 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi hamda 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
Shuningdek, ushbu barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
2023 yil bahor mavsumining o‘zida 125 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi. Buning uchun, 541 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Ushbu o‘rmon-meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun ixtiyoriy ravishda 500 nafar ishchi-xodimlar, 200 dona yuqori unumli traktor va mexanizmlar, 2 dona kichik aviatsiya (AN-2 amalyotlari) va 2 dona deltaplan jalb etilgan. Bu borada yetarli tajribaga ega bo‘lgan O‘zbekistonga dunyo hamjamiyati qiziqmoqda.
Xususan, 40 dan ortiq xorijiy davlatlarning elchilari Orolbo‘yi hududlari bilan tanishish maqsadida Mo‘ynoqga keldi. Ularni Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Amanbay O‘rinboyev kutib oldi. O‘rmon xo‘jaligining vakillari G‘.Qurbonov va Z.Navitskiy tomonidan Mo‘ynoq tumanining cho‘l hududlarida amalga oshirilgan o‘rmonlashtirish ishlari, cho‘l o‘simliklarining biologiyasi va boshqalar to‘g‘risida so‘zlab va joyida ko‘rsatib berildi.
Qayd etilishicha, o‘tgan yillar davomida Orol dengizi maydoni 1960 yilgacha 6,6 million gektarni tashkil etgan. Ayni paytda, 5,5 million gektar maydonni qurg‘oqchilik egallab, Orolqum sahrosi paydo bo‘ldi. Dengiz qurishi va sho‘rlanishning tezlashuvi oqibatida so‘nggi yillarda 50 ming gektarga yaqin ekin maydoni qishloq xo‘jaligida foydalanishga yaroqsiz bo‘lib qoldi.
Bu holat bugungi kunda nafaqat Markaziy Osiyo mintaqasining, balki butun dunyo xalqlarining ham muammosiga aylandi. Shu bois hamjihatlikda ekinzorlar uchun suv resurslaridan unumli foydalanish texnologiyalarini ishlab chiqish zarur, aks holda, ushbu jarayon davom etaveradi. To‘g‘ri, ekologiya ta’sirini yumshatish borasida yurtimizda ko‘plab ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda. Qurg‘oqchilik egallagan joylarga urug‘ sepish, nihol o‘tqazish orqali saksovullar va tabiiy cherkez, efedra (qizilcha) o‘simliklari ko‘payib bormoqda.

Высыхание Аральского моря стало центром экологической катастрофы не только в регионе, но и во всем мире.
Известно, что Аральское море и регион Аральского залива административно расположены на территории Узбекистана и Казахстана и включают нижнюю часть рек Амударья и Сырдарья и территории вокруг моря, а также его северо-восточную и южную части за счет понижению уровня моря.К нему относится пустыня Ароль, образовавшаяся в
За последние годы МЧС совместно с органами местного самоуправления предприняли масштабные меры, направленные на предотвращение глобальной экологической проблемы и улучшение социально-экономического образа жизни населения в засушливой зоне Аральского моря.
Согласно законодательству, установленному в нашей стране, улучшение экологической обстановки, снижение негативного воздействия частиц песка, соли и пыли, поднимающихся с сухого дна Аральского моря и региона Аральского залива, создание в этих местах «зеленых покровов» из пустынных растений. В настоящее время реализуются все меры с целью последовательного продолжения своей работы и дальнейшего смягчения негативных последствий глобального изменения климата.
В частности, в 2022 году «зеленые покровы» саксофона и других пустынных растений были установлены на площади 107 тысяч гектаров. Всего собрано 590,3 т, из них 391 т семян пустынных растений собрано местными жителями, 100 га саксовола и других пустынных растений заложено под питомники, а также 635 рабочих, 250 высокопроизводительных тракторов и 2 единицы малой авиации ( АН-2).
В весеннем сезоне 2023 года «зеленые покрытия» были установлены на площади 125 тысяч гектаров. Для этого была собрана 541 тонна семян пустынных растений. К осуществлению лесомелиоративных мероприятий на добровольной основе были привлечены 500 рабочих, 200 высокопроизводительных тракторов и техники, 2 малых самолета (самолет АН-2) и 2 дельтаплана. Мировое сообщество заинтересовано в Узбекистане, имеющем в этом отношении достаточный опыт.
В частности, в Муйнак приехали послы более 40 зарубежных стран с целью ознакомления с регионами архипелага. Их приветствовал председатель Джокоргского совета Каракалпакстана Аманбай Оринбаев. Представители лесного хозяйства Г.Курбанов и З.Навицкий рассказали о лесонасаждающих работах на пустынных территориях Мойнакского района, была показана биология пустынных растений и т.д.
Отмечается, что в прошлые годы площадь Аральского моря до 1960 года составляла 6,6 млн га. При этом 5,5 млн гектаров земли были охвачены засухой, появилась пустыня Оролкум. В результате высыхания моря и ускорения засоления за последние годы около 50 тысяч гектаров пахотных земель стали непригодными для сельскохозяйственного использования.
Сегодня эта ситуация стала проблемой не только Центральноазиатского региона, но и народов всего мира. Поэтому необходимо совместно разрабатывать технологии эффективного использования водных ресурсов для выращивания сельскохозяйственных культур, иначе этот процесс будет продолжаться. Действительно, в нашей стране проводится много позитивной работы по смягчению воздействия на окружающую среду. Посевом семян и посадкой саженцев в местах, занятых засухой, увеличиваются растения саксовуля и природных черкесов и эфедры.