Orolbo‘yida ekologik xavfsizlikni ta'minlash va atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, aholi salomatligini himoya qilish, bugungi hamda kelgusi avlodlar uchun beg‘ubor tabiiy muhitni saqlab qolish, nabotot va hayvonot dunyosini muhofaza qilish muammolarini izchil hal etish, biologik xilmaxillik qisqarishining oldini olish, iqlim o‘zgarishi salbiy oqibatlariga qarshi kurashish, transchegaraviy muhofaza etiladigan tabiiy hududlar maydonini kengaytirish, atmosfera havosi ifloslanishini kamaytirish, ayniqsa, suv resurslaridan samarali foydalanish, dengiz qurishining salbiy oqibatlarini yumshatish borasidagi ishlar bir zum bo‘lsin to‘xtagani yo‘q.
Darhaqiqat, Orol dengizi qurishi nafaqat mintaqamiz, balki global darajadagi ekologik ofat markaziga aylandi.
So‘nggi yillarda Orol dengizining suvi qurigan hududida global ekologik muammoning oldini olish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy yashash tarzini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlari olib borildi.
Xususan, Hukumatning maxsus qaror va dasturlari qabul qilinib, belgilangan topshiriqlar hamda loyihalar doirasida qator amaliy tadbirlar bajarildi.
Jumladan, 2018-2022 yillar davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanidagi Orol dengizining suvi qurigan hududida 1,6 mln.gektar maydonda cho‘l o‘simliklarining urug‘i va ko‘chatidan “yashil qoplamalar” himoya o‘rmonzorlari barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari ishchi-xodimlari va aholi tomonidan 6,4 ming tonna saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Shundan, 1.3 ming tonnadan ortiq urug‘lar Mo‘ynoq tuman aholisi tomonidan tayyorlandi. 1,3 ming gektarer tayyorlash (barazda) ishlari bajarildi. Har yili o‘rtacha 1000 ta gacha texnika va mexanizmlar, 4 dona samalyot va 2 dona delьtaplan jalb etildi.
Ushbu o‘rmon-meliorativ tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklaribilan birgalikda amalga oshirildi. Respublika hududlarini, jumladan Orol dengizining suvi qurigan tubida ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan tadbirlar joriy yilda ham izchillik bilan davom ettirilmoqda. Xususan, 2023 yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar maydonda, shundan 126 ming gektar urug‘dan va 6 ming gektar ko‘chatdan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari va mahalliy aholi tomonidan jami 541 tonna, shundan 447 tonna saksovul, 7,2 tonna qandim, 84 tonna qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining va 2,7 tonna yaylov o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Ushbu jamg‘arilgan urug‘larning 269 tonnasi aholi tomonidan jamg‘arilib, topshirilgan.
Ushbu o‘rmon-meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun ixtiyoriy ravishda 500 nafar ishchi-xodimlar, 200 dona yuqori unumli traktor va mexanizmlar, 2 dona kichik aviatsiya (AN-2 amalyotlari) va 2dona delьtaplan jalb etilgan. Keyingi mavsumda “yashil qoplamalar” barpo etishni davom ettirish maqsadida saksovul niholxonalari tashkil etildi. Yuqorida barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari hamda tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda har yili monitoring qilib, ekilgan urug‘ va nihollarning ko‘karish darajasi hamda o‘simlik qoplami o‘rganilib borilmoqda.
Hududda ekotizimlar muvozanatini tiklash va bioxilma-xillikni ta'minlashdan tashqari, infratuzilmalar yaratish, chorvachilik, baliqchilik, parrandachilik, qishloq xo‘jaligi va sayyohlikni rivojlantirish orqali hududdagi aholining bandligini, ekologik va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash imkoniyatini yaratadi.

Высыхание Аральского моря стало центром экологической катастрофы не только в нашем регионе, но и во всем мире.
Обеспечение экологической безопасности и охраны окружающей среды на острове, рациональное использование природных ресурсов, охрана здоровья населения, сохранение первозданной природной среды для настоящего и будущих поколений, последовательное решение проблем охраны флоры и фауны, биологическое предотвращение сокращения разнообразия. , борьба с негативными последствиями изменения климата, расширение площади трансграничных охраняемых природных территорий, снижение загрязнения атмосферного воздуха, особенно эффективное использование водных ресурсов, смягчение негативных последствий морской эрозии остановились на мгновение».
Фактически высыхание Аральского моря стало центром экологической катастрофы не только в нашем регионе, но и во всем мире.
В последние годы профилактика глобальной экологической проблемы и населения в засушливой зоне Аральского моря были проведены широкомасштабные мероприятия, направленные на улучшение социально-экономического образа жизни.
В частности, приняты специальные решения и программы Правительства в рамках возложенных задач и проектов.
проведен ряд практических мероприятий.
В частности, в 2018-2022 годах в засушливой зоне Аральского моря в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан созданы защитные леса «зеленых покровов» из семян и сеянцев пустынных растений на площади площадью 1,6 млн га.
Сотрудниками лесного хозяйства и местными жителями собрано 6400 тонн семян саксовола и других пустынных растений. Из них более 1,3 тысячи тонн семян заготовили жители Мойнакского района. Завершена подготовка 1,3 тыс. га (бараз). В среднем ежегодно задействовано до 1000 единиц техники и механизмов, 4 самолета и 2 дельтаплана.
Данные лесомелиоративные мероприятия проводились совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан и правительствами регионов. В этом году последовательно продолжаются мероприятия, направленные на улучшение экологической ситуации на территориях республики, в том числе на высохшем дне Аральского моря. В частности, в 2023 году в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан «зеленые покровы» созданы на площади 128 тысяч га, из них 126 тысяч га - семенами и 6 тысяч га - саженцами.
Всего лесхозами и местными жителями собрано 541 тонна, из них 447 тонн саксоволума, 7,2 тонны сахарного тростника, 84 тонны семян пустынных растений и 2,7 тонн пастбищных растений. 269 ​​тонн этих собранных семян было собрано и сдано населением.
К осуществлению лесомелиоративных мероприятий на добровольной основе были привлечены 500 рабочих, 200 единиц высокопроизводительных тракторов и механизмов, 2 единицы малой авиации (самолеты АН-2) и 2 единицы дельтапланов. Для продолжения создания «зеленых покровов» в следующем сезоне были созданы саксофонные питомники. Созданные выше «зеленые покровы» ежегодно контролируются совместно с учеными-полевиками и профильными министерствами и ведомствами, изучаются степень всхожести посаженных семян и рассады, растительный покров.
Помимо восстановления баланса экосистем и обеспечения биоразнообразия в регионе, это создает возможность обеспечить занятость населения, экологическую и продовольственную безопасность региона за счет создания инфраструктуры, развития животноводства, рыболовства, птицеводства, сельского хозяйства. и туризм.