Orolbo‘yida iqlim o‘zgarishi oqibatini yumshatishga 80 mln. dollar beriladi
So‘nggi yetti yilda Orol dengizining qurigan tubida 1,9 million gektarda o‘rmonzorlar barpo etildi. Natijada, hududning o‘rmon bilan qoplanish darajasi 19 foizdan 35 foizga yetdi.
Qoraqalpog‘istonda Mahallalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil qilinib, 452 ta mahallaning har biriga 500 million so‘mdan ajratildi.
Osiyo taraqqiyoti bankidan jalb qilingan 274 million dollar hisobidan “Buxoro – Nukus – Beynov” yo‘nalishidagi 240 kilometr magistral yo‘l yaqin kunlarda ishga tushishi ma’lum qilindi.
Orolbo‘yidagi iqlim sharoitini yaxshilash bo‘yicha ham juda katta dastur boshlangan. So‘nggi yetti yilda Orol dengizining qurigan tubida 1,9 million gektarda o‘rmonzorlar barpo etildi. Natijada, hududning o‘rmon bilan qoplanish darajasi 19 foizdan 35 foizga yetdi.
Ekotizimni yaxshilash, sho‘rlangan, suvsiz muhitda yangi nav va urug‘larni yaratish uchun Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi tashkil etildi.
Yaqinda tasdiqlangan qishloq xo‘jaligini iqlimga moslashtirish dasturiga ko‘ra, Orolbo‘yida iqlim o‘zgarishi oqibatini yumshatishga 80 million dollar beriladi.

80 million to mitigate the consequences of climate change in the archipelago. dollar is given
In the last seven years, 1.9 million hectares of forests have been planted on the dry bottom of the Aral Sea. As a result, the level of forest coverage of the area increased from 19% to 35%.
A neighborhood support fund was established in Karakalpakstan, and 500 million soums were allocated to each of 452 neighborhoods.
It was announced that the 240-kilometer highway in the direction "Bukhara - Nukus - Beynov" will be launched in the next few days with the help of 274 million dollars borrowed from the Asian Development Bank.
A huge program to improve the climatic conditions of the archipelago has also been launched. In the last seven years, 1.9 million hectares of forests have been planted on the dry bottom of the Aral Sea. As a result, the level of forest coverage of the area increased from 19% to 35%.
In order to improve the ecosystem, to create new varieties and seeds in a saline, waterless environment, the Orolboyi International Innovation Center was established.
According to the recently approved agricultural climate adaptation program, 80 million dollars will be allocated to mitigate the consequences of climate change in Arolboi.