O‘zbekiston – o‘rmonlar maydoni kam bo‘lgan mamlakat hisoblanadi, ammo…
O‘zbekiston – o‘rmonlar maydoni kam bo‘lgan mamlakat. Hisoblarga ko‘ra, ular 3,68 million gektarni egallaydi, bu mamlakatdagi barcha yer maydonlarining 8,6 foiziga to‘g‘ri keladi. So‘nggi 30 yil ichida o‘rmonlar maydoni chorvachilikning nazoratsiz rivojlanishi, turli sohalarda foydalanish uchun yog‘ochga bo‘lgan talabning ortishi va energiya manbalari juda taqchil bo‘lgan qishloq joylarida yoqilg‘i sifatida ishlatilishi, shuningdek, o‘rmon hududlari hisobidan sug‘oriladigan dehqonchilikni kengaytirilishi hisobiga kamaydi. O‘rmonlar degradatsiyasiga sabab bo‘lgan yana bir omil iqlim o‘zgarishi bo‘lib, bu yong‘inlarning ko‘payishiga, zararkunandalar hujumiga va o‘rmonlarda daraxtlar kasalliklarining oshishiga olib keldi.
Poytaxtimizda BMTning Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi hamda BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO)ning O‘rmon va yog‘och xo‘jaligi qo‘shma bo‘limi O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi bilan hamkorlikda va FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida “O‘zbekistonda barqaror landshaftlarni tiklash uchun o‘rmon xo‘jaligi sektorini texnik-iqtisodiy asoslash” mavzusida Milliy o‘rmon siyosati muloqoti tashkil etildi.
Muloqotda O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi mutaxassislari, nodavlat notijorat tashkilotlari, ilmiy doiralar vakillari, FAO ekspertlari, BMTning Yevropa Iqtisodiy komissiyasi va boshqa xalqaro tashkilotlar mutaxassislari ishtirok etdi.
Uchrashuvda Milliy va xalqaro ekspertlar ishtirokida o‘rmon sohasini rivojlantirish uchun qulay siyosiy, huquqiy va institutsional asoslarni yaratish, mamlakatimizda o‘rmon landshaftlarini tiklashni moliyalashtirish mexanizmlari kabi muhim masalalar muhokama qilindi. Bundan tashqari, O‘zbekistonda o‘rmonlarni qayta tiklashga qaratilgan joriy va rejalashtirilayotgan milliy va mintaqaviy loyihalar ko‘rib chiqildi.
Muloqot chog‘ida 2018-yilda O‘zbekiston hukumati Bonn Challenge dasturi doirasida 500 ming gektardan ortiq degradatsiyaga uchragan landshaftlarni tiklash majburiyatini olgani qayd etildi. Bonn Challenge 2020 yilga borib 150 million gektar va 2030 yilga kelib 350 million gektar degradatsiyaga uchragan va o‘rmonsizlangan yerlarni tiklash bo‘yicha global sa'y-harakatlardir. Bugungi kunga qadar 61 ta davlat, 8 ta shtat va 5 ta assotsiatsiya Bonn Challenge dasturini qabul qilgan. Shuningdek, O‘zbekiston Kavkaz va Markaziy Osiyo landshaftlarini tiklash va infratuzilmasini ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha Strategiyani ishlab chiqishda faol ishtirok etgani alohida ta'kidlandi.
Muloqot ishtirokchilari O‘zbekistonning davlat rahbari tashabbusi bilan 2021-yildan buyon amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi sa'y-harakatlarini alohida qayd etdi. Mamlakatni ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha ushbu keng ko‘lamli loyiha Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasiga kiritilgan bo‘lib, har yili 200 million tup daraxt ekish hisobiga mamlakatimiz o‘rmon qoplamini kengaytirishni nazarda tutadi. Uni amalga oshirishda davlat muassasalari va ilmiy jamoalar faol ishtirok etmoqda.
O‘tgan Milliy muloqot BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi va FAOning 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan integratsiyalashgan ish dasturi doirasida tashkil etilgan. Tadbir ishtirokchilarga tajriba almashish va O‘zbekiston o‘rmon xo‘jaligi sohasida tarmoqlararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha harakatlarni muvofiqlashtirish imkonini berdi.

Uzbekistan is a country with a small area of forests, but...
Uzbekistan is a country with few forests. According to estimates, they occupy 3.68 million hectares, which corresponds to 8.6% of the total land area of the country. In the last 30 years, the forest area has been affected by the uncontrolled development of livestock, the increase in the demand for wood for various industries, and the use of fuel in rural areas where energy sources are very scarce, as well as water at the expense of forest areas. decreased due to the expansion of harvesting agriculture. Another factor contributing to forest degradation is climate change, which has led to an increase in fires, pest attacks, and tree diseases in forests.
In our capital, the UN Economic Commission for Europe and the Joint Department of Forestry and Timber of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) State Forestry Committee of the Republic of Uzbekistan and in cooperation with the representative office of FAO in Uzbekistan, a National Forest Policy Dialogue was organized on the topic "Technical and economic substantiation of the forestry sector for the restoration of sustainable landscapes in Uzbekistan".
The State Committee for Forestry, the State Committee for Ecology and Environmental Protection, experts of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, representatives of non-governmental non-profit organizations, scientific circles, FAO experts, UN Economic Commission for Europe participated in the dialogue. and experts of other international organizations participated.
At the meeting, with the participation of national and international experts, important issues such as the creation of favorable political, legal and institutional frameworks for the development of the forest sector, financing mechanisms for the restoration of forest landscapes in our country were discussed. In addition, current and planned national and regional projects aimed at reforestation in Uzbekistan were reviewed.
During the conversation, it was noted that in 2018, the government of Uzbekistan undertook to restore more than 500,000 hectares of degraded landscapes as part of the Bonn Challenge program. The Bonn Challenge is a global effort to restore 150 million hectares of degraded and deforested land by 2020 and 350 million hectares by 2030. To date, 61 countries, 8 states and 5 associations have adopted the Bonn Challenge. It was also noted that Uzbekistan actively participated in the development of the Strategy for the restoration of the landscapes of the Caucasus and Central Asia and the greening of its infrastructure.
The participants of the dialogue specifically noted the efforts of Uzbekistan within the framework of the nationwide project "Green Space", which has been implemented since 2021 at the initiative of the head of state. This large-scale project on the greening of the country is included in the development strategy of New Uzbekistan for 2022-2026, and it envisages the expansion of the forest cover of our country at the expense of planting 200 million trees every year. State institutions and scientific communities are actively involved in its implementation.
The last National Dialogue was organized within the framework of the integrated work program of the UN Economic Commission for Europe and FAO for 2022-2025. The event allowed the participants to exchange experience and coordinate efforts to develop inter-sectoral cooperation in the field of forestry of Uzbekistan.