“O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash” loyihasi amalga oshiriladi
Ma’lumki, respublikada barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash va o‘rmon resurslarini samarali boshqarish, shuningdek, "yashil iqtisodiyot"ni qo‘llab-quvvatlash choralarini izchil davom ettirish maqsadida 2023 yil 10 aprelda O‘zbekiston Respublikasi bilan Xalqaro taraqqiyot uyushmasi o‘rtasida bitim imzolangan edi. Ushbu bitim doirasida "O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasini amalga oshirish uchun 5 yillik imtiyozli davr bilan 30 yil muddatga jami 142 million AQSH dollari miqdorida qarz mablag‘lari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi bilan PROGREEN trast jamg‘armasi hamda Koreya Respublikasining KWPF jamg‘armasi o‘rtasida tuzilgan grant bitimlari doirasida jami 11 million AQSH dollari miqdorida grantlar jalb etilgan. Loyihaning umumiy qiymati 205,45 million AQSH dollarini, shu jumladan loyihadagi O‘zbekiston Respublikasining ulushi 52,45 million AQSH dollarini tashkil etib, amalga oshirish davri 6 yil (2023-2028 yillar) etib belgilangan.
Davlat rahbarining “Xalqaro taraqqiyot uyushmasi ishtirokida “O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori bilan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda O‘rmon xo‘jaligi agentligi loyihaning o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirilishi, muvofiqlashtirilishi va boshqarilishi hamda jalb etilgan qarz mablag‘lari va grantlardan maqsadli va samarali foydalanilishi, shuningdek, loyihani amalga oshirish davrida monitoring va hisobot yuritilishi, qarz mablag‘lari o‘z vaqtida qaytarilishi uchun mas’ul ijro etuvchi organlar hisoblanadi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan Xalqaro taraqqiyot uyushmasi ishtirokida "O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasini amalga oshirish guruhi tashkil etiladi.
Qaror bilan "O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasining texnik-iqtisodiy parametrlari;
"O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasi bo‘yicha Xalqaro taraqqiyot uyushmasining qarz mablag‘larini jalb etish va qaytarish miqdorlari;
"O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasini amalga oshirish doirasida Xalqaro taraqqiyot uyushmasining qarz mablag‘laridan foydalanish, uni qaytarish, komissiya va foiz to‘lovlarini to‘lashning prognoz jadvali;
"O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasini amalga oshirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi";
"O‘zbekistonda barqaror o‘rmon landshaftlarini tiklash" loyihasi doirasida Jizzax, Namangan, Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo va Surxondaryo viloyatlarida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar tasdiqlandi.

The project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" will be implemented
It is known that in order to restore sustainable forest landscapes and effectively manage forest resources in the republic, as well as to consistently continue measures to support the "green economy", on April 10, 2023, the International Development Association with the Republic of Uzbekistan an agreement was signed between As part of this agreement, for the implementation of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" for a period of 30 years with a 5-year grace period, loan funds in the amount of 142 million US dollars, as well as the PROGREEN trust fund with the Republic of Uzbekistan and Grants in the amount of 11 million US dollars were attracted within the framework of grant agreements concluded between the KWPF Foundation of the Republic of Korea. The total cost of the project is 205.45 million US dollars, including the share of the Republic of Uzbekistan in the project is 52.45 million US dollars, and the implementation period is 6 years (2023-2028).
With the decision of the head of state "On measures to implement the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" with the participation of the International Development Association, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change and the Ministry of Forestry The agency is responsible for the timely and complete implementation, coordination and management of the project, as well as the targeted and effective use of the borrowed funds and grants, as well as monitoring and reporting during the project implementation, the loan funds executive bodies are responsible for its timely return.
A group for the implementation of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" will be established with the participation of the International Development Association, which has the status of a legal entity under the Forestry Agency.
Technical and economic parameters of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" with the decision;
Amounts of attracting and returning loan funds of the International Development Association for the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan";
The forecast table of the use of loan funds of the International Development Association, its repayment, commission and interest payments within the framework of the implementation of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan";
"road map" for the implementation of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan";
Measures to be implemented in Jizzakh, Namangan, Kashkadarya, Samarkand, Syrdarya and Surkhandarya regions within the framework of the project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" were approved.