O‘zbekistonda o‘rmon fondi yerlarining necha foizi cho‘ldan iborat ekanligini bilasizmi?
Mamlakatimizda o‘rmon fondi yerlarining 82 foizi cho‘l, 14 foizi tog‘, 4 foizi to‘qayzorlardan iborat.
Joriy yilning birinchi yarmida O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan ekologik vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida 200 ming gektar maydonda o‘rmon barpo qilish va qayta tiklash tadbirlari amalga oshirildi.
Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida qum ko‘chishi hamda atmosfera havosiga tuz-chang ko‘tarilishini bartaraf etish maqsadida Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar va Xorazm viloyatida 10 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan daraxt va butalarning 940 tonna urug‘lari jamg‘arildi. 545 gektar maydonda tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning niholxona va ko‘chatxonalari tashkil etildi. “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida joriy yil bahor mavsumida 22 million dona iqlim sharoitiga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat va qalamchalari yetkazib berildi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari chetlarida 2 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari tashkil etildi.
O‘rmonlarni muhofaza qilish va saqlash maqsadida tizim tashkilotlari tomonidan 40 ming gektar maydonda o‘rmon kasallik va zararkunandalariga qarshi o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘rmon fondidagi 3,5 ming gektar foydalanilmayotgan yer maydoni o‘zlashtirildi.
5 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 2 ming tonna xomashyo yetishtirildi.

Знаете ли вы, какой процент лесных земель в Узбекистане составляет пустыня?
В первом полугодии текущего года Агентством лесного хозяйства проведены мероприятия по закладке и лесовосстановлению на площади 200 000 га с целью стабилизации экологической ситуации.
128 000 га в Мойнакском районе, 40 000 га в Бухарской области, 17 000 га в Навоийской области, 10 000 га в Хорезмской области с целью ликвидации миграции песка и подъема солей и пыли в атмосферу в сухом дне р. Аральского моря и Приаралья, на площади были установлены «зеленые покровы» из саксовола и других пустынных растений.
Лесхозами собрано 940 тонн семян деревьев и кустарников. На 545 га созданы питомники и питомники ландшафтных и плодовых деревьев и кустарников, пригодных для почвенно-климатических условий. В рамках национального проекта «Зеленое пространство» в весенний сезон этого года завезено 22 миллиона саженцев и черенков декоративных и плодовых деревьев и кустарников, подходящих для климатических условий.
На окраинах орошаемых сельскохозяйственных угодий заложено 2000 га древесных насаждений.
В целях защиты и сохранения лесов организациями системы проведены исследования против болезней и вредителей леса на площади 40 000 га.
Освоено 3,5 тыс. га неиспользуемых земель лесного фонда.
На площади 5000 га заложена плантация лекарственных и питательных растений, выращено 2000 тонн сырья.