O‘zbekistonda sho‘rlanishga chidamli galofit bog‘lari tashkil etiladi
Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida (Green University) O‘zbekistonda sho‘rlanishga chidamli galofit o‘simlik turlari ekiladigan yer maydonlari tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov, Xitoy Shinjon ekologiya va geografiya instituti direktori Zhang Yuanming, ushbu institut professorlari, Green universiteti rektori Jasur Salixov, hududiy o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari, olimlar va soha ekspertlari ishtirok etdi.
Seminarda Erkin Muhiddinov so‘z olib, mehmonlarga mamlakatimizda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishlari oqibatlarini yumshatish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
“Mamlakatimizda iqlim o‘zgarishlari oqibatlarini yumshatish maqsadida xitoylik hamkorlar bilan birgalikda galofit o‘simliklari ekish bo‘yicha zamonaviy innovasion loyiha faoliyati yo‘lga qo‘yilayotgani e’tiroflidir. Loyiha doirasida mamlakatimizning 5 ta hududi – Arnasoy, Muborak, Qorako‘l, Karmana hamda Nukus tumanlarida galofit bog‘larini tashkil qilish bo‘yicha yer maydonlari ajratildi, hozirda loyihalashtirish jarayonlari davom ettirilmoqda”, – dedi E. Muhiddinov.
Tadbirda Xitoy Shinjon ekologiya va geografiya instituti professorlari tomonidan sho‘rlangan cho‘l va yarim cho‘l hududlarda galofit o‘simliklar ekish orqali ekologik barqarorlikni ta’minlash, tuproq eroziyasini kamaytirish, sho‘rlanish darajasini pasaytirish va biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha Xitoy tajribasi haqida taqdimot qilindi.

В Узбекистане создадут солеустойчивые галофитные сады
В Центральноазиатском университете окружающей среды и изменения климата (Green University) состоялся семинар по вопросам создания земельных участков для посадки солеустойчивых галофитных видов растений в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие директор Агентства лесного хозяйства Эркин Мухитдинов, директор Китайского Синьцзянского института экологии и географии Чжан Юаньмин, профессора этого института, ректор Green University Джасур Салихов, руководители регионального лесного хозяйства, ученые и специалисты отрасли.
Эркин Мухитдинов выступил на семинаре и проинформировал гостей о работе, проводимой в нашей стране по защите экологии и окружающей среды, по смягчению последствий изменения климата.
«Примечательно, что в целях смягчения последствий изменения климата в нашей стране совместно с китайскими партнерами осуществляется современный инновационный проект по посадке галофитных растений. В рамках проекта выделены земельные участки для создания галофитных садов в 5 регионах страны - Арнасайском, Мубарекском, Каракульском, Карманинском и Нукусском районах, в настоящее время продолжается процесс проектирования», - сказал Э.Мухитдинов.
На мероприятии профессора Китайского Синьцзянского института экологии и географии представили китайский опыт обеспечения экологической стабильности, снижения эрозии почв, снижения засоленности и сохранения биологического разнообразия путем высадки галофитных растений в засоленных пустынных и полупустынных районах.