O'zbekistonning ko'kalamzorlashtirish borasidagi sa'y-harakatlari BMTning yuqori darajadagi forumida taqdim etildi
O'rmonlar bo'yicha forum o'rmonlarni barqaror boshqarish bilan bog'liq kelishuvlarni amalga oshirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish, o'rmon xo'jaligi masalalari bo'yicha siyosat va dasturlarni muvofiqlashtirishga ko'maklashuvchi yuqori darajadagi hukumatlararo siyosiy dasturdir. U 2000-yilda BMT Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (ECOSOS) qarori bilan tashkil etilgan.
Forumda BMTga a'zo 193 davlat delegatsiyalari va vazirlar darajasidagi kuzatuvchilar, o'rmon xo'jaligi boshqarmalari rahbarlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, jumladan, o'rmonlar bo'yicha hamkor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Sessiya davomida BMTning o'rmonlar bo'yicha 2017–2030-yillarga mo'ljallangan strategik rejasini amalga oshirishning tematik ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi. O'rmonlar bo'yicha xalqaro bitimning o'rta muddatli ijrosi ko'rib chiqildi. Ishtirokchilar butun dunyoda muhofaza etiladigan o'rmonlar maydonlarini kengaytirish, o'rmon mahsulotlari ulushini ko'paytirish, shuningdek, moliyaviy resurslarni safarbar etish va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari xususida fikr almashdilar.
O'rmonlar bo'yicha forum tadbirlarida O'zbekiston O'rmon xo'jaligi agentligi direktori Nizomiddin Bakirov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi ishtirok etdi.
Forumning yuqori darajali segmentida O'zbekistonda o'rmonlarni ko'paytirish, o'rmon xo'jaligi resurslarini muhofaza qilish va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berildi. O'rmon xo'jaligini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasining mazmun-mohiyati va ahamiyati ta'kidlandi. Hujjatda mamlakatimiz o'rmonlari maydonini 7 foizdan 15 foizgacha yetkazish ko'zda tutilgani ma'lum qilindi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan "Yashil makon" umummilliy dasturi BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish bo'yicha namunaviy loyihalar ro'yxatiga alohida to'xtalib o'tdi.
Dastur doirasida mamlakatimizning barcha hududlarida har yili 200 million tup ko'chat ekilayotgani aytib o'tildi. 3 million tupga yaqin ko'chatlar aholiga bepul taqdim etilayotgani O'zbekistonning ushbu muammoni hal etishga intilishi va bu boradagi ishlarga mahalliy hamjamiyatni keng jalb etayotganidan dalolatdir.
Ta'kidlanganidek, O'zbekistonda o'rmon xo'jaligini yanada rivojlantirish uchun yaqin 6 yilda umumiy qiymati 400 million dollardan ortiq loyihalar amalga oshirilishi, shundan 250 million dollardan ortig'i tog' o'rmonlarini tiklash va ekoturizmni rivojlantirishga yo'naltiriladi. Barcha faoliyatimiz mahalliy aholini qo'llab-quvvatlash, "yashil" ish o'rinlari yaratishga qaratilgani urg'ulandi. Qayd etilganidek, joriy yilning o'zida 6 mingdan ortiq yangi "yashil" ish o'rni yaratish rejalashtirilgan.
Ishtirokchilar e'tibori O'zbekistonning ekologik diplomatiya sohasidagi faol sa'y-harakatlariga qaratildi. Samarqandda BMTning ekologiya bo'yicha ikkita yirik tadbiri – Cho'llanishga qarshi kurash bo'yicha konvensiya ijroiya organining 21-yig'ilishi (CRIC-21) va Yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarni saqlash to'g'risidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-sessiyasi (CMS COP-14) muvaffaqiyatli o'tkazilgani bildirildi.
19-sessiyaning asosiy natijalari Oliy darajadagi Segment deklaratsiyasi va oraliq baholash natijalarini o'z ichiga olgan Konsolidatsiyalangan rezolyutsiya, shuningdek, forumning 2025-2028-yillarga mo'ljallangan yangi to'rt yillik ish dasturi bo'ldi.
Forum deklaratsiyasi so'nggi o'n yil ichida birinchi marta qabul qilindi. Unda a'zo davlatlarning barcha darajadagi o'rmonlar va daraxtlarni himoya qilish, barqaror boshqarish, o'rmonlarning kesilishi va degradatsiyasini to'xtatishga qaratilgan BMTning O'rmonlar bo'yicha strategik rejasini amalga oshirishga, shuningdek, 2030-yilgacha barqaror rivojlanish bo'yicha harakatlar rejasini amalga oshirishga ko'maklashishga qat'iy sodiqligi tasdiqlandi.

Uzbekistan's greening efforts were presented at a high-level UN forum
The Forum on Forests is a high-level intergovernmental political program that facilitates the implementation of agreements on sustainable forest management, the expansion of international cooperation, and the coordination of policies and programs on forestry issues. It was established in 2000 by the decision of the UN Economic and Social Council (ECOSOS).
The forum was attended by delegations of 193 UN member states and observers at the ministerial level, heads of forestry departments, representatives of international and regional organizations, including partner organizations on forests.
During the session, the thematic priorities for the implementation of the UN strategic plan for forests for 2017-2030 were discussed. The mid-term implementation of the International Agreement on Forests was reviewed. The participants exchanged views on the issues of expanding protected forest areas, increasing the share of forest products, as well as mobilizing financial resources and strengthening scientific and technical cooperation.
The delegation of our country led by the director of the Forestry Agency of Uzbekistan Nizomiddin Bakirov participated in the events of the forest forum.
In the high-level segment of the forum, information was provided on the measures implemented in Uzbekistan to increase forests, protect forestry resources and combat land degradation. The essence and importance of the concept of forestry development until 2030 was emphasized. It was reported in the document that it is planned to increase the forest area of our country from 7% to 15%.
The nationwide program "Green Space" implemented by the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has made a special mention of the list of model projects for the implementation of the UN Sustainable Development Goals.
It was mentioned that 200 million saplings are planted annually in all regions of our country within the framework of the program. The fact that about 3 million saplings are provided to the population free of charge is a sign of Uzbekistan's desire to solve this problem and the fact that the local community is widely involved in this work.
As it was noted, for the further development of forestry in Uzbekistan, projects with a total value of more than 400 million dollars will be implemented in the next 6 years, of which more than 250 million dollars will be directed to the restoration of mountain forests and the development of ecotourism. It was emphasized that all our activities are aimed at supporting the local population and creating "green" jobs. As mentioned, it is planned to create more than 6,000 new "green" jobs this year.
The attention of the participants was drawn to Uzbekistan's active efforts in the field of environmental diplomacy. Samarkand will host two major UN environmental events - the 21st meeting of the Executive Body of the Convention to Combat Desertification (CRIC-21) and the 14th Conference of the Parties to the Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals. session (CMS COP-14) was successfully held.
The main outputs of the 19th session were the High-level Segment Declaration and the Consolidated Resolution containing the results of the mid-term evaluation, as well as the forum's new four-year work program for 2025-2028.
The Forum Declaration was adopted for the first time in ten years. In it, member states are committed to the implementation of the UN Strategic Plan on Forests, which aims to protect forests and trees at all levels, manage them sustainably, stop deforestation and forest degradation, as well as to achieve sustainable development until 2030. reaffirmed its firm commitment to support the implementation of the action plan.