O'zbekistonning ko'kalamzorlashtirish borasidagi sa'y-harakatlari BMTning yuqori darajadagi forumida taqdim etildi
O'rmonlar bo'yicha forum o'rmonlarni barqaror boshqarish bilan bog'liq kelishuvlarni amalga oshirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish, o'rmon xo'jaligi masalalari bo'yicha siyosat va dasturlarni muvofiqlashtirishga ko'maklashuvchi yuqori darajadagi hukumatlararo siyosiy dasturdir. U 2000-yilda BMT Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (ECOSOS) qarori bilan tashkil etilgan.
Forumda BMTga a'zo 193 davlat delegatsiyalari va vazirlar darajasidagi kuzatuvchilar, o'rmon xo'jaligi boshqarmalari rahbarlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, jumladan, o'rmonlar bo'yicha hamkor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Sessiya davomida BMTning o'rmonlar bo'yicha 2017–2030-yillarga mo'ljallangan strategik rejasini amalga oshirishning tematik ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi. O'rmonlar bo'yicha xalqaro bitimning o'rta muddatli ijrosi ko'rib chiqildi. Ishtirokchilar butun dunyoda muhofaza etiladigan o'rmonlar maydonlarini kengaytirish, o'rmon mahsulotlari ulushini ko'paytirish, shuningdek, moliyaviy resurslarni safarbar etish va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari xususida fikr almashdilar.
O'rmonlar bo'yicha forum tadbirlarida O'zbekiston O'rmon xo'jaligi agentligi direktori Nizomiddin Bakirov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi ishtirok etdi.
Forumning yuqori darajali segmentida O'zbekistonda o'rmonlarni ko'paytirish, o'rmon xo'jaligi resurslarini muhofaza qilish va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berildi. O'rmon xo'jaligini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasining mazmun-mohiyati va ahamiyati ta'kidlandi. Hujjatda mamlakatimiz o'rmonlari maydonini 7 foizdan 15 foizgacha yetkazish ko'zda tutilgani ma'lum qilindi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan "Yashil makon" umummilliy dasturi BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish bo'yicha namunaviy loyihalar ro'yxatiga alohida to'xtalib o'tdi.
Dastur doirasida mamlakatimizning barcha hududlarida har yili 200 million tup ko'chat ekilayotgani aytib o'tildi. 3 million tupga yaqin ko'chatlar aholiga bepul taqdim etilayotgani O'zbekistonning ushbu muammoni hal etishga intilishi va bu boradagi ishlarga mahalliy hamjamiyatni keng jalb etayotganidan dalolatdir.
Ta'kidlanganidek, O'zbekistonda o'rmon xo'jaligini yanada rivojlantirish uchun yaqin 6 yilda umumiy qiymati 400 million dollardan ortiq loyihalar amalga oshirilishi, shundan 250 million dollardan ortig'i tog' o'rmonlarini tiklash va ekoturizmni rivojlantirishga yo'naltiriladi. Barcha faoliyatimiz mahalliy aholini qo'llab-quvvatlash, "yashil" ish o'rinlari yaratishga qaratilgani urg'ulandi. Qayd etilganidek, joriy yilning o'zida 6 mingdan ortiq yangi "yashil" ish o'rni yaratish rejalashtirilgan.
Ishtirokchilar e'tibori O'zbekistonning ekologik diplomatiya sohasidagi faol sa'y-harakatlariga qaratildi. Samarqandda BMTning ekologiya bo'yicha ikkita yirik tadbiri – Cho'llanishga qarshi kurash bo'yicha konvensiya ijroiya organining 21-yig'ilishi (CRIC-21) va Yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarni saqlash to'g'risidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-sessiyasi (CMS COP-14) muvaffaqiyatli o'tkazilgani bildirildi.
19-sessiyaning asosiy natijalari Oliy darajadagi Segment deklaratsiyasi va oraliq baholash natijalarini o'z ichiga olgan Konsolidatsiyalangan rezolyutsiya, shuningdek, forumning 2025-2028-yillarga mo'ljallangan yangi to'rt yillik ish dasturi bo'ldi.
Forum deklaratsiyasi so'nggi o'n yil ichida birinchi marta qabul qilindi. Unda a'zo davlatlarning barcha darajadagi o'rmonlar va daraxtlarni himoya qilish, barqaror boshqarish, o'rmonlarning kesilishi va degradatsiyasini to'xtatishga qaratilgan BMTning O'rmonlar bo'yicha strategik rejasini amalga oshirishga, shuningdek, 2030-yilgacha barqaror rivojlanish bo'yicha harakatlar rejasini amalga oshirishga ko'maklashishga qat'iy sodiqligi tasdiqlandi.

Усилия Узбекистана по озеленению были представлены на форуме высокого уровня ООН
Форум по лесам-это межправительственная политическая программа высокого уровня, которая способствует реализации соглашений, касающихся устойчивого управления лесами, расширению международного сотрудничества и координации политики и программ по вопросам лесного хозяйства. Он был основан в 2000 году по решению экономического и социального совета ООН (ЭКОСОС).
В форуме приняли участие делегации 193 государств-членов ООН и наблюдателей на уровне министров, руководители департаментов лесного хозяйства, представители международных и региональных организаций, в том числе организаций-партнеров по лесам.
В ходе сессии были обсуждены тематические приоритеты реализации Стратегического плана ООН по лесам на 2017-2030 годы. Рассмотрена среднесрочная реализация международного соглашения о лесах. Участники обменялись мнениями по вопросам расширения площадей охраняемых лесов во всем мире, увеличения доли лесопродукции, а также мобилизации финансовых ресурсов и укрепления научно-технического сотрудничества.
В мероприятиях форума по лесам приняла участие делегация нашей страны во главе с директором агентства лесного хозяйства Узбекистана Низомиддином Бакировым.
В высокоуровневом сегменте форума была представлена информация о проводимых в Узбекистане мерах по воспроизводству лесов, охране лесохозяйственных ресурсов и борьбе с деградацией земель. Подчеркнуто содержание и значение концепции развития лесного хозяйства до 2030 года. Документ предусматривает увеличение площади лесов нашей страны с 7 до 15 процентов.
В перечне модельных проектов для реализации Целей устойчивого развития ООН особо отмечена общенациональная программа «Зеленое пространство», реализуемая по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В рамках программы было отмечено, что во всех регионах нашей страны ежегодно высаживается 200 миллионов кустовых саженцев. Тот факт, что около 3 миллионов кустов саженцев предоставляются населению бесплатно, свидетельствует о стремлении Узбекистана к решению этой проблемы и широком вовлечении местного сообщества в работу в этом направлении.
Было отмечено, что для дальнейшего развития лесного хозяйства в Узбекистане в ближайшие 6 лет будут реализованы проекты общей стоимостью более 400 миллионов долларов, из которых более 250 миллионов долларов будут направлены на восстановление горных лесов и развитие экотуризма. Подчеркнуто, что вся наша деятельность направлена на поддержку местного населения, создание «зеленых» рабочих мест. Как уже отмечалось, только в этом году планируется создать более 6 тысяч новых «зеленых» рабочих мест.
Внимание участников было обращено на активную деятельность Узбекистана в сфере экологической дипломатии. В Самарканде пройдут два крупных экологических мероприятия ООН – 21-е заседание Исполнительного органа Конвенции по борьбе с опустыниванием (CRIC-21) и 14-я сессия Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS).
Ключевыми результатами 19-й сессии стали декларация о сегменте высшего уровня и консолидированная резолюция, включающая результаты промежуточной оценки, а также новая четырехлетняя рабочая программа форума на 2025-2028 годы.
Декларация форума была принята впервые за последнее десятилетие. Он подтвердил твердую приверженность государств-членов реализации Стратегического плана ООН по лесам, направленного на защиту лесов и деревьев на всех уровнях, устойчивое управление, прекращение вырубки и деградации лесов, а также содействие реализации плана действий по устойчивому развитию до 2030 года.