O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida O‘RMONLARNI BARQAROR BOSHQARISH
25-noyabr kuni Toshkent viloyatidagi O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutida “O‘rmonlarni barqaror boshqarish uchun axborot boshqaruv tizimlari” mavzusida yakuniy seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminar O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi hamda BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) hamkorligida amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Loyiha 2021-yilda FAO va “Yashil loyiha” instituti o‘rtasida imzolangan hamkorlik shartnomasi asosida O‘zbekistonning tog‘ va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish hamda axborot boshqaruv tizimlarini rivojlantirishga qaratildi.
Loyiha doirasida bajarilgan ASOSIY ISHLAR:
1️⃣ O‘rmon va landshaftlar inventarizatsiyasi:
Farg‘ona vodiysi, Qashqadaryo va Sirdaryo viloyatlarida umumiy 2000 gektar hududda o‘rmon va landshaftlar xatlovidan o‘tkazildi.
2️⃣ Ko‘p maqsadli boshqaruv rejalarini ishlab chiqish:
O‘rmon va yaylovlarni boshqarish bo‘yicha tajriba rejalar tayyorlandi. Ushbu rejalar har bir o‘rmon xo‘jaligining yer maydonlariga mos ravishda ishlab chiqildi.
Seminarda o‘rmon xo‘jaligi mutaxassislari, ilmiy-tadqiqot institutlari va manfaatdor tomonlar ishtirok etdi. Tadbir davomida loyihaning natijalari va kelgusi rejalar taqdim etildi, shuningdek, o‘rmonlarni barqaror boshqarish bo‘yicha ilg‘or tajribalar bilan o‘rtoqlashildi.

Стабильное управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана
25 ноября в Научно-исследовательском институте лесного хозяйства Ташкентской области состоялся заключительный семинар на тему «Информационные системы управления для стабильного управления лесами».
Данный семинар организован в рамках проекта «Стабильное управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана», реализуемого при сотрудничестве агентства лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
Проект направлен на развитие систем стабильного лесопользования и информационного управления в горных и долинных районах Узбекистана на основе соглашения о сотрудничестве, подписанного в 2021 году между ФАО и Институтом «Зеленый проект».
Основные работы, выполненные в рамках проекта:
1 、 инвентарь леса и ландшафта:
В Ферганской долине, Кашкадарьинской и Сырдарьинской областях была проведена перепись лесов и ландшафтов на общей площади 2000 гектаров.
2 、 разработка многоцелевых планов управления:
Были подготовлены экспериментальные планы управления лесами и пастбищами. Эти планы были разработаны с учетом земельных участков каждого лесного хозяйства.
В семинаре приняли участие специалисты по лесному хозяйству, научно-исследовательские институты и заинтересованные стороны. В ходе мероприятия были представлены результаты проекта и планы на будущее, а также поделились передовым опытом в области стабильного управления лесами.