O‘zbekistonning “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishi iqtisodiy yuksalishga qanday yordam beradi?
O‘zbekiston 2030 yilgacha “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishni maqsad qilgan. Mutaxassislarga ko‘ra, “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish O‘zbekistonga ko‘plab bonuslar olib keladi.
O‘zbekiston Ekologik partiyasida Suv xo‘jaligi vazirligi, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishi vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi agentligi hamda O‘rmon xo‘jaligi ilmiy tadqiqot instituti vakillari ishtirokida Kelgusi 7 yilda mamlakatimizning asosiy rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab beruvchi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va uni 2023-yilda amalga oshirish chora-tadbirlari loyihasida belgilangan vazifalar ahamiyati to‘g‘risida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish, uning asosi bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanish ko‘rsatkichlarini keskin oshirish, respublikada suvdan oqilona foydalanish madaniyati rivojlantirish, shuningdek, ekologik vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi, o‘rmonlar maydonini kengaytirish masalalarining ayni damda nechog‘lik dolzarbligi va ularni amalga oshirish mexanizmlari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Ma'lumki, O‘zbekiston uglevodorod energiyasi – neftь, gaz, ko‘mirdan foydalanish hisobiga har yili yalpi ichki mahsulotning kamida 4,5 foizini yo‘qotmoqda. Qolaversa, mamlakatdagi energiya ishlab chiqaruvchi quvvatlarning salkam yarmi eskirgan. Ularni tiklash yoki modernizatsiyalash katta mablag‘ni talab qiladi. Buning o‘rniga ham iqtisodiy, ham ekologik jihatdan samarali hisoblangan “yashil energetika”ga o‘tish ming chandon afzal. E'tiborlisi, O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlaridan birinchi bo‘lib mazkur harakatga qo‘shildi. Mohiyatan olib qaraganda, ikki yil avval qabul qilingan “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish strategiyasi” yurtimizning “yashil taraqqiyot” sari yuz burganini anglatadi.
“Yashil iqtisodiyot” faqat energetika sohasini isloh qilishdan iborat emas. Uning ichiga toza ichimlik suvi muammolari, oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xo‘jaligidagi innovatsiyalar, barqaror shaharlar, chiqindilarni oqilona boshqarish, o‘rmon hududlarini kengaytirish, cho‘llanishni qisqartirish kabi ko‘p qirrali va keng tarmoqli chora-tadbirlar kirib ketadi.
Xususan, O‘zbekistonda 2019-2030 yillarda “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish kontseptsiyasi qator vazifalarni o‘z ichiga oladi. Jumladan, energiya samaradorligi ko‘rsatkichini ikki karra oshirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini yanada rivojlantirish, ularning ulushini elektr energiyasini ishlab chiqarish umumiy hajmining yigirma besh foizidan ko‘prog‘iga yetkazish, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini zamonaviy, arzon va ishonchli energiya bilan ta'minlash ko‘zda tutilgan.

Как переход Узбекистана к «зеленой экономике» поможет экономическому росту?
Человечество сталкивается с новыми угрозами. В связи с увеличением населения земного шара постоянно уменьшается запас природных ресурсов. Такая диспропорция ставит страны мира в затруднительное положение. Прежде всего, происходит обострение глобальных экологических проблем. Эксперты подчеркивают необходимость внедрения в мировую экономику принципов «зеленого развития», чтобы исправить ситуацию.
Узбекистан нацелен на переход к «зеленой экономике» к 2030 году. По мнению экспертов, переход к «зеленой экономике» принесет Узбекистану немало бонусов.
В Экологической партии Узбекистана с участием представителей Министерства водного хозяйства, Министерства экологии и охраны окружающей среды, изменения климата, Агентства лесного хозяйства и НИИ лесного хозяйства главное развитие нашей страны в следующем 7 лет Состоялся круглый стол о значении задач, определенных в стратегии «Узбекистан-2030» и проекте мероприятий по ее реализации в 2023 году.
В нем национальный проект «Зеленое пространство», направленный на переход к «Зеленой экономике», резкое увеличение использования возобновляемых источников энергии, лежащих в ее основе, развитие культуры рационального использования воды в республике, а также стабилизации экологической ситуации, расширения площади лесов обсуждались актуальность вопросов и механизмы их реализации.
Известно, что Узбекистан ежегодно теряет не менее 4,5% своего валового внутреннего продукта из-за использования углеводородной энергии - нефти, газа, угля. Кроме того, около половины генерирующих мощностей страны морально устарели. Их восстановление или модернизация требует больших средств. Вместо этого гораздо лучше перейти на «зеленую энергию», которая считается экономически и экологически эффективной. Примечательно, что Узбекистан первым среди стран Центральной Азии присоединился к этому движению. По сути, принятая два года назад «Стратегия перехода к зеленой экономике» означает, что наша страна движется к «зеленому развитию».
«Зеленая экономика» — это не только реформирование энергетического сектора. Он включает в себя многогранные и широкомасштабные меры, такие как проблемы чистой питьевой воды, продовольственная безопасность, сельскохозяйственные инновации, устойчивые города, рациональное обращение с отходами, расширение лесных площадей, сокращение опустынивания.
В частности, концепция перехода к «зеленой экономике» в Узбекистане в 2019-2030 годах включает в себя ряд задач. В том числе удвоение индекса энергоэффективности, дальнейшее развитие возобновляемых источников энергии, увеличение их доли до более чем двадцати пяти процентов от общего объема производства электроэнергии, обеспечение населения и отраслей экономики современной, дешевой и надежной энергией предусмотрено.