O‘zbekistonning “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishi iqtisodiy yuksalishga qanday yordam beradi?
O‘zbekiston 2030 yilgacha “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishni maqsad qilgan. Mutaxassislarga ko‘ra, “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish O‘zbekistonga ko‘plab bonuslar olib keladi.
O‘zbekiston Ekologik partiyasida Suv xo‘jaligi vazirligi, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishi vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi agentligi hamda O‘rmon xo‘jaligi ilmiy tadqiqot instituti vakillari ishtirokida Kelgusi 7 yilda mamlakatimizning asosiy rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab beruvchi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va uni 2023-yilda amalga oshirish chora-tadbirlari loyihasida belgilangan vazifalar ahamiyati to‘g‘risida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish, uning asosi bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanish ko‘rsatkichlarini keskin oshirish, respublikada suvdan oqilona foydalanish madaniyati rivojlantirish, shuningdek, ekologik vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi, o‘rmonlar maydonini kengaytirish masalalarining ayni damda nechog‘lik dolzarbligi va ularni amalga oshirish mexanizmlari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Ma'lumki, O‘zbekiston uglevodorod energiyasi – neftь, gaz, ko‘mirdan foydalanish hisobiga har yili yalpi ichki mahsulotning kamida 4,5 foizini yo‘qotmoqda. Qolaversa, mamlakatdagi energiya ishlab chiqaruvchi quvvatlarning salkam yarmi eskirgan. Ularni tiklash yoki modernizatsiyalash katta mablag‘ni talab qiladi. Buning o‘rniga ham iqtisodiy, ham ekologik jihatdan samarali hisoblangan “yashil energetika”ga o‘tish ming chandon afzal. E'tiborlisi, O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlaridan birinchi bo‘lib mazkur harakatga qo‘shildi. Mohiyatan olib qaraganda, ikki yil avval qabul qilingan “Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish strategiyasi” yurtimizning “yashil taraqqiyot” sari yuz burganini anglatadi.
“Yashil iqtisodiyot” faqat energetika sohasini isloh qilishdan iborat emas. Uning ichiga toza ichimlik suvi muammolari, oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xo‘jaligidagi innovatsiyalar, barqaror shaharlar, chiqindilarni oqilona boshqarish, o‘rmon hududlarini kengaytirish, cho‘llanishni qisqartirish kabi ko‘p qirrali va keng tarmoqli chora-tadbirlar kirib ketadi.
Xususan, O‘zbekistonda 2019-2030 yillarda “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish kontseptsiyasi qator vazifalarni o‘z ichiga oladi. Jumladan, energiya samaradorligi ko‘rsatkichini ikki karra oshirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini yanada rivojlantirish, ularning ulushini elektr energiyasini ishlab chiqarish umumiy hajmining yigirma besh foizidan ko‘prog‘iga yetkazish, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini zamonaviy, arzon va ishonchli energiya bilan ta'minlash ko‘zda tutilgan.

How will Uzbekistan's transition to a "green economy" help economic growth?
Humanity is facing new threats. Due to the increase in the population of the globe, the reserve of natural resources is constantly decreasing. Such a disproportion puts the countries of the world in a difficult situation. First of all, there is a worsening of global environmental problems. Experts emphasize the need to introduce the principles of "green development" in the world economy in order to correct the situation.
Uzbekistan aims to transition to a "green economy" by 2030. According to experts, transition to "green economy" will bring many bonuses to Uzbekistan.
In the Ecological Party of Uzbekistan, with the participation of representatives of the Ministry of Water Management, the Ministry of Ecology and Environmental Protection, Climate Change, the Forestry Agency and the Scientific Research Institute of Forestry, the main development of our country in the next 7 years. A roundtable discussion was held on the significance of the tasks defined in the "Uzbekistan-2030" strategy and the draft measures for its implementation in 2023.
In it, the national project "Green Space" aimed at the transition to the "Green economy", the sharp increase in the use of renewable energy, which is its basis, the development of the culture of rational use of water in the republic, as well as the stabilization of the ecological situation, the expansion of the area of forests the urgency of the issues and the mechanisms of their implementation were discussed.
It is known that Uzbekistan loses at least 4.5% of its gross domestic product every year due to the use of hydrocarbon energy - oil, gas, coal. In addition, about half of the country's power generation capacity is obsolete. Their restoration or modernization requires a lot of money. Instead, it is much better to switch to "green energy", which is considered to be both economically and ecologically efficient. It is noteworthy that Uzbekistan was the first among the Central Asian countries to join this movement. In essence, the "Strategy of transition to a green economy" adopted two years ago means that our country is moving towards "green development".
"Green economy" is not only about reforming the energy sector. It includes multifaceted and wide-ranging measures such as clean drinking water problems, food security, agricultural innovations, sustainable cities, rational waste management, expansion of forest areas, reduction of desertification.
In particular, the concept of transition to a "green economy" in Uzbekistan in 2019-2030 includes a number of tasks. Including doubling the energy efficiency index, further developing renewable energy sources, increasing their share to more than twenty-five percent of the total volume of electricity production, providing the population and economic sectors with modern, cheap and reliable energy. provided for.