Parrandachilik istiqbolli va serdaromad soha.
Parrandalar nafaqat go‘shti, tuxumi balki pati uchun ham boqiladi. Bugungi kunda parrandachilik istiqbolli va chorvachilikdagi asosiy yo‘nalish ekani tan olinadi. Buning sabablardan biri parrandalarni saqlash uchun inshootlarning oddiy bo‘lishidir. Tahlilchilarning fikricha, bugungi kunda jahonning yetakchi davlatlarida parrandachilikka katta e’tibor qaratilmoqda. Chunki aynan parrandachilik aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlanishida asosiy ahamiyat kasb etib, qishloqlarda odamlarning ish bilan band bo‘lishiga hissa qo‘shadi.
Toshkent viloyati, Bekobod davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan parrandachilik yo‘nalishi bo‘yicha bir qator istiqbolli ishlar amalga oshirilmoqda. Mazkur hududda parrandaning bir qancha turi boqiladi. Bugungi kunga kelib, mazkur tovuqlar sanoat parrandachiligi fabrikalarida, fermer xo‘jaliklarida hamda uy sharoitida parvarishlashga moslashtirilgan.
Soha vakillarining ta’kidlashicha, parrandachilik nozik, shu bilan birga serdaromad soha hisoblanadi. Shaxsiy yordamchi, dehqon va fermer xo‘jaliklarida parrandalarni boqishda mavjud tavsiyalarga amal qilish maqsadga muvofiq.
Qayd etish lozimki, mamlakatimizda parrandachilik sohasini rivojlantirish va eksportga mo‘ljallangan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish va turlarini kengaytirish, shuningdek aholini mahalliy ishlab chiqarilgan sifatli va arzon parrandachilik mahsulotlari bilan ta’minlash bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Davlat rahbarining tashabbusi bilan bu borada zaruriy vazifalar belgilab berilgan.
Xususan, parrandalarni oziqlantirish uchun ilmiy asoslangan me’yorlarni ishlab chiqish, barcha turdagi parranda go‘shti va tuxum mahsulotlarini qayta ishlovchi texnologik jarayonlarni ishlab chiqish, parrandachilik mahsulotlarining biologik va ekologik xavfsizligini ta’minlash, parrandalarni boqish va ularga berilayotgan ozuqa bazasining tarkibi va sifatini monitoring qilish  hamda barcha turdagi parranda go‘shti va tuxumlaridan foydalangan holda umumiy, bolalar, parhez va maxsus ovqatlanishning yangi turdagi mahsulotlarini ishlab chiqarishga mo‘ljallangan texnologik jarayonlarni ishlab chiqish rejalashtirilgan.
2022-yil 1-iyundan boshlab qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga ularning buyurtmasiga asosan joylashtiriladigan 400 milliard so‘mgacha kredit resurslari hisobidan parrandachilik xo‘jaliklari va parranda omuxta yemi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlariga don zaxirasi yaratish uchun Markaziy bank asosiy stavkasida 3 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha revolver kreditlar ajratilmoqda. Bunda, ushbu kredit hisobidan tadbirkorlik subyektlarining tijorat banklaridan olingan boshqa kreditlarini so‘ndirishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Птицеводство – перспективная и прибыльная отрасль.
Птицу выращивают не только ради мяса и яиц, но и ради перьев. Сегодня птицеводство признано перспективным и основным направлением животноводства. Одной из причин этого является простота условий содержания птицы. По мнению аналитиков, сегодня ведущие страны мира уделяют птицеводству большое внимание. Потому что именно птицеводство играет ключевую роль в обеспечении населения продуктами питания и способствует трудоустройству людей в селах.
В направлении птицеводства Бекобадским государственным лесхозом Ташкентской области проводится ряд перспективных работ. В этом районе выращивают несколько видов домашней птицы. На сегодняшний день эти куры адаптированы для содержания на промышленных птицефабриках, фермах и в домашних условиях.
Представители отрасли говорят, что птицеводство – деликатная и в то же время очень прибыльная отрасль. Целесообразно следовать существующим рекомендациям по выращиванию птицы у личных помощников фермеров и ферм.
Следует отметить, что принимаются последовательные меры по развитию птицеводческой отрасли в нашей стране и увеличению объемов и разнообразия готовой продукции на экспорт, а также по обеспечению населения качественной и дешевой птицеводческой продукцией местного производства. . По инициативе главы государства определены необходимые задачи в этом плане.
В частности, разработка научно обоснованных норм кормления птицы, разработка технологических процессов переработки всех видов мясо-яичной продукции птицы, обеспечение биологической и экологической безопасности продукции птицеводства, контроль состава и качества кормовой базы, предоставляемой птицеводству. птицеводство Планируется разработать технологические процессы производства новых видов продуктов общего, детского, диетического и специального питания с использованием всех видов мяса и яиц птицы.
С 1 июня 2022 года зерновой резерв для птицефабрик и хозяйствующих субъектов, производящих комбикорма для птицы, за счет кредитных ресурсов в размере до 400 млрд сумов, которые будут размещены Фондом государственной поддержки сельского хозяйства коммерческим банкам на основании их поручения Револьверные кредиты На создание выделяется до 12 месяцев с льготным периодом 3 месяца по основному курсу ЦБ. В этом случае не допускается погашение из этого кредита других кредитов субъектов хозяйствования от коммерческих банков.