Parrandachilik istiqbolli va serdaromad soha.
Parrandalar nafaqat go‘shti, tuxumi balki pati uchun ham boqiladi. Bugungi kunda parrandachilik istiqbolli va chorvachilikdagi asosiy yo‘nalish ekani tan olinadi. Buning sabablardan biri parrandalarni saqlash uchun inshootlarning oddiy bo‘lishidir. Tahlilchilarning fikricha, bugungi kunda jahonning yetakchi davlatlarida parrandachilikka katta e’tibor qaratilmoqda. Chunki aynan parrandachilik aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlanishida asosiy ahamiyat kasb etib, qishloqlarda odamlarning ish bilan band bo‘lishiga hissa qo‘shadi.
Toshkent viloyati, Bekobod davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan parrandachilik yo‘nalishi bo‘yicha bir qator istiqbolli ishlar amalga oshirilmoqda. Mazkur hududda parrandaning bir qancha turi boqiladi. Bugungi kunga kelib, mazkur tovuqlar sanoat parrandachiligi fabrikalarida, fermer xo‘jaliklarida hamda uy sharoitida parvarishlashga moslashtirilgan.
Soha vakillarining ta’kidlashicha, parrandachilik nozik, shu bilan birga serdaromad soha hisoblanadi. Shaxsiy yordamchi, dehqon va fermer xo‘jaliklarida parrandalarni boqishda mavjud tavsiyalarga amal qilish maqsadga muvofiq.
Qayd etish lozimki, mamlakatimizda parrandachilik sohasini rivojlantirish va eksportga mo‘ljallangan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish va turlarini kengaytirish, shuningdek aholini mahalliy ishlab chiqarilgan sifatli va arzon parrandachilik mahsulotlari bilan ta’minlash bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Davlat rahbarining tashabbusi bilan bu borada zaruriy vazifalar belgilab berilgan.
Xususan, parrandalarni oziqlantirish uchun ilmiy asoslangan me’yorlarni ishlab chiqish, barcha turdagi parranda go‘shti va tuxum mahsulotlarini qayta ishlovchi texnologik jarayonlarni ishlab chiqish, parrandachilik mahsulotlarining biologik va ekologik xavfsizligini ta’minlash, parrandalarni boqish va ularga berilayotgan ozuqa bazasining tarkibi va sifatini monitoring qilish  hamda barcha turdagi parranda go‘shti va tuxumlaridan foydalangan holda umumiy, bolalar, parhez va maxsus ovqatlanishning yangi turdagi mahsulotlarini ishlab chiqarishga mo‘ljallangan texnologik jarayonlarni ishlab chiqish rejalashtirilgan.
2022-yil 1-iyundan boshlab qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga ularning buyurtmasiga asosan joylashtiriladigan 400 milliard so‘mgacha kredit resurslari hisobidan parrandachilik xo‘jaliklari va parranda omuxta yemi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlariga don zaxirasi yaratish uchun Markaziy bank asosiy stavkasida 3 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha revolver kreditlar ajratilmoqda. Bunda, ushbu kredit hisobidan tadbirkorlik subyektlarining tijorat banklaridan olingan boshqa kreditlarini so‘ndirishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Poultry farming is a promising and profitable industry.
Poultry is raised not only for meat and eggs, but also for feathers. Today, poultry farming is recognized as a promising and main direction in animal husbandry. One of the reasons for this is the simplicity of poultry keeping facilities. According to analysts, today the world's leading countries are paying a lot of attention to poultry farming. Because it is poultry farming that plays a key role in providing the population with food products and contributes to the employment of people in the villages.
A number of promising works are being carried out in the direction of poultry farming by the Bekobad State Forestry of Tashkent region. Several types of poultry are raised in this area. To date, these chickens have been adapted to be kept in industrial poultry factories, farms, and at home.
The representatives of the industry say that poultry farming is a delicate and at the same time a very profitable industry. It is advisable to follow the existing recommendations for raising poultry in personal assistants, farmers and farms.
It should be noted that consistent measures are being taken to develop the poultry sector in our country and to increase the volume and variety of ready-made products for export, as well as to provide the population with high-quality and cheap poultry products produced locally. On the initiative of the head of state, the necessary tasks in this regard have been determined.
In particular, the development of scientifically based standards for feeding poultry, the development of technological processes for processing all types of poultry meat and egg products, ensuring the biological and ecological safety of poultry products, monitoring the composition and quality of the feed base provided to poultry. It is planned to develop technological processes for the production of new types of general, children's, dietary and special food products using all types of poultry meat and eggs.
Starting from June 1, 2022, grain reserves for poultry farms and business entities producing poultry feed from the account of credit resources of up to 400 billion soums, which will be placed by the State Agricultural Support Fund to commercial banks based on their order Revolver loans up to 12 months with a grace period of 3 months at the main rate of the Central Bank are being allocated for creation. In this case, it is not allowed to extinguish other loans of business entities from commercial banks from this loan.