Parrandachilikni yanada rivojlantirish - oziq-ovqat xavfsizligi yo‘lida muhim qadam
Jahon chorvachilik sohasining rivojlanishi shuni ko‘rsatadiki, chorvachilikda parranda go‘shti ishlab chiqarish boshqa hayvonlar turiga qaraganda jadallik bilan rivojlanmoqda. Parrandani bekorga “Yetti xazinaning biri” deya atashmaydi, chunki tovuq qisqa vaqt oralig‘ida go‘shtga kirishi, tuxum berishi va ijtimoiy hayotda foydalanadigan boshqa mahsulotlar manbaiga aylanishi barchaga ma’lumdir.
Bugungi kunda, Broyler jo‘jalarining jadal o‘sishi va sarflangan ozuqalarga nisbatan yuqori sifatli arzon go‘sht yetishtirish, qisqa vaqt ichida qilingan xarajatlarning qoplanishi hamda aholining parhez parranda go‘shtiga bo‘lgan talabining oshishi sababli parrandachilikka qiziqish tobora ortib bormoqda.
Xorazm viloyati Xorazm davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan parrandachilikni rivojlantirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Qayd etish lozimki, parrandachilik tarmog‘iga qator subsidiya va imtiyozlar berilib, imtiyozlardan foydalanib iqtisod qilingan mablag‘lar parrandachilik korxonalarini rivojlantirishga va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish uchun yo‘naltirilishiga hamda yangi parrandachilik korxonalari va fermer xo‘jaliklarini tashkil etilishiga zamin yaratmoqda.

Further development of poultry farming is an important step towards food security
The development of the world livestock industry shows that the production of poultry meat in livestock farming is developing faster than in other animal species. Poultry is not called "One of the Seven Treasures" for nothing, because it is well known that a chicken can become meat, lay eggs and become a source of other products used in social life in a short period of time.
Today, due to the rapid growth of broiler chickens and the production of high-quality cheap meat compared to spent feed, the recovery of costs in a short time, and the increase in the population's demand for dietary poultry, the interest in poultry farming is increasing.
Khorezm State Forestry Department of Khorezm Region is implementing a number of measures to develop poultry farming.
It should be noted that a number of subsidies and benefits are given to the poultry industry, and the funds saved using the benefits are directed to the development of poultry enterprises and modernization of production, as well as the creation of new poultry enterprises and farms.