Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev yangi bog‘ga ko‘chat ekdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun, 23 noyabr kuni “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barpo etilayotgan yangi bog‘ga ko‘chat ekdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Daraxt ekish paytida davlat rahbari jamoatchilik vakillari va chet ellik diplomatlar bilan suhbatlashgan, ushbu tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun ularga minnatdorlik bildirgan.
“Bu an’ana o‘zi bizda bor. Xalqimiz tabiatni “ona” deydi, yerni, suvni e’zozlaydi. Buning zamiridagi haqiqat hozirgi ekologik muammolar ta’sirida yaqqol namoyon bo‘lyapti. Shuning uchun “Yashil makon” loyihasini boshladik. Kelgusi yil nomini ham atrof-muhitni asrash masalasiga bag‘ishladik. Endi bu tashabbuslar keng yoyilishi, ayniqsa, yoshlarimizga chuqur singishi zarur. Har bir xonadon, har bir korxona tabiatni asrashga hissa qo‘shishi kerak”, degan Mirziyoyev.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar jamoatchiligi ham kuzatgan. U yerlarda ham ko‘chatlar ekilgan. Qayd etilishicha, ushbu kuzgi mavsumda “Yashil makon” loyihasi doirasida 80 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиеев посадил саженцы в новом саду
Президент Шавкат Мирзиеев сегодня, 23 ноября, посадил саженцы в новом саду, который возводится в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство». Об этом сообщила пресс-служба президента.
Во время посадки дерева глава государства беседовал с представителями общественности и иностранными дипломатами, поблагодарил их за вклад в данную инициативу.
«У нас есть эта традиция. Наш народ называет природу «матерью», чтит землю, воду. Реальность, лежащая в основе этого, очевидна под влиянием текущих экологических проблем. Вот почему мы запустили проект «Зеленое пространство». Мы также посвятили название следующего года сохранению окружающей среды. Сейчас необходимо, чтобы эти инициативы получили широкое распространение и особенно глубоко проникли в нашу молодежь. Каждое хозяйство, каждое предприятие должны вносить свой вклад в сохранение природы», - сказал Мирзиеев.
Также наблюдала общественность республики Каракалпакстан и областей. Там тоже высаживают рассаду. Отмечается, что в этом осеннем сезоне в рамках проекта «Зеленое пространство» планируется высадить 80 миллионов саженцев деревьев и кустарников.