Qadring baland bo‘lsin ONA TILIM!
Til – muqaddas va e'zozlangan tushuncha, har bir inson uchun o‘z onasi kabi aziz va mo‘'tabar. Til – hayotning boshlanishi. Inson o‘z ona tili yordamida yangi tushunchalar va munosabatlarni anglay boshlaydi. Ona tili bizga ona suti bilan singdiriladi. Inson ulg‘aygan sayin atrofdagilar bilan muloqot qilish, badiiy kitoblar o‘qish orqali so‘z boyligini oshirib boradi. Ota-bobolarimiz tarixi, milliy va ma'naviy qadriyatlarimiz bizga ona tilimiz yordamida meros bo‘lib qoldi. Xalqlar tarixi – bu ular tilining tarixi. Davlat rivojlanishi bilan davlat tili ham rivojlanadi.
Millatlarni ajratib turuvchi asosiy belgilaridan biri bu til ekan, har bir inson o‘z tilini bilish, uni ulug‘lashi va shu bilan birga boshqa millatlarning ona tiliga ham xurmat bilan qarashi lozim. Shundagina tilning, millatning qadri va obro‘yi, nufuzi oshadi. Til tarixini, uning me'yoriy nuqtai nazardan shakllanish jarayonini, rivojlanishini millat tarixidan ayri holda o‘rganib bo‘lmaydi. So‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha sohalarda bo‘lgani kabi tilimiz taraqqiyotida ham muhim o‘zgarishlar yuz bermoqda. O‘zbek tilining xalqaro miqyosda obro‘yi oshib, faol muloqot vositasiga aylanib bormoqda.
Xullas, til – jamiyatning asosiy tayanchi, insoniy muloqot – munosabatlarning birlamchi vositasi, millat ruhi va davlatchilik taqdiridir. Har bir xalq va millat, davlat va jamiyatni o‘tmishi, buguni va kelajagini, uning mavjudligini birgina omil – ona tili bildirib turadi. Til – muloqot zarurati tufayli yaralgan, muloqot jarayonida insoniyat yaratgan barcha yangiliklarni, tafakkur mevalarini anglatib, avloddan-avlodga yetkazib, avaylab-asrab keladi.
BAYRAM muborak bo‘lsin!
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktorining ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili haqidagi qonun xujjatlariga rioya etilishini ta'minlash masalalari bo‘yicha maslaxatchi, «Yashil makon» jurnali bosh muxarriri

Слава Тебе, РОДНОЙ ЯЗЫК!
Язык - Священное и почитаемое понятие, столь же дорогое и притягательное для каждого человека, как и его собственная мать. Язык - начало жизни. Человек начинает понимать новые понятия и отношения с помощью родного языка. Родной язык впитывается в нас с грудным молоком. По мере взросления человек пополняет свой словарный запас общением с окружающими, чтением художественных книг. История наших предков, национальные и духовные ценности достались нам с помощью родного языка. История народов - это история их языка. С развитием государства развивается и государственный язык.
Поскольку одним из основных отличительных признаков национальностей является язык, каждый человек должен знать свой язык, чтить его и в то же время уважать родной язык других народов. Только тогда возрастет ценность и престиж языка, престиж нации. Историю языка, процесс его становления, развития с нормативной точки зрения нельзя изучать отдельно от истории нации. В последние годы в нашей стране, как и во всех сферах, происходят важные изменения в развитии нашего языка. Растет международный авторитет узбекского языка, он становится активным средством общения.
Итак, язык – главная опора общества, человеческое общение – главное средство отношений, душа нации и судьба государственности. Прошлое, настоящее и будущее каждого народа и нации, государства и общества, его существование определяет только один фактор – родной язык. Язык создается вследствие потребности в общении, под ним подразумеваются все новшества и плоды мысли, созданные человечеством в процессе общения, он передается из поколения в поколение и сохраняется.
С праздником!
Советник директора агентства лесного хозяйства по вопросам повышения эффективности духовно-просветительской работы, обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке, главный редактор журнала «Яшил макон»