Qashqadaryodagi o‘rmon xo‘jaligida daraxtlar kesilgani aniqlandi
Ana shunday reydlardan birida Dehqonobod davlat o‘rmon xo‘jaligining “Duob” o‘rmon bo‘limi hududida jami 6 tup archa daraxti kesilganligi aniqlandi. Natijada tabiatga 41 million 400 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Holat yuzasidan “Duob” o‘rmon bo‘limi mas’ul qo‘riqchisi R.B.ga nisbatan MJtKning 79-moddasi, 4-qismi bilan, ya’ni o‘ziga biriktirilgan hududlarda daraxtlarni muhofaza qilish va saqlashga doir qonunchilikda belgilangan choralarni ko‘rmaganlik uchun ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Unga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravari — 3 million 750 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Shuningdek, qolgan aybdorlarni aniqlash maqsadida hujjatlar Dehqonobod tuman IIBGA yuborildi.
Huquqbuzarlarga nisbatan, albatta, qonuniy tartibda tegishli choralar ko‘riladi va bu haqda batafsil ma’lumot beriladi.

В кашкадарьинском лесничестве обнаружили вырубку деревьев
В Дехканабадском районе Кашкадарьинской области проведены очередные контрольные рейдовые мероприятия.
В ходе одной из таких рейдов было установлено, что на территории лесничества «Дуоб» Дехканабадского государственного лесного хозяйства всего было срублено 6 елей. В результате природе нанесен ущерб на сумму 41 миллион 400 тысяч сумов.
В связи с ситуацией ответственный инспектор лесничества «Дуоб» Р.Б. не принял мер, предусмотренных частью 4 статьи 79 УПК, то есть законодательством об охране и сохранении деревьев на территориях. В отношении него выписан штраф в размере 10-кратной базовой суммы расчета-3 миллиона 750 тысяч сумов.
Также с целью установления остальных виновных документы были отправлены в МИБ Дехканабадского района.