Qizilqumda yaylovlar qayta tiklanmoqda
Qizilqum davlat o‘rmon xo‘jaligi va O‘zbekiston Respublikasi fanlar Akademiyasi Botanika instituti hamkorligida degradatsiyaga uchragan yaylovlarda izen, cherkez, qorabo'roq kabi galofit cho'l o'simliklarini ekish ishlari olib borilmoqda.
Jarayonga xo‘jalik tomonidan 10 nafardan ziyod ishchi, 3 ta texnika jalb etilgan. Agrotexnik tadbirlar Botanika institutining malakali ilmiy xodimlari maslahati asosida bajarilmoqda.
Aytish joizki, davlat o‘rmon xo‘jaligi tabiati o'zgaruvchan iqlimga ega. Yoz faslida havo harorati 35-40 gradusgacha isiydi. Hudud yerlari cho'l va chala cho'l barxan qumliklardan iborat.
Izen, cherkez, qorabo'roq cho'l o'simliklari urug'larining degradatsiyaga uchragan hududlarga ekilishi natijasida yaylov yerlarida aholining chorva mollari uchun to'yimli ozuqa zaxirasi jamg'ariladi. Eng asosiysi, sodir bo'ladigan chang va qum bo'ronlarining oldi olinadi.

В Кызылкуме восстанавливают пастбища
Совместно с Кызылкумским государственным лесным хозяйством и Институтом ботаники Академии наук Республики Узбекистан на деградированных пастбищах проводятся посадки галофитных пустынных растений, таких как изен, черкез, ежевика.
В процессе было задействовано более 10 рабочих и 3 машины. Агротехнические мероприятия проводятся по рекомендациям квалифицированных научных сотрудников Института ботаники.
Следует сказать, что природа государственного лесного хозяйства имеет меняющийся климат. Летом температура воздуха прогревается до 35-40 градусов. Территория состоит из пустынных и полупустынных дюн.
В результате посева семян пустынных растений Изень, Черкез, Ежевика на деградированных территориях на пастбищных землях накапливается питательный запас кормов для скота населения. Самое главное – предотвращаются пыльные и песчаные бури, которые все же случаются.