Qizilqumda yaylovlar qayta tiklanmoqda
Qizilqum davlat o‘rmon xo‘jaligi va O‘zbekiston Respublikasi fanlar Akademiyasi Botanika instituti hamkorligida degradatsiyaga uchragan yaylovlarda izen, cherkez, qorabo'roq kabi galofit cho'l o'simliklarini ekish ishlari olib borilmoqda.
Jarayonga xo‘jalik tomonidan 10 nafardan ziyod ishchi, 3 ta texnika jalb etilgan. Agrotexnik tadbirlar Botanika institutining malakali ilmiy xodimlari maslahati asosida bajarilmoqda.
Aytish joizki, davlat o‘rmon xo‘jaligi tabiati o'zgaruvchan iqlimga ega. Yoz faslida havo harorati 35-40 gradusgacha isiydi. Hudud yerlari cho'l va chala cho'l barxan qumliklardan iborat.
Izen, cherkez, qorabo'roq cho'l o'simliklari urug'larining degradatsiyaga uchragan hududlarga ekilishi natijasida yaylov yerlarida aholining chorva mollari uchun to'yimli ozuqa zaxirasi jamg'ariladi. Eng asosiysi, sodir bo'ladigan chang va qum bo'ronlarining oldi olinadi.

Pastures are being restored in Kyzylkum
In cooperation with the Kyzylkum State Forestry and the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, work is being carried out to plant halophytic steppe plants such as izen, cherkes, and karaborak in degraded pastures.
The farm has attracted more than 10 workers and 3 pieces of equipment to the process. Agrotechnical measures are being carried out on the advice of qualified scientific staff of the Institute of Botany.
It should be noted that the nature of the state forestry has a changeable climate. In summer, the air temperature warms up to 35-40 degrees. The territory consists of desert and semi-desert barren sands.
As a result of planting seeds of izen, cherkes, and karaborak steppe plants in degraded areas, nutritious feed reserves are accumulated in pastures for the population's livestock. Most importantly, dust and sandstorms are prevented.