Mamlakatimizda qonuniylik va qonun ustuvorligini ta'minlashning tashkiliy-huquqiy asoslari ham yaratilgan. Shuningdek, ko‘plab qonunlarda qonun ustuvorligi, qonuniylikni ta'minlash faoliyatning asosiy printsiplari, vazifalari sifatida ko‘rsatib o‘tilgan.
Davlatimiz rahbarining 2021 yil 6 iyuldagi “Korruptsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini hamda O‘rmon xo‘jaligi Davlat qo‘mitasining 2022 yil 7 apreldagi 67- sonli Buyrug‘ini ijrosini ta'minlash maqsadida Xorazm davlat o‘rmon xo‘jaligi binosida xo‘jalik xodimlari va “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi qonunchilikka rioya etilishi va uning ijrosi ustidan nazorat”ga mas'ul bo‘lgan viloyat prokuraturasi bo‘lim boshlig‘i Abdullayev U.O. ishtirokida davra suhbati ko‘rinishida seminar-trening o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda U. Abdullayev korruptsiyaga oid huquqbuzarliklarni profilaktika qilish maqsadida tegishli tushuntirish ishlari olib bordi. Korruptsiyaning ayanchli oqibatlari xususida to‘xtalib o‘tdi.
Ishtirokchilarga korruptsiyaga oid jinoyatlarni fosh qilinganligi to‘g‘risida misollar, videoroliklar namoyish etildi.
Shu bilan birgalikda, xo‘jalik mutasaddilari tomonidan O‘rmon xo‘jaligida qorruptsiyaga qarshi kurashish siyosati, tegishli dastur, “manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish to‘g‘risidagi” Nizom, Komplayens-nazorat to‘g‘risidagi Nizom va Xizmat tekshiruvlari o‘tkazish tartibi mazmun mohiyati to‘laligicha tushuntirildi.

Верховенство права служит развитию общества
В нашей стране созданы организационно-правовые основы обеспечения законности и законности. Также во многих законах в качестве основных принципов и задач деятельности указывается правопорядок и обеспечение законности.
Реализация Постановления главы нашего государства от 6 июля 2021 года «О дополнительных мерах по эффективной организации антикоррупционной деятельности» и Приказа № 67 Госкомлесхоза от 7 апреля 2022 года в целях обеспечения его реализации, в здания Хорезмского государственного лесничества, работников хозяйства и лиц, ответственных за «соблюдение законодательства в области экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства и контроль за его исполнением» Абдуллаева У.О., начальника областной прокуратуры. семинар-тренинг прошел в форме круглого стола.
На данном мероприятии У.Абдуллаев провел соответствующую разъяснительную работу по предупреждению правонарушений коррупционной направленности. Он коснулся печальных последствий коррупции.
Участникам были показаны примеры и видеоролики о разоблачении коррупционных преступлений.
При этом была подробно разъяснена политика противодействия коррупции в лесном хозяйстве, соответствующая программа, Положение об управлении конфликтами интересов, Положение о комплаенс-контроле и служебных проверках хозяйственных служащих, порядок передачи.