Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududlarida “yashil himoya belbogʻ”lari barpo etiladi
Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov Fransiya Taraqqiyot agentligining mamlakatimizdagi loyiha koordinatori Paskal Douard boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Erkin Muhiddinov mehmonlarga Oʻrmon xoʻjaligi sohasida Fransiya Taraqqiyot agentligi va Yevropa investitsion banki bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash boʻyicha koʻrsatayotgan tashabbuslari uchun alohida minnatdorlik bildirdi. Keyingi yillarda mamlakatimizda yashillik darajasini oshirish, oʻrmonlar hududlarini kengaytirish orqali ekologik barqarorlikni taʼminlash, foydalanilmayotgan yerlarga mahalliy aholini jalb qilish orqali kambagʻallikni qisqartirish borasida olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi.
Aytish joizki, Fransiya Taraqqiyot agentligi va Yevropa investitsion bankining “Orol dengizi havzasining quyi oqimidagi degradatsiyaga uchragan yerlarning holatini yaxshilash” investitsion loyihasini Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududlarida joriy etishdan koʻzlangan asosiy maqsad mintaqada iqlim oʻzgarishlari oqibatlarini yumshatish, chang va qum boʻronlarining oldini olish, bioxilmaxillikni saqlash aholi turmushini yaxshilash kabi dolzarb ekologik muammolarni qamrab olgan. Loyihaning umumiy qiymati 68,5 mln yevroni tashkil etadi.
Paskal Douard mazkur loyihani bosqichma-bosqich amalga oshirish jarayonlari haqida maʼlumot berdi. Taʼkidlandiki, ushbu loyiha Orol dengizi bilan kesishgan hududlarda “yashil himoya belbogʻi” yaratish, agrooʻrmonchilikni rivojlantirish, loyiha boshqaruvida institutsional salohiyatni yuksaltirish, xodimlar malakasini oshirish hamda boshqaruv faoliyatini takomillashtirish kabi masalalarni oʻz ichiga oladigan 4 ta komponentdan iborat.
Maʼlumot oʻrnida, 2025-2029-yillar davomida Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududlarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyiha tadbirlari natijasida oʻrmon yerlarida shamol eroziyasiga qarshi 20 ming gektar maydonda “yashil himoya belbogʻi” yaratilishi, 5 ming gektar yerda oʻrmonbop va ozuqabop ekinlar yetishtirilishi, oʻrmon xoʻjaligi sohasi xodimlarining malakasini oshirish maqsadida oʻquv markazi (“Training Center”) tashkil etilishi maqsad qilingan.

«Зеленые защитные пояса» установят на территориях Республики Каракалпакстан
Директор агентства лесного хозяйства Эркин Мухиддинов принял делегацию французского агентства развития во главе с координатором проекта в нашей стране Паскалем Дуаром.
Эркин Мухиддинов выразил особую благодарность гостям за их инициативы по укреплению сотрудничества с Французским агентством развития и Европейским инвестиционным банком в сфере лесного хозяйства. В последующие годы он дал информацию о проводимой работе по повышению уровня озеленения нашей страны, обеспечению экологической стабильности за счет расширения лесных площадей, сокращению бедности за счет привлечения местных жителей на неиспользуемые земли.
Стоит отметить, что основной целью реализации инвестиционного проекта Французского агентства развития и Европейского инвестиционного банка «Улучшение состояния деградированных земель нижнего течения бассейна Аральского моря» на территориях Республики Каракалпакстан является смягчить последствия изменения климата в регионе, предотвратить пыльные и песчаные бури, сохранить биоразнообразие и улучшить условия жизни населения, охватывая такие текущие экологические проблемы, как Общая стоимость проекта составляет 68,5 миллиона евро.
Паскаль Дуар предоставил информацию о процессе поэтапной реализации этого проекта. Было отмечено, что данный проект состоит из 4 компонентов, которые включают в себя такие вопросы, как создание «зеленого защитного пояса» на территориях, приграничных с Аральским морем, развитие агролесомелиорации, повышение институционального потенциала в управлении проектом, повышение квалификации персонала, совершенствование управленческой деятельности.
Для информации, в результате проектных мероприятий, запланированных к реализации на территориях Республики Каракалпакстан в 2025-2029 годах, предусмотрено создание «зеленого защитного пояса» на 20 000 га лесных угодий против ветровой эрозии, выращивание лесных и питательных культур на 5000 га земли, а также повышения квалификации работников лесного хозяйства предполагается создать учебный центр («Учебный центр»).