Qoraqalpog’istonda “yashil qoplama” himoya o’rmonzorlari barpo etilmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi O'rmon xo'jaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov Qoraqalpog’iston Respublikasi Mo’ynoq davlat o’rmon xo’jaligi faoliyati bilan tanishdi.
Dastlab, Agentlik rahbari Orol dengizining qurigan tubida daraxt ekish ishlarida qatnashayotgan ishchi xodimlar bilan uchrashib, ularga yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan fikr almashib, urug’lar va ko’chatlarni sifatli ekish bo’yicha tushunchalar berdi. Shuningdek, "Surgul" massivida 2018-2024-yillar davomida ekilgan “yashil qoplama” himoya o’rmonzorlari ko’zdan kechirildi.
Tadbir so'ngida Qoraqalpog’iston Respublikasining barcha o’rmon xo’jaligi rahbarlariga barpo qilinayotgan “yashil qoplama” himoya o’rmonzorlari uchun sifatli urug’larni o’z vaqtida yetkazib berish va ekish to’g’risida topshiriqlar berildi.

В Каракалпакстане создаются защитные леса «зеленого покрова»
Директор Агентства лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Эркин Мухиддинов ознакомился с деятельностью Муйнакского государственного лесного хозяйства Республики Каракалпакстан.
В первую очередь глава Агентства встретился с рабочими, участвующими в посадке деревьев на высохшем дне Аральского моря, и ознакомился с созданными для них условиями. Они обменялись мнениями о проводимой работе и поделились идеями по качественной посадке семян и рассады. Также проведено обследование защитных лесов «зеленого покрова», высаженных на массиве «Сургуль» в 2018-2024 годах.
В завершение мероприятия всем руководителям лесного хозяйства Республики Каракалпакстан было поручено обеспечить своевременную поставку и посадку качественных семян для создаваемых защитных лесных насаждений «зеленого покрова».