Rasmiy munosabat (20.03.2025 yil)
Ijtimoiy tarmoqlarda Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyatiga oid eʼlon qilingan xabar bo‘yicha quyidagilar maʼlum qilinadi.
Qayd etilishicha, hududdagi teraklar maqsadli rejaga ko'ra kesib olingan bo'lib, davlat o'rmon xo'jaligining boshqa hududlarida ishlab chiqarish maqsadida ekib borilmoqda. Daraxt to'nkalarini kavlab olish jarayonida esa tut ko'chatlarini saqlab qolish va zarar yetkazmaslik uchun ular sug'orish tarmog'i arig'i atrofiga ko'chirilgan.
Shuningdek, xabarda keltirilgan Paxtachi davlat o'rmon xo'jaligi faoliyatiga oid holatlar O'rmon xo'jaligi agentligi, Ekologiya vazirligi mutasaddilari va hokimiyat vakillari tomonidan joyida o'rganilgan. Natijada xabarda bildirilgan vajlar asossiz ekanligi ma'lum bo'lgan.

Official statement (20.03.2025)
The following is reported on the news published on social networks regarding the activities of the Pakhtachi State Forestry.
It is noted that poplars in the area were cut down according to a targeted plan and are being planted for production in other areas of the state forestry. During the excavation of the tree trunks, mulberry seedlings were moved around the irrigation ditch to preserve and avoid damage.
Also, the circumstances regarding the activities of the Pakhtachi State Forestry mentioned in the news were investigated on site by officials of the Forestry Agency, the Ministry of Ecology, and representatives of the authorities. As a result, it turned out that the arguments made in the news were unfounded.