Rasmiy munosabat (20.03.2025 yil)
Ijtimoiy tarmoqlarda Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyatiga oid eʼlon qilingan xabar bo‘yicha quyidagilar maʼlum qilinadi.
Qayd etilishicha, hududdagi teraklar maqsadli rejaga ko'ra kesib olingan bo'lib, davlat o'rmon xo'jaligining boshqa hududlarida ishlab chiqarish maqsadida ekib borilmoqda. Daraxt to'nkalarini kavlab olish jarayonida esa tut ko'chatlarini saqlab qolish va zarar yetkazmaslik uchun ular sug'orish tarmog'i arig'i atrofiga ko'chirilgan.
Shuningdek, xabarda keltirilgan Paxtachi davlat o'rmon xo'jaligi faoliyatiga oid holatlar O'rmon xo'jaligi agentligi, Ekologiya vazirligi mutasaddilari va hokimiyat vakillari tomonidan joyida o'rganilgan. Natijada xabarda bildirilgan vajlar asossiz ekanligi ma'lum bo'lgan.

Официальное заявление (20.03.2025)
Настоящим уведомляем о размещенном в социальных сетях объявлении относительно деятельности Пахтачинского государственного лесного хозяйства.
Отмечается, что тополя на данной территории вырубались по целевому плану и высаживаются в производственных целях на других участках государственного лесного хозяйства. В процессе выкапывания стволов деревьев саженцы шелковицы перемещали вокруг оросительной канавы, чтобы защитить их и избежать повреждений.
Также обстоятельства, связанные с деятельностью Пахтачинского государственного лесного агентства, указанные в отчете, были расследованы на месте должностными лицами лесного агентства, Министерства экологии и представителями органов власти. В результате выяснилось, что доводы, изложенные в докладе, необоснованны.