Samarqandda “CRIC-21 bog‘i tashkil qilindi
BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi (CRIC-21) doirasida “CRIC-21 GREEN PARK” “CRIC-21 yashil bog‘i” barpo qilindi.
Sessiyaning ochilish marosimida so‘zga chiqqan O‘zbekiston atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov o‘tgan 2021 yildan buyon mamlakatimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida to‘xtaldi.
Ayni paytda mazkur loyiha asosida kuzgi daraxt ko‘chatlari ekish mavsum davom etayotgani va bugun Samarqandda “CRIC-21 bog‘i yaratilishini ma’lum qilib, ishtirokchilarni bu tadbirga taklif qilgandi.
Yangi bog‘da Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, Cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash bo‘yicha Konvensiya ijrochi kotibi Ibrohim Tiav hamda xorijiy delegatsiyalar vakillari, tuman hokimi yangi bog‘da ko‘chat o‘tqazdilar.
Uch gektar maydonda tashkil etilayotgan “CRIC-21 bog‘ida 1200 tupdan ortiq sadaqayrag‘och, yapon saforasi, katalpa, shumtol singari o‘n turga yaqin daraxt ko‘chatlari ekildi. Muhimi, bu ko‘chatlarni sug‘orish tizimi yaratilgan. Yurtimizda “Yashil makon” umummiliy loyihasi doirasida shu paytgacha uy-joy massivlarida 1 ming 200 gektardan ortiq bog‘ va jamoat parklari, 1 million gektardan ziyod yashil hudud va qoplamalar barpo etildi. Joriy yil 25 oktyabrdan 1 dekabrgacha davom etadigan kuzgi daraxt ko‘chatlari ekish mavsumida 85 million tup ko‘chat ekish rejalashtirilgan. Xususan, o‘rmon xo‘jaliklarida 5 million tup ko‘chat ekish, chiqindi poligonlari atrofida va yirik sanoat korxonalari hududida “yashil belbog‘” yaratish, dala chetlarida 20 million tup terak, tut va uzum, bog‘cha, maktab, oliygoh va shifoxonalar hududida 3,5 millionta ko‘chat o‘tqazish, Orolning qurigan tubida 100 ming gektarda “yashil qoplama”lar barpo etish ko‘zda tutilgan.

«Парк CRIC-21» создан в Самарканде
В рамках 21-й сессии Комитета ООН по обзору исполнения Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21) был заложен «Зеленый парк CRIC-21».
Выступая на открытии сессии, министр охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов остановился на работах, проводимых в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» в нашей стране с 2021 года.
В настоящее время идет осенняя посадка деревьев на основе данного проекта, и сегодня в Самарканде будет создан «Парк CRIC-21», который пригласил к участию в этом мероприятии.
В новом парке посадили саженцы председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Норбаева, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с опустыниванием и засухой Ибрагим Тиав и представители иностранных делегаций, хоким района.
В создаваемом парке «CRIC-21» на площади в три гектара высажено более 1200 кустов саженцев около десяти видов деревьев, таких как ясень обыкновенный, сафлор японский, катальпа, ольха. Важно отметить, что создана система полива этих саженцев. В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» в нашей стране на сегодняшний день создано более 1 тысячи 200 гектаров парков и скверов общего пользования, более 1 миллиона гектаров зеленых насаждений и покрытий в жилых массивах. В течение осеннего сезона посадки саженцев деревьев, который продлится с 25 октября по 1 декабря этого года, планируется высадить 85 миллионов кустов. В частности, предусмотрено высадить 5 млн кустов саженцев в лесхозах, создать «Зеленый пояс» вокруг свалок отходов и на территории крупных промышленных предприятий, высадить 3,5 млн саженцев на территории 20 млн кустов тополя, шелковицы и винограда, питомников, школ, университетов и больниц по краям поля постройте 100 тысяч гектаров.