Mamlakatimizda so‘nggi yillarda dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, dorivor o‘simliklar yetishtiriladigan plantatsiyalar tashkil etish va ularni qayta ishlash borasida izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Buxoro viloyatida dorivorchilik va ziravorchilik sohasini rivojlantirish maqsadida, viloyat savdo yarmarkasi o‘tkazildi.
Buxoro viloyati xokimligi, viloyati Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat O‘rmon xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat Savdo-sanoat palatasi boshqarmasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur tadbirda Buxoro viloyati Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat O‘rmon xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat Savdo-sanoat palatasi boshqarmasi, viloyat Agroxizmatlar markazi, Buxoro Davlat Universiteti, Abu ali ibn Sino nomidagi Buxoro tibbiyot instituti, viloyat Ekalogiya boshqarmasi, dorivorchilik klasterlari, fermer xo‘jaliklari, dorivorchilik MChJ korxonalari, dorivorchilik sohasiga qiziquvchi fuqarolar xamda tadbirkorlar ishtirok etdi.
Yarmarkada Buxoro viloyatidagi o‘rmon xo‘jaliklarida yetishtirilayotgan mahalliy dorivor maxsulotlarning ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Mutaxassislar dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, ularning plantatsiyalarini tashkil etish, qayta ishlash orqali qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Ma’lumki, shifobaxsh giyohlardan dori-darmon sifatida foydalanish juda qadimiy odat bo‘lib, uning tarixi insonning shakllanish davridan boshlangan. Insonlar salomatligini tiklashda shifobaxsh o‘simliklarning roli beqiyosligi bois, aholi o‘rtasida o‘simlik xom-ashyolaridan tayyorlangan dori-darmonlarga bo‘lgan talab yildan-yilga ortib bormoqda.
Inson salomatligida dorivor o‘simliklar dolazb ahamiyat kasb etadi. Soha rivoji maqsadida davlatimiz rahbarining 2022 yil 20 maydagi «Dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish va qayta ishlash hamda davolashda ulardan keng foydalanishni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi Qarorida ham bir qator vazifalar belgilab qo‘yilgan.

The use of medicinal herbs as medicine is a very ancient practice!
in recent years, consistent reforms have been implemented in our country regarding the protection of medicinal plants, the rational use of natural resources, the establishment of plantations for the cultivation of medicinal plants and their processing.
A regional trade fair was held in Bukhara region in order to develop the field of medicine and spices.
At this event, organized in cooperation with the administration of the Bukhara Region, the Department of Agriculture, the Department of Forestry, the Department of the Chamber of Commerce and Industry, the Department of Agriculture of the Bukhara Region, the Department of Forestry, the Department of Trade - the administration of the Chamber of Industry, regional Agroservices Center, Bukhara State University, Bukhara Medical Institute named after Abu Ali ibn Sino, regional Ecology Department, pharmaceutical clusters, farms, pharmaceutical LLC enterprises, citizens and entrepreneurs interested in the pharmaceutical industry participated.
An exhibition of local medicinal products grown in forest farms of Bukhara region was held at the fair.
Experts emphasized the need to protect medicinal plants, establish their plantations, and create an additional value chain through processing.
It is known that the use of medicinal herbs as medicine is a very ancient custom, the history of which begins with the formation of man. Due to the incomparable role of medicinal plants in restoring human health, the demand for medicines made from plant raw materials among the population is increasing year by year.
Medicinal plants are increasingly important for human health. In order to develop the field, the decision of the head of our state dated May 20, 2022 "On measures to organize the cultivation and processing of medicinal plants and their widespread use in treatment" has also set a number of tasks.