Mamlakatimizda so‘nggi yillarda dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, dorivor o‘simliklar yetishtiriladigan plantatsiyalar tashkil etish va ularni qayta ishlash borasida izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Buxoro viloyatida dorivorchilik va ziravorchilik sohasini rivojlantirish maqsadida, viloyat savdo yarmarkasi o‘tkazildi.
Buxoro viloyati xokimligi, viloyati Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat O‘rmon xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat Savdo-sanoat palatasi boshqarmasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur tadbirda Buxoro viloyati Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat O‘rmon xo‘jaligi boshqarmasi, viloyat Savdo-sanoat palatasi boshqarmasi, viloyat Agroxizmatlar markazi, Buxoro Davlat Universiteti, Abu ali ibn Sino nomidagi Buxoro tibbiyot instituti, viloyat Ekalogiya boshqarmasi, dorivorchilik klasterlari, fermer xo‘jaliklari, dorivorchilik MChJ korxonalari, dorivorchilik sohasiga qiziquvchi fuqarolar xamda tadbirkorlar ishtirok etdi.
Yarmarkada Buxoro viloyatidagi o‘rmon xo‘jaliklarida yetishtirilayotgan mahalliy dorivor maxsulotlarning ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Mutaxassislar dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, ularning plantatsiyalarini tashkil etish, qayta ishlash orqali qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Ma’lumki, shifobaxsh giyohlardan dori-darmon sifatida foydalanish juda qadimiy odat bo‘lib, uning tarixi insonning shakllanish davridan boshlangan. Insonlar salomatligini tiklashda shifobaxsh o‘simliklarning roli beqiyosligi bois, aholi o‘rtasida o‘simlik xom-ashyolaridan tayyorlangan dori-darmonlarga bo‘lgan talab yildan-yilga ortib bormoqda.
Inson salomatligida dorivor o‘simliklar dolazb ahamiyat kasb etadi. Soha rivoji maqsadida davlatimiz rahbarining 2022 yil 20 maydagi «Dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish va qayta ishlash hamda davolashda ulardan keng foydalanishni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi Qarorida ham bir qator vazifalar belgilab qo‘yilgan.

Использование лекарственных трав в качестве лекарства – очень древняя практика!
В последние годы в нашей стране реализуются последовательные реформы по охране лекарственных растений, рациональному использованию природных ресурсов, созданию плантаций по выращиванию лекарственных растений и их переработке.
В Бухарской области прошла региональная торговая ярмарка с целью развития сферы медицины и специй.
На данном мероприятии, организованном совместно с администрацией Бухарской области, Управлением сельского хозяйства, Управлением лесного хозяйства, Управлением Торгово-промышленной палаты, Управлением сельского хозяйства Бухарской области, Управлением лесного хозяйства, Управление торговли - руководство Промышленной палаты, областного Центра агроуслуг, Бухарского государственного университета, Бухарского медицинского института имени Абу Али ибн Сино, областного управления экологии, фармацевтических кластеров, фермерских хозяйств, фармацевтических предприятий ООО, граждан и предпринимателей, заинтересованных в фармацевтической отрасли. промышленность приняла участие.
На ярмарке прошла выставка местных лекарственных средств, выращенных в лесхозах Бухарской области.
Эксперты подчеркнули необходимость защиты лекарственных растений, создания их плантаций и создания дополнительной цепочки добавленной стоимости за счет переработки.
Известно, что использование лекарственных трав в качестве лекарства – очень древний обычай, история которого начинается с формирования человека. В связи с несравненной ролью лекарственных растений в восстановлении здоровья человека, спрос на лекарственные средства, изготовленные из растительного сырья, среди населения растет с каждым годом.
Лекарственные растения приобретают все большее значение для здоровья человека. В целях развития сферы решением главы нашего государства от 20 мая 2022 года «О мерах по организации выращивания и переработки лекарственных растений и широкому использованию их в лечении» также поставлен ряд задач.