Soha rivoji yo‘lida belgilab qo‘yilgan dolzarb vazifalar bor
Bugungi kunga qadar O‘rmon fondining foydalanilmayotgan 1.7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, oborotga kiritildi. O‘rmon fondining cho‘l hududlarida, ya’ni Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasida bugungi kungacha jami 163,6 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 98 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 15 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi. Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 1000 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
Qayd etish lozimki, ushbu tadbirlar uchun jami 856 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan iqlim sharoitga mos daraxt va butalar turlaridan 200 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi. 1 ming gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarning madaniy plantatsiyalari barpo etildi.
Respublika hududlarini, jumladan Orol dengizining suvi qurigan tubida ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan tadbirlar joriy yilda ham izchillik bilan davom ettirilmoqda. Xususan, 2023 yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 127 ming gektar maydonda, shundan 106ming gektar urug‘dan va 4 ming gektar ko‘chatdan “yashil qoplamalar” barpo etildi. O‘rmon xo‘jaliklari va mahalliy aholi tomonidan jami 541tonna, shundan 447 tonna saksovul, 7,2 tonna qandim, 84 tonna qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining va 2,7 tonna yaylov o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Ushbu jamg‘arilgan urug‘larning 269 tonnasi aholi tomonidan jamg‘arilib, topshirilgan.
Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va mahalliy hokimliklar bilan birgalikda aholining yosh qatlami (1 ming nafardan ortiq yoshlar) ishtirokida mahallalar va ijtimoiy tashkilotlar hududlarida 195 ming dona manzarali va mevali ko‘chatlar ekildi.
O‘tgan yillar davomida sohaga tegishli bir qancha tadbirlar tashkil etildi. O‘rmon xo‘jaliklaridan kelgan yoshlar uchun “O‘rmon xo‘jaligi tajribasi” mavzusida amaliy seminarlar o‘tkazildi. Unda xo‘jaliklarda tashkil etilgan ko‘chatxona, issiqxona, parrandachilik, chorvachilik, asalarichilik haqida mutasaddilar, ishchi-xodimlarga to‘liq ma’lumot berib, o‘z tajribalarini gapirib berishdi.
Yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini oshirishga qaratilgan «Men o‘qigan badiiy asar» nomli kitobxonlik kechalari, «Yoshlar - Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari» nomli rahbar va yoshlar uchrashuvlari, Milliy ma’naviyatimizga tahdid soluvchi illatlarning oldini olishga qaratilgan «Diqqat, ogoh bo‘ling: vayronkor g‘oyalar va buzg‘unchi mafkuralar» nomli profilaktik tadbirlar, soha yoshlari uchun hududlardagi «Tabarruk ziyorat» turistik loyihasi doirasida sayohatlar, «San’atning sehrli kuchi» loyihasi doirasida tizim xodimlarini teatr, kino, muzey, kontsert tomoshalar tadbirlari tashkil etildi.
“Mnzilli reja” bo‘yicha Qo‘mita tomonidan 2021 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 6433 nafar reja olingan bo‘lib, 9472 (yoshlar 3694, xotin-qizlar 1989) nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi.
Kelgusida uzliksiz o‘quv jarayonini va yagona ta’lim tizimini yaratish, shu jumladan yaxlit elektron o‘quv bilimlar muhitini yaratish borasida informatsion kommunikatsiya texnologiyalardan keng foydalanish rejalashtirilgan.
O‘rmon mutaxassislarini tizimli malakasini oshirish va qayta o‘qitish tizimin rivojlantirish, o‘rmon sohasi mutaxassislarning kvalifikatsion darajalarini belgilash va sertifikatlash mexanizmlarini joriy etish, o‘rta va oliy dargohlarni o‘rmon sohasi tegishli o‘quv darsliklar va metodologik qo‘llanmalar bilan uzliksiz ta’minotini yaxshilash, o‘qituvchilarning malakasini oshirish kabi vazifalar belgilab berilgan.

Поставлены неотложные задачи по развитию отрасли
На сегодняшний день освоено и введено в оборот 1,7 тыс. га неиспользуемых земель Лесного фонда. Всего 163,6 тыс. га на пустынных участках лесного фонда, т.е. сухое дно Аральского моря и район Аральского залива, в том числе 98 тыс. га в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан, 40 тыс. га в Бухарской области, в В Навоийской области - 15 тысяч гектаров и в Хорезмской области - 10600 гектаров установлены "зеленые насаждения". На 1000 гектарах орошаемых сельскохозяйственных угодий по краям полей заложены древесные насаждения.
Следует отметить, что всего для этих мероприятий было собрано 856 тонн семян пустынных растений. На территории 200 га лесохозяйственных предприятий созданы питомник и питомники пригодных для климата деревьев и кустарников. Культурные плантации лекарственных и пищевых растений заложены на площади 1000 га.
В этом году последовательно продолжаются мероприятия, направленные на улучшение экологической ситуации на территориях республики, в том числе на высохшем дне Аральского моря. В частности, в 2023 году в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан «зеленые насаждения» были заложены на площади 127 тысяч га, из них 106 тысяч га - семенами и 4 тысячи га - саженцами. Всего лесхозами и местными жителями собрано 541 тонна, из них 447 тонн саксовола, 7,2 тонны сахарного тростника, 84 тонны семян пустынных растений и 2,7 тонн пастбищных растений. 269 ​​тонн этих собранных семян было собрано и сдано населением.
В рамках национального проекта «Зеленое пространство» совместно с Госкомлесхозом и органами местного самоуправления на территориях микрорайонов и общественных организаций с участием молодого населения (более 1000 молодых людей) посажено 195 тысяч декоративных и плодовых деревьев. ).
За последние годы было организовано несколько мероприятий, связанных с отраслью. Для молодежи лесничества проведены практические семинары на тему «Опыт лесного хозяйства». Чиновники предоставили работникам полную информацию об организованных в хозяйствах питомниках, теплицах, птицеводстве, животноводстве и пчеловодстве, рассказали о своем опыте.
Вечера чтения под названием «Я прочитал произведение искусства», направленные на повышение культуры чтения среди молодежи, встречи лидеров и молодежи под названием «Молодежь – творцы нового Узбекистана», «Внимание, знайте», направленные на предотвращение зла, которое угрожают нашей национальной духовности.Профилактические мероприятия под названием «Линг: деструктивные идеи и деструктивные идеологии», поездки для молодежи в регионы в рамках туристического проекта «Табаррук Зиярат», в рамках проекта «Волшебная сила искусства» Сотрудники системы приглашаются на просмотры театров, кино, музеев, концертов.
По «Жилищному плану» в Комитет поступило 6433 плана по обеспечению занятости безработного населения и созданию рабочих мест в 2021 году, обеспечено трудоустройство 9472 (3694 молодежи, 1989 женщин) безработного населения.
В дальнейшем планируется широко использовать информационно-коммуникационные технологии в целях создания непрерывного образовательного процесса и единой образовательной системы, в том числе создания единой электронной образовательной среды знаний.
Развитие системы систематического повышения квалификации и переподготовки специалистов лесного хозяйства, установление квалификационных уровней специалистов лесного хозяйства и внедрение механизмов аттестации, обеспечение средних и высших учебных заведений соответствующими учебниками и методическими пособиями в области лесного хозяйства. определены непрерывное снабжение, повышение квалификации учителей.