Soha rivoji yo‘lida belgilab qo‘yilgan dolzarb vazifalar bor
Bugungi kunga qadar O‘rmon fondining foydalanilmayotgan 1.7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, oborotga kiritildi. O‘rmon fondining cho‘l hududlarida, ya’ni Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasida bugungi kungacha jami 163,6 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 98 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 15 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi. Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 1000 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
Qayd etish lozimki, ushbu tadbirlar uchun jami 856 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan iqlim sharoitga mos daraxt va butalar turlaridan 200 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi. 1 ming gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarning madaniy plantatsiyalari barpo etildi.
Respublika hududlarini, jumladan Orol dengizining suvi qurigan tubida ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan tadbirlar joriy yilda ham izchillik bilan davom ettirilmoqda. Xususan, 2023 yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 127 ming gektar maydonda, shundan 106ming gektar urug‘dan va 4 ming gektar ko‘chatdan “yashil qoplamalar” barpo etildi. O‘rmon xo‘jaliklari va mahalliy aholi tomonidan jami 541tonna, shundan 447 tonna saksovul, 7,2 tonna qandim, 84 tonna qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining va 2,7 tonna yaylov o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. Ushbu jamg‘arilgan urug‘larning 269 tonnasi aholi tomonidan jamg‘arilib, topshirilgan.
Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va mahalliy hokimliklar bilan birgalikda aholining yosh qatlami (1 ming nafardan ortiq yoshlar) ishtirokida mahallalar va ijtimoiy tashkilotlar hududlarida 195 ming dona manzarali va mevali ko‘chatlar ekildi.
O‘tgan yillar davomida sohaga tegishli bir qancha tadbirlar tashkil etildi. O‘rmon xo‘jaliklaridan kelgan yoshlar uchun “O‘rmon xo‘jaligi tajribasi” mavzusida amaliy seminarlar o‘tkazildi. Unda xo‘jaliklarda tashkil etilgan ko‘chatxona, issiqxona, parrandachilik, chorvachilik, asalarichilik haqida mutasaddilar, ishchi-xodimlarga to‘liq ma’lumot berib, o‘z tajribalarini gapirib berishdi.
Yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini oshirishga qaratilgan «Men o‘qigan badiiy asar» nomli kitobxonlik kechalari, «Yoshlar - Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari» nomli rahbar va yoshlar uchrashuvlari, Milliy ma’naviyatimizga tahdid soluvchi illatlarning oldini olishga qaratilgan «Diqqat, ogoh bo‘ling: vayronkor g‘oyalar va buzg‘unchi mafkuralar» nomli profilaktik tadbirlar, soha yoshlari uchun hududlardagi «Tabarruk ziyorat» turistik loyihasi doirasida sayohatlar, «San’atning sehrli kuchi» loyihasi doirasida tizim xodimlarini teatr, kino, muzey, kontsert tomoshalar tadbirlari tashkil etildi.
“Mnzilli reja” bo‘yicha Qo‘mita tomonidan 2021 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 6433 nafar reja olingan bo‘lib, 9472 (yoshlar 3694, xotin-qizlar 1989) nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi.
Kelgusida uzliksiz o‘quv jarayonini va yagona ta’lim tizimini yaratish, shu jumladan yaxlit elektron o‘quv bilimlar muhitini yaratish borasida informatsion kommunikatsiya texnologiyalardan keng foydalanish rejalashtirilgan.
O‘rmon mutaxassislarini tizimli malakasini oshirish va qayta o‘qitish tizimin rivojlantirish, o‘rmon sohasi mutaxassislarning kvalifikatsion darajalarini belgilash va sertifikatlash mexanizmlarini joriy etish, o‘rta va oliy dargohlarni o‘rmon sohasi tegishli o‘quv darsliklar va metodologik qo‘llanmalar bilan uzliksiz ta’minotini yaxshilash, o‘qituvchilarning malakasini oshirish kabi vazifalar belgilab berilgan.

There are urgent tasks set for the development of the industry
To date, 1.7 thousand hectares of unused land of the Forest Fund have been developed and brought into circulation. A total of 163,600 hectares in the desert areas of the forest fund, i.e. the dry bottom of the Aral Sea and the Aral Bay region, including 98,000 hectares in the Moynaq district of the Republic of Karakalpakstan, 40,000 hectares in the Bukhara region, "Green covers" were established on 15 thousand hectares in Navoi region and 10.6 thousand hectares in Khorezm region. On 1,000 hectares of irrigated agricultural land, tree plantations were established on the edges of the fields.
It should be noted that a total of 856 tons of seeds of desert plants were collected for these events. A nursery and nurseries were established on an area of 200 hectares of trees and shrubs suitable for the climate by the forestry department. Cultivated plantations of medicinal and food plants were established on an area of 1,000 hectares.
Activities aimed at improving the ecological situation in the republic's territories, including the dry bottom of the Aral Sea, are being continued consistently this year. In particular, in 2023, in the Moynaq district of the Republic of Karakalpakstan, "green coverings" were established on an area of 127,000 hectares, of which 106,000 hectares were seeds and 4,000 hectares were seedlings. A total of 541 tons, of which 447 tons of saxovol, 7.2 tons of sugarcane, 84 tons of seeds of desert plants and 2.7 tons of pasture plants were collected by forest farms and local residents. 269 tons of these collected seeds were collected and handed over by the population.
Within the framework of the national project "Green Space" together with the State Committee of Forestry and local governments, 195,000 ornamental and fruit trees were planted in the territories of neighborhoods and social organizations with the participation of the young population (more than 1,000 young people).
Over the past years, several events related to the industry have been organized. Practical seminars on "Forestry experience" were held for young people from forestry. Officials gave full information to the workers about the nurseries, greenhouses, poultry, cattle breeding, and beekeeping organized in the farms and told about their experiences.
Reading evenings entitled "I have read a work of art" aimed at increasing the culture of reading among young people, meetings of leaders and young people entitled "Youth - creators of New Uzbekistan", "Attention, be aware" aimed at preventing evils that threaten our national spirituality. Preventive activities called 'ling: destructive ideas and destructive ideologies', trips for young people in the regions within the framework of the tourist project "Tabarruk Ziyarat", within the framework of the project "The Magical Power of Art" the system employees are invited to theater, cinema, museum, concert viewing events. was established.
According to the "Housing Plan", the Committee received 6,433 plans to ensure the employment of the unemployed population and create jobs in 2021, 9,472 (3,694 youth, 1,989 women) employment of the unemployed population was ensured.
In the future, it is planned to make extensive use of information and communication technologies in order to create a continuous educational process and a unified educational system, including the creation of an integrated electronic educational knowledge environment.
Development of the system of systematic qualification improvement and retraining of forestry specialists, establishment of qualification levels of forestry specialists and introduction of certification mechanisms, provision of secondary and higher education institutions with appropriate textbooks and methodological manuals in the field of forestry Tasks such as improvement of continuous supply, improvement of teachers' qualifications are defined.