Sohadagi qaror ijrosi amalda
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mamlakatimizda ekologik barqarorlikni ta’minlash, tabiiy resurslardan oqilona va samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish siyosat darajasiga olib chiqildi. O‘tgan 2022 yilda Prezident raisligida ekologik holatni yaxshilash va “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ham ushbu yo‘nalishda mavjud holat tanqidiy tahlil qilinib, ustuvor vazifalar aniq belgilab berilgan edi. “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlar ekish, shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Darhaqiqat, ko‘chat ekish ulug‘ va savobli amallardan biridir.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30 dekabrdagi tegishli Farmoni bilan tasdiqlangan “Yashil hududlarni rivojlantirish, ko‘kalamzorlashtirish va ko‘chat ekish ishlarini tizimli tashkil etish bo‘yicha Yo‘l xaritasi”ning ijrosini ta’minlash maqsadida bir qator chora-tadbirlar belgilab olingan.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi o‘rmon xo‘jaligi qo‘mitasi, viloyatlar o‘rmon xo‘jaligi boshqarmalari, tizimdagi o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari o‘rmon fondi yerlarida daraxt va butalar urug‘larining onalik plantatsiyalarini tashkil etishga shaxsan mas’ul etib belgilab qo‘yilgan.
Bugun Samarqand viloyati Jomboy o‘rmon xo‘jaligida seminar bo‘lib o‘tdi. Seminarda Jizzax viloyati o‘rmon xo‘jaliklari mas’ullari ham ishtirok etishdi.
Tadbirda, bugungi kunda hududlarda o‘rmon xo‘jaligi boshqarmalari va hududiy o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari bilan birgalikda o‘rmon fondi yer maydonlarida daraxt va butalarning selektsion urug‘chilik bazasini yaratish hamda sifatli urug‘ olish maqsadida daraxt va butalar urug‘larining onalik plantatsiyalari tashkil etish ishlari amalga oshirishdagi mavjud muammolar va imkoniyatlar to‘g‘risida ham muhokamalar o‘rin oldi.
Tashkil etilayotgan onalik plantatsiyalarda ekiladigan daraxtlar va butalarning ko‘chatlari genetik jihatdan tozaligi hamda sofligi bo‘yicha soha olimlarining tavsiyalari inobatga olinib, o‘z muddatlarida urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan maydonlarning davriy aprobatsiyadan o‘tkazilishi ta’minlanishiga e’tibor qaratildi.

The execution of the decision in the field is in practice
At the initiative of the head of our state, ensuring environmental stability and rational and effective use of natural resources in our country was brought to the political level. Last year in 2022, during the meeting of video selectors on the improvement of the ecological situation and the implementation of the nationwide project "Green Space" held under the chairmanship of the President, the current situation in this direction was critically analyzed and priorities were clearly defined. It is planned to plant 200 million trees and shrubs within the national project "Green Space", thereby increasing the green areas in cities from the current 8% to 30%.
Indeed, planting seedlings is one of the great and meritorious deeds.
Implementation of the "Road map on the systematic organization of green areas development, greening and planting works" approved by the Forestry Agency by the relevant Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on December 30, 2021 a number of measures have been determined in order to ensure.
Also, the forestry committee of the Republic of Karakalpakstan, regional forestry departments, heads of forestry in the system are personally responsible for the organization of mother plantations of tree and shrub seeds on the lands of the forest fund. marked as 'ul.
Today, a seminar was held in Jomboy forestry of Samarkand region. Forest managers of Jizzakh region also participated in the seminar.
At the event, today together with the heads of regional forestry departments and regional forestry, the forest fund will create a breeding base of trees and shrubs in the land areas and produce seeds of trees and shrubs in order to obtain high-quality seeds. Discussions also took place about the existing problems and opportunities in the implementation of work on the establishment of mother plantations.
Taking into account the recommendations of field scientists on the genetic purity and purity of seedlings of trees and shrubs planted in the established mother plantations, attention was paid to ensuring periodic approval of the areas used for seed production in their terms.