Tabiatni insonlarning ruhiy va jismoniy salomatligi uchun foydasi katta
Shuningdek, Zomin tumanidagi 110 gektar o‘rmon fondi yer maydonlarida “yashil bog‘lar” barpo etish rejalashtirilgan. Bugungi kunda 44 ming dona ko‘chatlar ekilib, 110 gektar maydonda “yashil bog‘” barpo qilinishiga erishilgan.
“Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari tomonidan 347,1 gektar maydonda 122 ming dona tuproq-iqlim sharoitiga mos ko‘chatlar ekilib, “yashil bog‘lar” barpo qilish ishlari amalga oshirildi.
Mazkur topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida jami 134 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilindi.
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli topshiriqlari bilan 2023 yilda respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida jami 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo etish belgilangan.
Xo‘sh, o‘tgan 2023 yilda hududlarda yashil maydonlarni, jumladan “yashil bog‘lar” barpo qilish bo‘yicha O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimidagi “Yashil hudud” DUK tomonidan qanday ishlar amalga oshirildi?
2050 yilga borib dunyo aholisining 68 foizi shaharlarda yashashi prognoz qilingan. Shaharlarga hamma sig‘ishi mumkin, lekin kislorod hammaga yetishi, ekologiyaning ahvoli xarob bo‘lmasligi uchun nimalar qilish kerak? Albatta buning uchun yashil maydonlarni saqlab qolish hamda uni yanada kengaytirish eng asosiy vazifalardan biri bo‘lmog‘i lozim.
Bundan tashqari, Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi tog‘li va tog‘oldi hududlarda 30 ta vazirlik hamda idoralar tomonidan “yashil bog‘lar” tashkil etish belgilangan bo‘lib, jami 638,6 gektar maydonda, 334 ming dona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirilib, “yashil bog‘lar” barpo etildi.
Ushbu tadbirlar doirasida “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha-smeta hujjatlari asosida Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi “yashil bog‘i” hududida 29,3 ming dona, Yoshlar siyosati va sport vazirligi “yashil bog‘i” hududida 10 ming dona, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming, Tashqi ishlar vazirligi “yashil bog‘i” hududida 6 ming dona Madaniyat vazirligi “yashil bog‘i” hududida 5 ming dona, shuningdek, Biznesni rivojlantirish banki “yashil bog‘i” hududida 12,5 ming dona va Asaka banki “yashil bog‘i” hududida 7,5 ming dona, ko‘chat ekish ishlari amalga oshirildi. Mazkur tadbirlar 2024 yilning bahor mavsumida ham davom ettiriladi.
Qayd etish lozimki, “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi mavsumida “Zamin” xalqaro jamoat fondi bilan birgalikda “Yashil zamin” loyihasi doirasida 2023 yil bahorgi ko‘chat ekish mavsumida Toshkent shahrining Yangihayot va Chilonzor tumanlaridagi jami 3 ta hududda 4 ming 659 dona, kuz mavsumida esa Olmazor va Yangihayot tumanlaridagi jami 4 ta hududda 2 ming 550 dona hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi.
Amalga oshirilgan bu kabi ishlar albatta kelgusida tuman va shaharlarimizda ekologik holatni yaxshilanishiga, yashil maydonlarni kengayishi xizmat qiladi.

Польза природы для психического и физического здоровья человека огромна
По прогнозам, к 2050 году 68 процентов населения мира будет жить в городах. В города могут поместиться все, но что делать, чтобы кислород был доступен всем, чтобы состояние экологии не было разрушительным? Конечно, для этого сохранение и дальнейшее расширение зеленых насаждений должно стать одной из главных задач.
Итак, какие работы были проведены ГУП «Зеленая зона» в системе агентства лесного хозяйства по созданию зеленых насаждений в регионах, в том числе «Зеленые парки», в прошлом 2023 году?
Как известно, соответствующими поручениями Президента Республики Узбекистан в 2023 году в 134 районах и городах республики планируется построить «Зеленые сады» общей площадью 347 гектаров.
В целях обеспечения выполнения данного поручения в общей сложности 134 местными кенгашами были приняты соответствующие решения по выделению земли для создания «Зеленых садов».
ГУП «Зеленая зона» и его территориальными предприятиями на площади 347,1 га высажено 122 тысячи саженцев, соответствующих почвенно-климатическим условиям, проведены работы по созданию «Зеленых садов».
Также на землях лесного фонда площадью 110 га в Зааминском районе планируется разбить «зеленые насаждения». На сегодняшний день высажено 44 тысячи саженцев, на площади 110 гектаров разбит «Зеленый сад».
Кроме того, в горных и предгорных районах Бостанлыкского района Ташкентской области 30 министерствами и ведомствами были определены места для создания «Зеленых садов», на общей площади 638,6 га было посажено 334 тысячи саженцев деревьев и кустарников.
В рамках данных мероприятий высажено 29,3 тыс. единиц «зеленого парка» Министерства горного дела и геологии и 10 тыс. единиц «зеленого парка» Министерства молодежной политики и спорта на основе проектно-сметной документации «Зеленая зона» СУК, Мининвестиций, промышленности и торговли 7,5 тыс. ед. на территории «Зеленого парка», 6 тыс. ед. на территории «Зеленого парка» МИД, 5 тыс. ед. на территории «Зеленый парк» Министерства культуры, а также Банка развития бизнеса на территории «Зеленого сада» высажено 12,5 тысяч саженцев и на территории «Зеленого сада» банка «Асака» высажено 7,5 тысяч саженцев. Эти мероприятия будут продолжены в весеннем сезоне 2024 года.
Отметим, что в осеннем сезоне общенационального проекта «Зеленое пространство» совместно с международным общественным фондом «Заамин» в рамках проекта «Зеленое пространство» в весеннем сезоне посадки 2023 года было высажено 4 тыс. 659 саженцев. посажено на 3 участках Янгихаётского и Чиланзарского районов города Ташкента, осенью за сезон высажено 2 тысячи 550 деревьев и кустарников, подходящих к почвенно-климатическим условиям районов, всего на 4 участках Алмазарского и Янгихаётского районов.
Проведенная подобная работа обязательно послужит в будущем улучшению экологической обстановки в наших районах и городах, расширению зеленых насаждений.