Tabiatning o‘zi bir zargar!
Insoniyat atrof-muhitga ehtiyotkorlik bilan yondashish, tabiiy boyliklarni asrab-avaylash, uning ne’matlarini kelgusi avlodlarga bekamu ko‘st yetkazishga mas’uldir. Chunki dunyoda ro‘y berayotgan iqlim o‘zgarishi, atmosferaning ifloslanishi, chuchuk suv, neft va gaz zaxiralarining kamayib borayotgani singari o‘nlab ekologik muammolarning yuzaga kelishi bizdan tabiatdan oqilona foydalanish va unga yetarlicha munosabatda bo‘lishni talab qilmoqda.
“Agar dunyoda chang bo‘lmaganida, inson ming yil umr ko‘rardi”, deb aytgan edi ulug‘ alloma, tib ilmining asoschisi Abu Ali ibn Sino. Atrof muhit musaffoligini ta’minlashda esa, daraxtlar insoniyatning beminnat ko‘makdoshlaridir. Ular havodagi zararli karbonat angidridni yutib, o‘rniga kislorod ishlab chiqaradi va bizning nafas olishimizga yordam beradi. Ular issiqda salqinlik beradi, atrof-muhitni shovqinlardan himoya qiladi. Ma’lumotga ko‘ra, hozirgi kunda dunyo bo‘yicha 3 trln. atrofida daraxt mavjud. Biroq har bir daqiqada ularning 27 ta futbol maydoniga teng qismi kesilmoqda. Afsuski, bu boradagi ahvol mamlakatimizda ham maqtanarli darajada emas.
Yurtimizning har qarich yeri oltinga teng. Uning go‘zal tabiati, musaffo havosi, ziloldek tiniq va shifobaxsh suvlari har qanday kishini o‘ziga maftun etadi.
Ona zaminni va insonlar salomatligini asrash, mamlakatda yashillikni oshirish maqsadida davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi e’lon qilindi. Loyiha doirasida yiliga 200 mln tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha amaliy ishlar vaqti kelganligining isbotidir. Aholi yashash punktlarida daraxtlar ekish hamda ularni parvarishlash doimiy jarayonga aylanib bormoqda. Zero, Prezident «Yashil makon» umummilliy loyihasi bir yillik tadbir emas» deya bejizga ta’kidlab o‘tmadi.
Yashil olam ichra bir jonmiz! Tabiatning o‘zi zargarga o‘xshaydi. Uning bag‘ridan unib chiqqan har bir giyoh, har bir daraxt, o‘rmonlar, hayvonot olami o‘ziga xos bir olamdir. Bu tabiiy boylikka daxl qilinishining oldini olish, muhofaza qilish faqat shu soha xodimlarining ishi emas, balki barchaning burchidir. Chunki, biz yashayotgan hudud musaffoligi, ekologik muvozanat barchamizga birday daxldordir.
Unutmaylik, har birimiz tabiiy go‘zalliklarga ziyon yetkazmaslikka odatlansak, kelgusi avlodlar kelajagi va xayotning davomiyligi uchun shunchalik ko‘p qayg‘urgan bo‘lamiz.

Nature itself is a jeweler!
Humanity is responsible for taking care of the environment, preserving natural resources, and passing its blessings on to future generations. Because the occurrence of dozens of environmental problems, such as climate change, atmospheric pollution, the depletion of fresh water, oil and gas reserves, requires us to use nature wisely and treat it adequately.
"If there was no dust in the world, man would live a thousand years," said the great scholar, the founder of medicine, Abu Ali ibn Sina. And in ensuring the cleanliness of the environment, trees are grateful helpers of mankind. They absorb harmful carbon dioxide from the air and produce oxygen instead, which helps us breathe. They provide coolness in the heat, protect the environment from noise. According to information, 3 trillion in the world today. there is a tree around. However, every minute a part of them equal to 27 football fields is cut. Unfortunately, the situation in this regard is not at a level to be proud of in our country.
Every inch of land in our country is worth gold. Its beautiful nature, clean air, crystal clear and healing waters will fascinate anyone.
In order to protect the Mother Earth and people's health, to increase greenness in the country, the national project "Green Space" was announced at the initiative of the head of our country. Within the framework of the project, it is planned to plant 200 million trees and shrubs per year.
This project is proof that the time has come for practical work. Planting trees in residential areas and their care is becoming a permanent process. After all, it was not for nothing that the President emphasized that the nationwide project "Green Space" is not a one-year event.
We are one soul in the green world! Nature itself is like a jeweler. Every plant, every tree, forest, animal world that sprouted from his bosom is a unique world. Prevention and protection of this natural wealth is not only the work of the employees of this field, but everyone's duty. Because the cleanliness of the area where we live, the ecological balance is equally important to all of us.
Let's not forget that if each of us gets used to not harming the natural beauty, we will be more concerned about the future of future generations and the duration of lif