Ma'lumot o‘rnida aytib o‘tadigan bo‘lsak, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 13 dekabrdagi 993 sonli qarorida “Davlat o‘rmon fondi yer uchastkalarini ijaraga berish tartibi to‘g‘rsida”gi qaroriga asosan o‘rmon yer maydonlari yuridik va jismoniy shaxslarga elektron auktsion orqali uzoq muddatga ijara shartnoma asosida berilishi ko‘zda tutilgan.
Shunga ko‘ra, Pop tumani Qo‘shminor MFY da yashovchi fuqaro S. Yahyoyev tomonidan 2022 yil 21 dekabr kuni elektron auktsionga 21059-lot bilan Pop ixtisoslashtirilgan davlat o‘rmon xo‘jaligi Oqtepa bo‘limining 28 dala konturidan 0,52 gektar yer maydoni qo‘yilgan. Auktsionda yuqorida aytilganidek, fuqaro S. Yahyoyev ishtirok etgan va ko‘rsatilgan manzildagi yer maydonini yutib olgan. Xo‘jalik mutasaddilari fuqaro S. Yahyoyev bilan uchrashib aynan shu yer maydoni haqiqatdan 21059-lot bilan auktsionga qo‘yilganligini faktlar asosida tushuntirib bergan.
Shuningdek, videotasvirda o‘rmon xo‘jaligi hududidagi kesilgan daraxtlar va hovuz tanqid ostiga olingan. Bu kesilgan daraxtlar 3 tup terak bo‘lib biologik muddati tugaganligi sababli O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktorining 2022 yil 23 sentyabrdagi 165-sonli buyrug‘i 8-son chiptasiga asosan xo‘jalikning 64-sonli dala kontiridan kesishlar amalga oshirilgan.
Ma'lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1999 yil 22 noyabrdagi “Respublika o‘rmonlarini himoya qilish bo‘yicha ayrim me'yoriy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 506-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida o‘rmonni parvarish qilish uchun kesish qoidalari tasdiqdiqlangan.
Ushbu qoidaga asosan, o‘rmonni parvarish qilish uchun kesishga qaramog‘ida davlat o‘rmon fondi bo‘lgan vazirliklar, davlat qo‘mitalari va idoralar tomonidan ruxsat beriladi. Ya'ni, O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklarining o‘rmon fondi yerlarida daraxtlarni kesish uchun Agentlikning tegishli o‘rmonlarni parvarishlash va qayta tiklash to‘g‘risidagi buyrug‘i asosida o‘rmon kesish chiptalarini belgilangan tartibda rasmiylashtirilgandan so‘ng kesiladi. Ko‘chat ekish mavsumida o‘rniga yangi nihollar o‘tqaziladi. Suv havzasi esa sizot suvlarni bir joyga to‘plash, yerlar botqoq bo‘lishini oldini olish maqsadida kovlangan.

Разве предприниматель не выиграл на аукционе, была ли земля выделена из другого места?
В видеоролике информационного агентства «Аспект 24», размещенном на платформе Yutub 4 октября этого года, утверждается, что должностные лица специализированного государственного лесного хозяйства Пап предоставили гражданину Яхиеву Сарвархану, проживающему в Кошминорском МФО Папского района, земельный участок в другом районе, а не по тому же адресу, который он выиграл через платформу «e-Auction».
Отметим, что постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 декабря 2019 года № 993 «О порядке предоставления в аренду земельных участков государственного лесного фонда» предусматривает предоставление лесных земельных участков юридическим и физическим лицам на основе договора долгосрочной аренды посредством электронного аукциона.
Соответственно, гражданин С., проживающий в Папском районе, является военнослужащим МФО. Яхиевым на электронный аукцион 21 декабря 2022 года с лотом 21059 выставлен земельный участок площадью 0,52 га из 28 полевых контуров Актепинского отделения специализированного государственного лесного хозяйства Пап. Как было сказано выше на аукционе, гражданин С. Яхеев участвовал и выиграл участок земли по указанному адресу. Сотрудники фермерского хозяйства встретились с гражданином Яхёевым С. и пояснили, исходя из фактов, что данный земельный участок действительно был выставлен на аукцион с лотом 21059.
Видео также подверглось критике за вырубленные деревья и пруд в лесном хозяйстве. Эти срубленные деревья представляют собой 3 куста тополя. В связи с истечением срока биологического срока вырубки были произведены на полевом участке фермы № 64 в соответствии с билетом № 8 приказа директора агентства лесного хозяйства № 165 от 23 сентября 2022 года.
Для справки: правила рубок ухода за лесами в Республике Узбекистан утверждены постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 ноября 1999 года «Об утверждении некоторых нормативных документов по охране лесов Республики» № 506.
Согласно этому положению вырубка для ухода за лесом разрешается министерствами, государственными комитетами и ведомствами, на иждивении которых находится государственный лесной фонд. То есть вырубка деревьев на землях лесного фонда лесхозов в системе агентства лесного хозяйства производится после оформления лесосечных билетов в установленном порядке на основании соответствующего приказа агентства об уходе и восстановлении лесов. В сезон высадки рассады на ее место высаживают новые ростки. Водоем был вырыт для того, чтобы собирать стоки и не допускать заболачивания земли.