Mamlakatimiz iqtisodiyotining yuksalishida pillachilik sohasi ham muhim o‘rin tutadi. Qolaversa, muhim sanoat xomashyosi bo‘lgan pillaga talab va ehtiyoj jahon miqyosida yildan-yilga ortib bormoqda. Shu bois ham, yurtimizda pillachilikni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 24 fevraldagi “Ipakchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori hamda 2023 yil 5 iyundagi “Pillachilik sohasida kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash hamda pilla yetishtirish uchun ozuqa bazasini yanada kengaytirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazkur yo‘nalishdagi ishlarni yanada yuqori bosqichga ko‘tarishda dasturilamal bo‘lmoqda.
Yuqorida qayd etilgan hujjatlarda pilla yetishtirish, tayyorlash hajmini ko‘paytirish, sifatini yanada yaxshilash, ipak qurti ozuqa bazasini mustahkamlash bo‘yicha qator vazifalarni amalga oshirish belgilangan.
Pillachilikning rivoji ko‘p jihatdan ipak qurti ozuqasiga bog‘liq. Shu sabab ham yangi tutzorlar barpo etish, yakka tut qatorlarini ko‘paytirish, mavjud tutzorlarni modernizatsiya qilish, yuqori hosil beradigan, ozuqa qiymati yuqori tut ko‘chatlarini yaratish dolzarb masalalar hisoblanadi.
Samarqand viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi hamda Buxoro ilmiy tajriba stansiyasi va tegishli fermer xo‘jaliklari, korxona tashkilotlar bilan Jondor tumanida dala chetlariga tut ko‘chatini ekish bo‘yicha seminar tashkil qilindi,bevosita ko‘chat ekish, sug‘orish ishlari olib borildi.
Yangidan tashkil etilayotgan tutzorlar yurtimizda pilla yetishtirish hajmini oshiribgina qolmay, aholi uchun yangi ish o‘rinlari yaratilishiga sabab bo‘lmoqda.

Organized orchards will increase the production of cocoons in our country
The cocoon industry also plays an important role in the development of our country's economy. In addition, the demand and need for cocoons, which is an important industrial raw material, is increasing year by year worldwide. Therefore, special attention is being paid to the development of cocoons in our country.
The decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 24, 2023 "On measures for the further development of the silk industry" and June 5, 2023 "Supporting domestic farming in the field of cocoons and providing a feed base for growing cocoons" The decree "On additional measures of further expansion" is being programmed to raise the work in this direction to a higher level.
In the above-mentioned documents, a number of tasks related to the cultivation of cocoons, increasing the volume of preparation, further improving their quality, and strengthening the silkworm feed base are defined.
The development of cocooning largely depends on the silkworm feed. For this reason, establishing new mulberry groves, increasing individual mulberry rows, modernizing existing mulberry groves, and creating mulberry seedlings with high yield and high nutritional value are urgent issues.
Jondor state forestry of Samarkand region and Bukhara scientific experimental station and related farms and enterprises organized a seminar on planting mulberry seedlings on field edges in Jondor district, direct planting, watering works were carried out.
Newly established tutzors not only increase the volume of cocoon cultivation in our country, but also create new jobs for the population.