Terak qalamchalari qanday tayyorlanadi?
Mamlakatimizda terak mahalliy aholi tomonidan ham, sanoat maqsadlarida ham yog‘och tayyorlash uchun eng ko‘p foydalaniladigan daraxt turi hisoblanadi. Bu hol daraxtning tez o‘sishi, yuqori mahsuldorligi, fizik va mexanik xossalari, ko‘payishining qulayligi va respublika bo‘ylab tarqalganligi bilan izohlanadi. Mahalliy aholi va fermerlar o‘zlaridagi har qanday qulay joyda terak yetishtirmoqda. Terak ekinlari ko‘p funksiyali bo‘lib, ulardan meliorativ yoki boshqa maqsadlarda foydalanish mumkin. Foydali xususiyatlarning kombinatsiyasi nuqtai nazaridan, terak boshqa daraxt turlari orasida deyarli hech qanday raqobatchiga ega emas. Duragay teraklardan foydalanganda, uning afzalliklari yanada ortadi.
Gʻallaorol davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan terak qalamchalarini tayyorlash ishlari amalga oshirildi. Soha vakillarining ta’kidlashicha, terak, tol, jiyda, boshqa daraxt va butalarning qalamchalari asosan maxsus onalik plantatsiyalarida yetishtirilgan daraxtlardan yoki to‘nkalardan o‘sib chiqqan (bachki) bir yillik novdalaridan tayyorlanadi. Qalamcha uchun tayyorlangan novdalarni bahorgi ekish mavsumigacha butunligicha (kesmasdan) saqlash zarur.
Tayyorlangan novdalar 50–100 donadan bog‘lanib qurib qolishdan saqlash uchun xandaqlarga (chuqurligi 40–60 sm) ko‘mib qo‘yiladi. Imkon qadar novdalar ko‘miladigan joy quyosh nuridan panalangan bo‘lishi lozim, bu hol novdalarni barvaqt ko‘karib ketishdan asraydi. Novdalar ekishdan 1–2 kun oldin ko‘milgan joyidan olinadi va undan 20–25 sm uzunliqdagi qalamchalar kesiladi, bunda qalamcha uchining yo‘g‘onligi 0,5–1,5 sm gacha bo‘lishi shart. Agar qalamchalar ertaroq kesilgan bo‘lsa, u vaqtda ular 40–50 sm chuqurlikdagi xandaqlarda saqlanadi. Maxsus xandaqlar nam tuproqli yerlardan qaziladi. Qalamchalar o‘suvchi kurtagi (uchi) pastga qaragan holda ko‘milishi zarur, sabab tuproq tortilganda yoki cho‘kkanda kurtaklar o‘rni zararlanmaydi. Maxsus tayyorlangan xandaq tagiga 5 sm qalinlikda sof daryo qumi solinadi. Qalamcha ustiga ham yana bir qavat 10 sm qalinlikda qum to‘shaladi va 40–50 sm qalinlikda tuproq bilan ko‘miladi.

Как делают черенки тополя?
В нашей стране Тополь является наиболее часто используемым деревом для изготовления древесины как местными жителями, так и в промышленных целях. Это обстоятельство объясняется быстрым ростом дерева, его высокой урожайностью, физико-механическими свойствами, легкостью размножения и распространенностью по всей республике. Местные жители и фермеры выращивают Тополь в любом удобном для них месте. Тополевые культуры многофункциональны и могут использоваться в мелиоративных или других целях. По совокупности полезных свойств Тополь практически не имеет конкурентов среди других пород деревьев. При использовании гибридных тополей его преимущества еще больше возрастают.
Заготовка тополевых черенков осуществлялась Галла-Аральским государственным лесничеством. Представители отрасли говорят, что черенки тополя, ивы, липы, других деревьев и кустарников в основном производятся из деревьев, выращенных на специальных маточниках, или из однолетних ветвей (бачков), выращенных из почек. Заготовленные для загона ветки необходимо сохранить целыми (не обрезая) до весеннего посадочного сезона. Подготовленные веточки перевязывают по 50-100 штук и закапывают в траншеи (глубиной 40-60 см) для предохранения от высыхания. Место закапывания ветвей должно быть максимально защищено от солнца, это защитит ветки от преждевременного побурения. За 1-2 дня до посадки ветки вынимают из заглубленного места и вырезают из него черенки длиной 20-25 см, при условии, что толщина кончика черенка составляет 0,5–1,5 см. Если черенки срезают раньше, то их хранят в траншеях глубиной 40-50 см. Из сырых грунтов выкапывают специальные траншеи. Черенки необходимо закапывать растущей почкой (кончиком) вниз, чтобы не повредить место побега, когда почва вытягивается или оседает. На дно специально подготовленной траншеи кладут чистый речной песок толщиной 5 см. Поверх черенка также укладывают еще один слой песка толщиной 10 см и засыпают землей толщиной 40-50 см.