Toshkent shahri iflonaslanishi bo‘yicha dunyo mamlakatlarida 10 talik o‘rindan birini egallab kelmoqda...Mutaxassis buning sabablarini aytdi
Ma’lumki, O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti 1927 yilda ilk bora Butunittifoq agroo‘rmon melioratsiya ilmiy-tadqiqot (VNIALMI) tarkibida O‘rta Osiyo markaziy o‘rmon tajriba stansiyasi (O‘OMO‘TS) sifatida tashkil etilgan va uning tarkibiga Tojikiston va Turkmaniston tajriba o‘rmon stansiyalari, Farg‘ona, Omon Qo‘ton, Kulsoy, Arslonbob, Buxaro, Termiz, Andijon tayanch punktlari biriktirilgan. So‘ng 2017 yilga qadar bir qator nomlar bilan faoliyat yuritgan. 2017 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1- maydagi PQ-2966-sonli qarori asosida O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti sifatida qayta tashkil etildi. Hozirgi kunda institut tarkibida 1 ta filial Andijon filiali (2017 yilda tashkil etilgan), 2 ta ilmiy markaz, 5 ta tajriba stansiya hamda 8 ta ilmiy laboratoriya mavjud.
Xo‘sh, bugungi kunda mazkur Markazning faoliyati qay darajada tashkil etilgan? Sohada qanday amaliy ishlar tashkil etildi? Mazkur savollar yuzasidan O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Saidqul Arabov quyidagilarni ma’lum qildi:
Institutda 47 nafar xodim, shundan 13 ta boshqaruv xodimi va 34 nafar ilmiy xodim (ilmiy darajaga ega 21 nafar) faoliyat ko‘rsatmoqda. Shuningdek, doktorantura bo‘limida 14 nafar doktorant izlanuvchi tahsil olmoqda, deydi Saidqul Arabov.- Institutda o‘tgan 6 yil davomida ilmiy salohiyat ko‘rsatkichi 18% dan 47%ga oshirildi. Olimlarning o‘rtacha yoshi 71 yoshdan 50 yoshga yoshartirildi. 12 nafar professor va katta ilmiy xodim unvonli xodimlar tayyorlandi.
Ayta olasizmi, soha oldida turgan ekologik dolzarb masalalar, xususan o‘rmon fondi yerlarida himoya o‘rmonlarini barpo etish, yashil daraxtzorlarni ko‘paytirish va yerlardan samarali foydalanish uchun o‘rmonmevali hamda dorivor o‘simliklar plantatsiyalarini tashkil etish maqsadida qanday chora-tadbirlar amalga oshirildi?
Davlat rahbari tomonidan sohani rivojlantirish uchun bir qancha hujjatlar qabul qilingan. Mazkur hujjatlarning ijrosini ta’minlash maqsadida ilg‘ori texnologiyalarini ishlab chiqish yuzasidan 9 ta ilmiy loyihalar bajarilib, amaliyotga ilmiy hamjdor natijalar tatbiq etildi. Doktorant izlanuvchilar tomonidan 17 ta yo‘nalishda doktorlik dissertatsiya tadqiqotlari yo‘lga qo‘yildi.
Xalqaro ilmiy jurnallar va ilmiy-amaliy anjumanlarda 310 ta ilmiy maqola, 10 ta monografiya va 21 ta ilmiy tavsiyalar chop etildi. 14 ta yangi ishlanmalar patentlashtirildi.
Albatta ish bor joyda kamchiliklar ham bo‘ladi. Mavjud kamchiliklar xususida ham to‘xtalib o‘tsangiz...
Ta’kidlaganingizdek, yechimini kutayotgan muammolar ko‘p. Xususan, so‘nggi 2-3 yilda respublika hududlarida, ayniqsa Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Samarqand hattoki Toshkent shahrida qum-chang bo‘ronlari kuzatilib kelinmoqda. Afsuski, ushbu muammolarning bartaraf etish maqsadida hududlar kesimida “yashil daraxtzor”larni barpo etish, ularning tashqi omillarning salbiy oqibatlarini yumshatishga bo‘lgan ijobiy ta’sirlarini asoslash bo‘yicha fundamental tadqiqotlar yetarli darajada olib borilmayapti.
Toshkent shahri dunyo mamlakatlarida iflonaslanishi bo‘yicha 10 talik o‘rinlardan birini egallab kelmoqda. Bunga asosiy sabab, shahar markazlarida transport vositalar hamda ishlab chiqarish zavodlar sonining ortishi va undan chiqadigan zaharli gaz chiqindilar miqdorining ko‘payishi bilan bog‘lik. Shunga muvofiq, transport va zavod fabrikalardan chiqadigan zaharli gazlar miqdori hamda ularnang havoga tashlanish koefisentini kamaytirishga yo‘naltirilgan innovasion g‘oya-texnologiyalar (jumladan, ko‘p bosqichli filtrlar va h.k) yetarli darajada ishlab chiqilmayapti.
Shuni ham alohida aytib o‘tishim kerakki, ishlab chiqarish korxonalarida qayta tiklanuvchi muqobil energiyalardan foydalanishning nazariy asoslarini ishlab chiqish yo‘nalishlarida tadqiqotlar deyarli yo‘lga qo‘yilmagan.
Respublika o‘rmon fondi yerlari hamda unga kirmaydigan hududlardagi mavjud tabiiy o‘rmonzorlar va madaniy holda barpo etilayotgan yashil daraxtzorlarning qoplanish darajasi hamda ularning holatini baholash va monitoringini yuritishni raqamlashtirish to‘liq yo‘lga qo‘yilmagan.
Muammolarni oldini olish, ularga ijobiy yechim topish maqsadida bir nechta ustuvor vazifalar belgilab olingan. Eng avvalo yashillikni saqlab qolishga, uni kengaytirishga erishishimiz kerak. Bugungi kunda joylarda bahor va kuzgi mavsumlarda ko‘chat ekish ishlari yo‘lga qo‘yilgan va bu borada barcha mutasaddi tashkilotlar jalb etilgan. Ko‘chatlar har bir hududning iqlimidan kelib chiqib tanlab olinmoqda. Ko‘chatlarni to‘g‘ri parvarishlar uchun tegishli agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilmoqda.

Город Ташкент занимает одно из 10 мест в мире по уровню загрязнения...Эксперт назвал причины
Известно, что Научно-исследовательский институт лесного хозяйства впервые был создан в 1927 году как Центральная лесная опытная станция Средней Азии в составе Всесоюзного агролесомелиоративного научно-исследовательского института (ВНИАЛМИ) и опытных лесных станций Таджикистана и Туркменистана, Ферганы, к нему присоединены базовые станции Аман Котон, Кульсой, Арсланбоб, Бухара, Термез, Андижан. Затем он работал под разными именами до 2017 года. В 2017 году на основании решения Президента Республики Узбекистан № PQ-2966 от 1 мая 2017 года реорганизован в Научно-исследовательский институт лесного хозяйства. В настоящее время институт имеет 1 филиал Андижанский филиал (основан в 2017 году), 2 научных центра, 5 экспериментальных станций и 8 научных лабораторий.
Итак, насколько сегодня организована деятельность этого центра? Какая практическая работа была организована в этой области? По этим вопросам директор Научно-исследовательского института лесного хозяйства Саидкул Арабов сообщил:
- В институте работают 47 сотрудников, из них 13 управленцев и 34 научных сотрудника (21 с учеными степенями). По словам Саидкула Арабова, в докторантуре также обучаются 14 соискателей докторских степеней.
- За прошедшие 6 лет в институте показатель научного потенциала увеличился с 18% до 47%. Средний возраст ученых был уменьшен с 71 года до 50 лет. Подготовлено 12 профессоров и старший научный сотрудник.
- Можете ли вы сказать, какие меры были предприняты в целях решения экологически насущных вопросов, стоящих перед отраслью, в частности, создания защитных лесов на землях лесного фонда, увеличения зеленых насаждений и создания плантаций лесных плодовых и лекарственных растений для эффективного использования земель?
- Глава государства принял ряд документов для развития отрасли. В целях обеспечения исполнения данных документов были выполнены 9 научных проектов по разработке передовых технологий и внедрены в практику результаты научного сотрудничества. Соискателями докторантуры были инициированы докторские диссертационные исследования по 17 направлениям.
В международных научных журналах и на научно-практических конференциях опубликовано 310 научных статей, 10 монографий и 21 научная рекомендация. Запатентовано 14 новых разработок.
- Конечно, там, где есть работа, будут и недостатки. Если вы также остановитесь на существующих недостатках...
- Как вы отметили, есть много проблем, которые ждут своего решения. В частности, в последние 2-3 года в регионах республики, особенно в республике Каракалпакстан, Хорезме, Бухаре, Самарканде и Ташкенте, наблюдаются песчаные и пыльные бури. К сожалению, фундаментальные исследования по обоснованию их положительного влияния на смягчение негативных последствий внешних факторов, возведение «Зеленых насаждений» в разрезе территорий с целью устранения этих проблем, проводятся недостаточно.
Город Ташкент занимает одно из 10 мест в мире по уровню загрязнения. Основная причина этого связана с увеличением количества транспортных средств и производственных предприятий в городских центрах и увеличением выбросов токсичных газов. В соответствии с этим, транспорт и заводы разрабатывают инновационные идеи-технологии (в том числе многоступенчатые фильтры и т.д., направленные на снижение количества токсичных газов, выбрасываемых заводами, а также коэффициента их выброса в воздух) недостаточно развиты.
Отдельно стоит отметить, что исследования в области разработки теоретических основ использования возобновляемых альтернативных источников энергии на производственных предприятиях практически не ведутся.
Оцифровка земель лесного фонда республики и существующих естественных лесных массивов и культурно-зеленых насаждений на территориях, не входящих в него, а также оценка и мониторинг их состояния не полностью налажены.
В целях профилактики проблем, поиска позитивных решений намечено несколько приоритетных задач. Прежде всего, мы должны добиться сохранения зелени, ее расширения. Сегодня на местах в весенний и осенний сезоны налажены работы по посадке саженцев, и в этом направлении задействованы все ответственные организации. Саженцы отбирают исходя из климата каждой местности. Для правильного ухода за рассадой своевременно проводятся соответствующие агротехнические мероприятия.
Каждый из нас в равной степени отвечает за сохранение природы, чистого экологического климата. Только если мы будем следовать этому, мы сможем достичь ожидаемых результатов.