Toshkent shahri iflonaslanishi bo‘yicha dunyo mamlakatlarida 10 talik o‘rindan birini egallab kelmoqda...Mutaxassis buning sabablarini aytdi
Ma’lumki, O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti 1927 yilda ilk bora Butunittifoq agroo‘rmon melioratsiya ilmiy-tadqiqot (VNIALMI) tarkibida O‘rta Osiyo markaziy o‘rmon tajriba stansiyasi (O‘OMO‘TS) sifatida tashkil etilgan va uning tarkibiga Tojikiston va Turkmaniston tajriba o‘rmon stansiyalari, Farg‘ona, Omon Qo‘ton, Kulsoy, Arslonbob, Buxaro, Termiz, Andijon tayanch punktlari biriktirilgan. So‘ng 2017 yilga qadar bir qator nomlar bilan faoliyat yuritgan. 2017 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1- maydagi PQ-2966-sonli qarori asosida O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti sifatida qayta tashkil etildi. Hozirgi kunda institut tarkibida 1 ta filial Andijon filiali (2017 yilda tashkil etilgan), 2 ta ilmiy markaz, 5 ta tajriba stansiya hamda 8 ta ilmiy laboratoriya mavjud.
Xo‘sh, bugungi kunda mazkur Markazning faoliyati qay darajada tashkil etilgan? Sohada qanday amaliy ishlar tashkil etildi? Mazkur savollar yuzasidan O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Saidqul Arabov quyidagilarni ma’lum qildi:
Institutda 47 nafar xodim, shundan 13 ta boshqaruv xodimi va 34 nafar ilmiy xodim (ilmiy darajaga ega 21 nafar) faoliyat ko‘rsatmoqda. Shuningdek, doktorantura bo‘limida 14 nafar doktorant izlanuvchi tahsil olmoqda, deydi Saidqul Arabov.- Institutda o‘tgan 6 yil davomida ilmiy salohiyat ko‘rsatkichi 18% dan 47%ga oshirildi. Olimlarning o‘rtacha yoshi 71 yoshdan 50 yoshga yoshartirildi. 12 nafar professor va katta ilmiy xodim unvonli xodimlar tayyorlandi.
Ayta olasizmi, soha oldida turgan ekologik dolzarb masalalar, xususan o‘rmon fondi yerlarida himoya o‘rmonlarini barpo etish, yashil daraxtzorlarni ko‘paytirish va yerlardan samarali foydalanish uchun o‘rmonmevali hamda dorivor o‘simliklar plantatsiyalarini tashkil etish maqsadida qanday chora-tadbirlar amalga oshirildi?
Davlat rahbari tomonidan sohani rivojlantirish uchun bir qancha hujjatlar qabul qilingan. Mazkur hujjatlarning ijrosini ta’minlash maqsadida ilg‘ori texnologiyalarini ishlab chiqish yuzasidan 9 ta ilmiy loyihalar bajarilib, amaliyotga ilmiy hamjdor natijalar tatbiq etildi. Doktorant izlanuvchilar tomonidan 17 ta yo‘nalishda doktorlik dissertatsiya tadqiqotlari yo‘lga qo‘yildi.
Xalqaro ilmiy jurnallar va ilmiy-amaliy anjumanlarda 310 ta ilmiy maqola, 10 ta monografiya va 21 ta ilmiy tavsiyalar chop etildi. 14 ta yangi ishlanmalar patentlashtirildi.
Albatta ish bor joyda kamchiliklar ham bo‘ladi. Mavjud kamchiliklar xususida ham to‘xtalib o‘tsangiz...
Ta’kidlaganingizdek, yechimini kutayotgan muammolar ko‘p. Xususan, so‘nggi 2-3 yilda respublika hududlarida, ayniqsa Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Samarqand hattoki Toshkent shahrida qum-chang bo‘ronlari kuzatilib kelinmoqda. Afsuski, ushbu muammolarning bartaraf etish maqsadida hududlar kesimida “yashil daraxtzor”larni barpo etish, ularning tashqi omillarning salbiy oqibatlarini yumshatishga bo‘lgan ijobiy ta’sirlarini asoslash bo‘yicha fundamental tadqiqotlar yetarli darajada olib borilmayapti.
Toshkent shahri dunyo mamlakatlarida iflonaslanishi bo‘yicha 10 talik o‘rinlardan birini egallab kelmoqda. Bunga asosiy sabab, shahar markazlarida transport vositalar hamda ishlab chiqarish zavodlar sonining ortishi va undan chiqadigan zaharli gaz chiqindilar miqdorining ko‘payishi bilan bog‘lik. Shunga muvofiq, transport va zavod fabrikalardan chiqadigan zaharli gazlar miqdori hamda ularnang havoga tashlanish koefisentini kamaytirishga yo‘naltirilgan innovasion g‘oya-texnologiyalar (jumladan, ko‘p bosqichli filtrlar va h.k) yetarli darajada ishlab chiqilmayapti.
Shuni ham alohida aytib o‘tishim kerakki, ishlab chiqarish korxonalarida qayta tiklanuvchi muqobil energiyalardan foydalanishning nazariy asoslarini ishlab chiqish yo‘nalishlarida tadqiqotlar deyarli yo‘lga qo‘yilmagan.
Respublika o‘rmon fondi yerlari hamda unga kirmaydigan hududlardagi mavjud tabiiy o‘rmonzorlar va madaniy holda barpo etilayotgan yashil daraxtzorlarning qoplanish darajasi hamda ularning holatini baholash va monitoringini yuritishni raqamlashtirish to‘liq yo‘lga qo‘yilmagan.
Muammolarni oldini olish, ularga ijobiy yechim topish maqsadida bir nechta ustuvor vazifalar belgilab olingan. Eng avvalo yashillikni saqlab qolishga, uni kengaytirishga erishishimiz kerak. Bugungi kunda joylarda bahor va kuzgi mavsumlarda ko‘chat ekish ishlari yo‘lga qo‘yilgan va bu borada barcha mutasaddi tashkilotlar jalb etilgan. Ko‘chatlar har bir hududning iqlimidan kelib chiqib tanlab olinmoqda. Ko‘chatlarni to‘g‘ri parvarishlar uchun tegishli agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilmoqda.

The city of Tashkent ranks one of the 10th in the world in terms of pollution... The expert named the reasons
It is known that the Forestry Research Institute was first created in 1927 as the Central Forestry Experimental Station of Central Asia as part of the All-Union Agroforestry Research Institute (VNIALMI) and experimental forestry stations of Tajikistan and Turkmenistan, Fergana, and the Aman Koton base stations were attached to it , Kulsoy, Arslanbob, Bukhara, Termez, Andijan. He then worked under various names until 2017. In 2017, based on the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-2966 dated May 1, 2017, it was reorganized into the Forestry Research Institute. Currently, the institute has 1 branch Andijan branch (founded in 2017), 2 scientific centers, 5 experimental stations and 8 scientific laboratories.
So, how organized is the activity of this center today? What practical work has been organized in this area? On these issues, Saidkul Arabov, director of the Forestry Research Institute, said:
- The institute employs 47 employees, of which 13 are managers and 34 researchers (21 with academic degrees). According to Saidkul Arabov, 14 doctoral degree applicants are also studying in doctoral studies.
- Over the past 6 years, the indicator of scientific potential at the institute has increased from 18% to 47%. The average age of scientists has been reduced from 71 to 50 years. 12 professors and a senior researcher were trained.
- Can you say what measures have been taken to resolve environmentally pressing issues facing the industry, in particular, the creation of protective forests on forest fund lands, increasing green spaces and creating plantations of forest fruit and medicinal plants for the efficient use of land?
- The head of state adopted a number of documents for the development of the industry. In order to ensure the execution of these documents, 9 scientific projects were carried out to develop advanced technologies and the results of scientific cooperation were put into practice. Doctoral candidates initiated doctoral dissertation research in 17 areas.
310 scientific articles, 10 monographs and 21 scientific recommendations have been published in international scientific journals and at scientific and practical conferences. 14 new developments have been patented.
- Of course, where there is work, there will be disadvantages. If you also dwell on the existing shortcomings...
- As you noted, there are many problems that await solutions. In particular, in the last 2-3 years, sand and dust storms have been observed in the regions of the republic, especially in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, Samarkand and Tashkent. Unfortunately, fundamental research to substantiate their positive impact on mitigating the negative consequences of external factors, the construction of “Green spaces” in the context of territories in order to eliminate these problems, is not carried out enough.
The city of Tashkent ranks one of the 10th in the world in terms of pollution. The main reason for this is due to the increase in the number of vehicles and manufacturing plants in urban centers and the increase in toxic gas emissions. In accordance with this, transport and factories are developing innovative ideas - technologies (including multi-stage filters, etc., aimed at reducing the amount of toxic gases emitted by factories, as well as the coefficient of their emission into the air) are underdeveloped.
Separately, it is worth noting that research in the field of developing the theoretical foundations for the use of renewable alternative energy sources in manufacturing enterprises is practically not conducted.
The digitization of the lands of the forest fund of the republic and existing natural forests and cultural green spaces in territories not included in it, as well as the assessment and monitoring of their condition are not fully established.
In order to prevent problems and find positive solutions, several priority tasks have been outlined. First of all, we must achieve the preservation of greenery, its expansion. Today, work on planting seedlings has been carried out locally in the spring and autumn seasons, and all responsible organizations are involved in this direction. Seedlings are selected based on the climate of each area. To properly care for seedlings, appropriate agrotechnical measures are carried out in a timely manner.
Each of us is equally responsible for preserving nature and a clean ecological climate. Only if we follow this will we be able to achieve the expected results.