Turfa olamning har bir ne’mati inson uchun yaratilgan!
Tozalik, pokizalik va ozodalik xalqimizga xos go‘zal qadriyatlardan biridir. Bobo-momolarimiz hamisha uyi va uning atrofi, tevarak-atrofni pokiza saqlagani, saranjom-sarishta yashaganini barchamiz yaxshi bilamiz. Biroq bu go‘zal an’anaga har doim ham amal qilmasligimiz, ayrim yurtdoshlarimiz turli chiqindilarni duch kelgan joyga uloqtirishni odat qilgani bugun, taassufki, achchiq haqiqatga aylangan.
Tabiatni va ekologiyani asrashda eng avvalo yashillik olami muhim ahamiyat kasb etadi. O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari tomonidan ham joylarda yashillikni ta’minlash, asrash, o‘rmonchilikni rivojlantirish borasida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirilgan.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan 186 tuman va shaharda 2022-2024 yillarda jami 1278 gektar, shundan 2022 yilda 584 gektar maydonda “Yashil bog‘lar”, 184 tuman va shaharlardagi 306 ob'yektda 2022-2024 yillarda jami 1082 gektar maydonda yangidan “Yashil jamoat parklari”ni barpo etish belgilangan.
Mazkur loyiha yuzasidan O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan belgilangan rejalarga muvofiq ishlar amalga oshirildi.
Atrofimizni o‘rab turgan bu turfa olamning har bir ne’mati inson uchun yaratilgan. Bir qarashda cheksiz-chegarasiz, poyonsizdek tuyulgan bu zaminu koinotda aslida hamma narsa o‘lchovli. Ana shu jihat e’tiborga olinib, muqaddas manbalarimizda tabiatdan foydalanishda tejamkor bo‘lish, isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik qayta-qayta uqtiriladi.
O‘rmonchilik sohasi mutaxassislari ham aholini tabiatning har bir ne’matini qadrlashga, tabiatdan foydalanishga tejamkor bo‘lishga va uni asrab-avaylab kelgusidagi avlodlarga shikastsiz yetkazishga chaqiradi.

Every blessing of Turfa world was created for man!
Cleanliness, neatness and neatness are one of the beautiful values of our people. We all know that our grandparents always kept their house and its surroundings clean and lived in order. However, today, unfortunately, it has become a bitter truth that we do not always follow this beautiful tradition, some of our compatriots have a habit of throwing various waste wherever they come across it.
In the preservation of nature and ecology, the world of greenness is first of all important. Officials of the Forestry Agency have also implemented a number of measures to ensure green areas, preserve them, and develop forestry.
It is known that at the initiative of the head of our state, a total of 1278 hectares in 2022-2024 in 186 districts and cities, of which 584 hectares will be "Green Parks" in 2022, 306 objects in 184 districts and cities will be newly planted in 2022-2024 in a total area of 1082 hectares. Establishment of "green public parks" is planned.
The work on this project was carried out in accordance with the plans set by the Forestry Agency.
Every blessing of this world that surrounds us is created for man. Everything in this earth and universe, which at first glance seems boundless, has dimensions. This aspect is taken into consideration, and it is repeatedly emphasized to be economical in the use of nature in our sacred sources, to avoid waste.
Experts in the field of forestry also call on the population to appreciate every gift of nature, to use nature sparingly, and to preserve it and pass it on to future generations without damage.