Turfa olamning har bir ne’mati inson uchun yaratilgan!
Tozalik, pokizalik va ozodalik xalqimizga xos go‘zal qadriyatlardan biridir. Bobo-momolarimiz hamisha uyi va uning atrofi, tevarak-atrofni pokiza saqlagani, saranjom-sarishta yashaganini barchamiz yaxshi bilamiz. Biroq bu go‘zal an’anaga har doim ham amal qilmasligimiz, ayrim yurtdoshlarimiz turli chiqindilarni duch kelgan joyga uloqtirishni odat qilgani bugun, taassufki, achchiq haqiqatga aylangan.
Tabiatni va ekologiyani asrashda eng avvalo yashillik olami muhim ahamiyat kasb etadi. O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari tomonidan ham joylarda yashillikni ta’minlash, asrash, o‘rmonchilikni rivojlantirish borasida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirilgan.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan 186 tuman va shaharda 2022-2024 yillarda jami 1278 gektar, shundan 2022 yilda 584 gektar maydonda “Yashil bog‘lar”, 184 tuman va shaharlardagi 306 ob'yektda 2022-2024 yillarda jami 1082 gektar maydonda yangidan “Yashil jamoat parklari”ni barpo etish belgilangan.
Mazkur loyiha yuzasidan O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan belgilangan rejalarga muvofiq ishlar amalga oshirildi.
Atrofimizni o‘rab turgan bu turfa olamning har bir ne’mati inson uchun yaratilgan. Bir qarashda cheksiz-chegarasiz, poyonsizdek tuyulgan bu zaminu koinotda aslida hamma narsa o‘lchovli. Ana shu jihat e’tiborga olinib, muqaddas manbalarimizda tabiatdan foydalanishda tejamkor bo‘lish, isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik qayta-qayta uqtiriladi.
O‘rmonchilik sohasi mutaxassislari ham aholini tabiatning har bir ne’matini qadrlashga, tabiatdan foydalanishga tejamkor bo‘lishga va uni asrab-avaylab kelgusidagi avlodlarga shikastsiz yetkazishga chaqiradi.

Все блага мира Турфа созданы для человека!
Чистота, опрятность и опрятность – одни из прекрасных ценностей нашего народа. Все мы знаем, что наши бабушки и дедушки всегда содержали свой дом и прилегающую территорию в чистоте и жили в порядке. Однако сегодня, к сожалению, стала горькой истиной то, что мы не всегда соблюдаем эту прекрасную традицию, некоторые наши соотечественники имеют привычку выбрасывать различные отходы везде, где они им попадаются.
В сохранении природы и экологии прежде всего важен мир зелени. Чиновники Агентства лесного хозяйства также реализовали ряд мер по обеспечению зеленых насаждений, их сохранению и развитию лесного хозяйства.
Известно, что по инициативе главы нашего государства всего в 2022-2024 годах в 186 районах и городах будет выделено 1278 га земель, из них в 2022 году 584 га станут «Зелеными парками», в 184 районах и городах будут выделены 306 объектов. будут посажены в 2022-2024 годах на общей площади 1082 га.Планируется создание «зеленых общественных парков».
Работа по данному проекту велась в соответствии с планами, установленными Агентством лесного хозяйства.
Каждое благо этого мира, который нас окружает, создано для человека. Все в этой земле и вселенной, которая на первый взгляд кажется безграничной, имеет измерения. Этот аспект принимается во внимание, и неоднократно подчеркивается необходимость экономного использования природы в наших священных источниках, чтобы избежать отходов.
Специалисты в области лесного хозяйства также призывают население ценить каждый дар природы, экономно использовать природу, сохранять ее и без ущерба передавать будущим поколениям.