Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘idagi fototutqichlar holati o‘rganib chiqildi
Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘ida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining “Global ahamiyatga ega bo‘lgan bioxilma-xillikni muhofaza qilish maqsadida tog‘li hududlarda o‘rmonva tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va boshqarish” loyihasi doirasida 2023 yil 5-12 iyunь kunlari milliy tabiat bog‘ining Qorong‘i to‘qay-Shtopr-Aygaing hududlarida mutaxassislar tomonidan o‘rnatilgan tasvirga olingan o‘simlik va hayvonot dunyosi to‘g‘risida amalga oshirilayotgan ishlarni o‘rganish hamda 2022 yilda o‘rnatilgan fototuzoqlarning quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalarini o‘zgartirish ishlari olib borildi.
Toldiqsoydan o‘tganda Cho‘loqmergan hududida 2 bosh (yoshi taxminan 1-2 yoshlarda)Sibir tog‘ echkilari ham uchragan. Ularni tasvirga olish imkoni bo‘lmagan.
Qorabog‘ hududida GPS uskunasi yordamida (N 41.98257; Ye 070.55283) fototutqich koordinatasi topilgan, quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalari almashtirilgan. Fototutqich xotira kartasi 22.07.2022 yilda almashtirilgan bo‘lib, bir yil mobaynida tushgan rasmlari tahlil qilinganda asosan qor qoploni, Tyanshan qo‘ng‘ir ayig‘i, Sibir tog‘ echkilari, suvsar (kunitsa), tulki, to‘ng‘iz kabi hayvonlar hamda kaklik va boshqa har hil qushlarning fotosuratlari yilning 4 xil faslida tushganligi ma'lum bo‘ldi.
Shuningdek, TSH-003 va TSH-017 raqamli fototutqichlarning ham quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalari almashtirilgan.
TSH-003 raqamli fototutqich xotira kartasi 22.07.2022 yilda almashtirilgan bo‘lib, bir yil mobaynida tushgan rasmlari tahlil qilinganda asosan Qor qoploni, Tyanshan qo‘ng‘ir ayig‘i, Sibir tog‘ echkilari, suvsar (kunitsa), tulki, bo‘rsiq, to‘ng‘iz, sichqon kabi hayvonlar hamda kaklik va boshqa har hil qushlarning fotosuratlari yilning 4 xil faslida tushganligi aniqlandi.
TSH-017 raqamli fototutqichni topish biroz vaqt talab etgan. Noma'lum sabablarga ko‘ra mazkur fototutqich joyidan qo‘zg‘alib yerda yotganligi hamda tasmalari yoyilgan holida topilgan. Bu fototutqichga deyarli o‘simlik va hayvonot dunyosi tasviri tushmagan, bor-yo‘g‘i bir marta Sibir tog‘ echkisi va 10 ta kadr har xil qushlar tushgan.
Shtoprsoyda joylashtirilgan TSH-018 raqamli fototutqich o‘rganib ko‘rilganida asosiy avtomobil yo‘ldan 1 kmdan ortiq yuqorida baland tik qoyalarda joylashtirilgan fototutqich joyida turgan bo‘lib, lekin noma'lum sabablarga ko‘ra ishlamagan.

Изучено состояние камер в Угом-Чоккальском государственном национальном природном парке
В Угом-Чоткальском государственном национальном природном парке в рамках проекта Программы развития ООН «Устойчивое использование и управление лесными и природными ресурсами в горных районах в целях защиты биоразнообразия глобального значения» 5-12 июня 2023 года исследование проводимых работ по флоре и фауне, отснятых специалистами на участках «Темный лес-Штопр-Айгаинг» национального природного парка, а также заменены зарядные батареи установленных в 2022 году фотоловушек и карты памяти.
Проходя через Толдыксой, 2 сибирских горных козла (около 1-2 лет) также были обнаружены в районе Чолокмерган. Сфотографировать их не удалось.
В Карабахском районе координаты камеры были найдены с помощью GPS-оборудования (N 41.98257; Е 070.55283), заменены аккумуляторы и карты памяти. Карта памяти фотоаппарата была заменена 22.07.2022, и при анализе фотографий, сделанных в течение года, в основном снежного барса, тяньшанского бурого медведя, сибирского горного козла, куницы (куницы), лисы, кабана оказалось, что фотографии животных как куропатки и другие птицы были взяты в 4 разных сезона года.
Также произведена замена аккумуляторов и карт памяти цифровых фотоаппаратов ТШ-003 и ТШ-017.
Карта памяти цифрового фотоаппарата ТШ-003 заменена 22.07.2022 г., и при анализе фотографий, сделанных в течение года, в основном это были снежный барс, тяньшаньский бурый медведь, сибирский горный козел, куница (куница), лиса, было установлено, что фотографии животных, таких как олени, свиньи, мыши, куропатки и другие птицы, были сделаны в 4 разных сезона.
Цифровой фотоаппарат ТШ-017 долго не могли найти. По неизвестным причинам камера была найдена лежащей на земле с разложенными лентами. На эту камеру почти не попала флора и фауна, только один кадр сибирского горного козла и 10 кадров различных птиц.
При осмотре камеры ТШ-018, установленной в Стопрсое, было установлено, что камера находилась на крутых скалах на высоте более 1 км над главной дорогой, но по неизвестным причинам не работала.