Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘idagi fototutqichlar holati o‘rganib chiqildi
Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘ida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining “Global ahamiyatga ega bo‘lgan bioxilma-xillikni muhofaza qilish maqsadida tog‘li hududlarda o‘rmonva tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va boshqarish” loyihasi doirasida 2023 yil 5-12 iyunь kunlari milliy tabiat bog‘ining Qorong‘i to‘qay-Shtopr-Aygaing hududlarida mutaxassislar tomonidan o‘rnatilgan tasvirga olingan o‘simlik va hayvonot dunyosi to‘g‘risida amalga oshirilayotgan ishlarni o‘rganish hamda 2022 yilda o‘rnatilgan fototuzoqlarning quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalarini o‘zgartirish ishlari olib borildi.
Toldiqsoydan o‘tganda Cho‘loqmergan hududida 2 bosh (yoshi taxminan 1-2 yoshlarda)Sibir tog‘ echkilari ham uchragan. Ularni tasvirga olish imkoni bo‘lmagan.
Qorabog‘ hududida GPS uskunasi yordamida (N 41.98257; Ye 070.55283) fototutqich koordinatasi topilgan, quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalari almashtirilgan. Fototutqich xotira kartasi 22.07.2022 yilda almashtirilgan bo‘lib, bir yil mobaynida tushgan rasmlari tahlil qilinganda asosan qor qoploni, Tyanshan qo‘ng‘ir ayig‘i, Sibir tog‘ echkilari, suvsar (kunitsa), tulki, to‘ng‘iz kabi hayvonlar hamda kaklik va boshqa har hil qushlarning fotosuratlari yilning 4 xil faslida tushganligi ma'lum bo‘ldi.
Shuningdek, TSH-003 va TSH-017 raqamli fototutqichlarning ham quvvatlovchi batareyalari va xotira kartalari almashtirilgan.
TSH-003 raqamli fototutqich xotira kartasi 22.07.2022 yilda almashtirilgan bo‘lib, bir yil mobaynida tushgan rasmlari tahlil qilinganda asosan Qor qoploni, Tyanshan qo‘ng‘ir ayig‘i, Sibir tog‘ echkilari, suvsar (kunitsa), tulki, bo‘rsiq, to‘ng‘iz, sichqon kabi hayvonlar hamda kaklik va boshqa har hil qushlarning fotosuratlari yilning 4 xil faslida tushganligi aniqlandi.
TSH-017 raqamli fototutqichni topish biroz vaqt talab etgan. Noma'lum sabablarga ko‘ra mazkur fototutqich joyidan qo‘zg‘alib yerda yotganligi hamda tasmalari yoyilgan holida topilgan. Bu fototutqichga deyarli o‘simlik va hayvonot dunyosi tasviri tushmagan, bor-yo‘g‘i bir marta Sibir tog‘ echkisi va 10 ta kadr har xil qushlar tushgan.
Shtoprsoyda joylashtirilgan TSH-018 raqamli fototutqich o‘rganib ko‘rilganida asosiy avtomobil yo‘ldan 1 kmdan ortiq yuqorida baland tik qoyalarda joylashtirilgan fototutqich joyida turgan bo‘lib, lekin noma'lum sabablarga ko‘ra ishlamagan.

The condition of the cameras in the Ugom-Chotkal State National Nature Park was studied
In the Ugom-Chotkal State National Nature Park, within the framework of the United Nations Development Program project "Sustainable use and management of forest and natural resources in mountain areas for the purpose of protecting biodiversity of global importance" on June 5-12, 2023 study of the ongoing work on the flora and fauna photographed by experts in the Dark Forest-Shtopr-Aygaing areas of the national nature park, and the charging batteries of the photo traps installed in 2022 and memory cards have been changed.
Passing through Toldiqsoy, 2 Siberian mountain goats (about 1-2 years old) were also found in Choloqmergan area. It was not possible to photograph them.
In the Karabakh region, the coordinates of the camera were found using GPS equipment (N 41.98257; Ye 070.55283), batteries and memory cards were replaced. The memory card of the camera was changed on 22.07.2022. When analyzing the pictures taken during the year, mainly snow leopard, Tianshan brown bear, Siberian mountain goats, marten (kunitsa), fox, boar It turned out that photos of animals like partridges and other birds were taken in 4 different seasons of the year.
Also, batteries and memory cards of digital cameras TSH-003 and TSH-017 were replaced.
TSH-003 digital camera memory card was replaced on 22.07.2022, and when analyzing the photos taken during one year, mainly snow leopard, Tianshan brown bear, Siberian mountain goat, marten (kunitsa), fox, bo It was found that the photos of animals such as deer, pigs, mice, partridges and other birds were taken in 4 different seasons.
The TSH-017 digital camera took a while to find. For unknown reasons, the camera was found lying on the ground with its tapes spread out. Almost no flora and fauna were captured on this camera, only one shot of a Siberian mountain goat and 10 shots of various birds.
When the camera TSH-018 placed in Stoprsoi was examined, it was found that the camera was located on the steep cliffs more than 1 km above the main road, but it did not work for unknown reasons.