Xalq bilan ochiq muloqot qilish mavjud muammolarga barham berish demakdir!
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi qonunining 24-moddasiga ko‘ra, davlat organiga, tashkilotga yoki ularning mansabdor shaxslariga kelib tushgan murojaatlar shu organ, tashkilot tomonidan yoki murojaatlarni ko‘rib chiqish bo‘yicha zimmasiga majburiyatlar yuklatilgan mansabdor shaxslar tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Joylardagi murojaatlar va muammolar yechimini topish maqsadida esa sayyor qabullar tashkil etiladi.
Mavjud qonunchilikka asosan, jismoniy va yuridik shaxslar vakillarining qabullarini davlat organlari va xo‘jalik boshqaruvi organlarining mansabdor shaxslari ishtirokida tashkil etish, rahbar xodimlarni xalq bilan muloqotga kirishlari uchun asos yaratish maqsadida joylarda sayyor qabullar tashkil etilmoqda. Joylarda tashkil etilayotgan sayyor qabullar natijasida xalq bilan ochiq muloqot qilish, aholining talab va takliflarini o‘rganish, ularning dardlarini tinglash, muammolarni imkon darajasida joyida hal etilishiga erishilmoqda.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori N.Bakirovning Buxoro davlat o‘rmon xo‘jaligida fuqarolar bilan shaxsiy sayyor qabuli tashkil qilindi.
Muloqot jarayonida murojaatlar bilan ishlashning natijadorligini oshirish hamda o‘z faoliyati yo‘nalishi bo‘yicha kelib tushayotgan tizimli muammolarni aniqlab, ularni joylarga chiqqan holda hal etish choralarini ko‘rish hamda hududlarda sayyor qabullar tashkil qilib, takroriylarining ko‘payishi holatlari hamda mavjud xato va kamchiliklarning sabablari chuqur tahlil qilinib, kelgusida ularning kelib chiqish sabablarini bartaraf etish choralarini ko‘rish bo‘yicha boshqarma va xo‘jalik rahbarlariga topshiriqlar berildi.

Открытое общение с народом означает прекращение существующих проблем!
Известно, что согласно статье 24 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц», обращения, поступившие в государственный орган, организацию или их должностных лиц, рассматриваются этим органом, организацией или будут рассмотрены Должностные лица, на которых возложены обязанности по выезду.
Для решения обращений и проблем на местах организуются мобильные приемные.
Согласно действующему законодательству приемы представителей физических и юридических лиц организуются на местах в целях организации приемов представителей физических и юридических лиц с участием должностных лиц государственных органов и органов хозяйственного управления, а также создания основы для менеджеры для общения с людьми. В результате организованных на местах выездных приемов появляется возможность открыто общаться с людьми, изучать требования и предложения населения, выслушивать их проблемы, максимально решать проблемы на месте.
Директор Агентства лесного хозяйства Н.Бакиров провел личный прием с гражданами в Бухарском гослесхозе.
Повысить эффективность работы с обращениями в процессе общения и выявить системные проблемы, возникающие по направлению их деятельности, принять меры по их решению путем выезда на места, а также организовать мобильные приемы в регионах, увеличилось количество случаев их повторения, а имеющиеся ошибки и причины недостатков были тщательно проанализированы, а руководителям подразделений и хозяйств даны указания принять меры по устранению причин их возникновения в будущем.
В ходе приема также было подчеркнуто, что интересы человека превалируют и что солидарность важна в предотвращении коррупции. Было отмечено, что только открытое общение с людьми в любой сфере позволяет легко решить существующие проблемы.