Xastaliklarning asosiy davo manbai bu tabiat!
Qadimda hali tibbiyot rivojlanmagan zamonlarda ham odamlar kasallikka chalingan va tabiat in’om etgan dorivor giyohlar bilan davolangan.
Dorivor o‘simliklar ta’sir qiluvchi moddalarning tarkibiga qarab – alkaloidli, glikozidli, efir moyli, vitaminli kabi bir necha turlarga bo‘linadi. Yoki farmakologik ko‘rsatkichlariga qarab – tinchlantiruvchi, og‘riq qoldiruvchi, uxlatuvchi, yurak-tomir tizimiga ta’sir qiluvchi, markaziy nerv tizimini qo‘zg‘atuvchi, qon bosimini pasaytiruvchi vazifalarni bajaradi. Ularning organizmga ta’siri uning tarkibidagi kimyoviy birikmalarning miqdoriga bog‘liq. Bu birikmalar o‘simlikning qismlarida turli miqdorda to‘planadi.
O‘zbekiston tibbiyotida dorivor o‘simliklarning 63  turidan foydalanilmoqda. Shunga   e’tibor berish lozimki,  xalq  tabobatida  asrlar davomida ishlatilib kelinayotgan dorivor o‘simliklardan to‘g‘ri va oqilona foydalanish, mahalliy aholi tajribalarini hisobga  olgan  holda, chuqurroq  tahlil etib, yangidan yangi dorivor turlarni aniqlash  hamda u yoki bu guruh  kasalliklarni davolashda qo‘llaniladigan o‘simliklarning ximotoksonomiyasiga  va farmakologiyasiga yanada chuqurroq  yondashish zarur.
O‘simliklarning dori-darmonlik xususiyatlari, ularning turli a’zolari (poyasi, kurtagi, bargi, shonasi, guli, urug‘i, mevalari, po‘stlog‘i, qobig‘i, ildizi, ildizpoyasi, ildiz tuganagi, piyozi) da to‘planadigan biologik faol moddalarning miqdori va sifatiga bog‘liqdir. Ular esa o‘z navbatida o‘simliklarning o‘sish va rivojlanish fazalariga, yoshiga, o‘sish sharoitiga, ekologik muhitga, o‘simliklar jamoasiga, xom ashyoni terish vaqtiga, tayyorlash, quritish  uslubiga va saqlash joylariga har taraflama bog‘liqdir.
Zomin Milliy Tabiat Bog‘i hududda yovvoyi holda o‘sadigan o‘simliklarning 1000 dan ortiq turi mavjud bo‘lib, 107 dan ortiq turining dori-darmonlik xususiyati aniqlangan.
Shu o‘rinda ma’lumot o‘rnida qayd etish lozimki, Zomin milliy tabiat bog‘i Turkiston tog‘ tizmasining shimoliy yonbag‘irida, Jizzax viloyatining Zomin va Baxmal tumani hududlarida joylashgan. Uning maydoni 23 890,2 ga ni tashkil etadi. Dengiz sathidan 1000 m dan 4033 m gacha balandlikda bo‘lib, uning yuqori nuqtasi Turkiston tog‘  tizmasining Shaukartog‘ cho‘qqisidir. Milliy bog‘ning janubiy-g‘arbiy qismi Baxmal tumanining Muzbuloq, Zartepa qishloqlari bilan, janubiy–sharqida esa Tojikiston  Respublikasi bilan chegaradosh.
Zomin milliy tabiat bog‘i hududida O‘zbekiston Respublikasi “Qizil kitobi” ga kiritilgan 18 tur o‘simlik bo‘lib, ulardan 5 turi dorivor giyohlardir. Ulardan Tallas parpisi-Aconitum talassicum, Sumbul kovrak- Ferula sumbul, Dilband lola-Tulipa affinis, Turkiston lolasi-Tulipa turkestanica, Kesselring savrinjoni-Colchicum kesselringii turlarini nomlarini keltirish mumkin.
Zomin milliy bog‘ida  uchrovchi dorivor o‘simliklarning bir qancha turi xalq  tabobatida va ilmiy tibbiyotda uzoq  yillar davomida foydalanilib kelinmoqda. Lekin, ayrim zaxiralari yetarli bo‘lgan turlardan fitoterapiyada foydalanish deyarli yo‘lga qo‘yilmagan, chunki ular yetarlicha darajada talqin etilmagan.
Adabiyotlardan  ma’lum bo‘lishicha, Zomin milliy tabiat bog‘ida o‘sayotgan dorivor o‘simliklarning asosiy turlari (endem turlaridan tashqari), Osiyo mamlakatlarining xalq tabobatida ko‘p ishlatilmoqda (Ozarbayjon, Hindiston, Mongoliya, Xitoy, Koreya, Yaponiya), Afrika (Misr) va sharqiy Yevropa (Belorussiya, Bolgariya, Rossiya, Slovakiya, Ukraina) mamlakatlarining xalq  tabobatlarida keng miqyosda  qo‘llanilmoqda. Uzoq yillar davomida dorivor o‘simliklardan keng ta’sir quvvatiga ega bo‘lganlarini tahlil etib, inson salomatligini saqlash va qayta tiklashda qo‘llash lozim. Ibn Sinoning «Tib qonunlari»ni olamiz. Unda ham aksariyat kasalliklarning davosi dorivor o‘simliklarning guli, bandi yoki tomiridan tayyorlangan malhamda mujassam bo‘ladi.
Keltirilgan manbalarga ko‘ra, Koreya, Xitoy davlatlarida bugun ham dorivor o‘simliklar madaniy holda yetishtirilib, zamonaviy tabobatda keng qo‘llaniladi.
Yurtimizda keyingi yillarda dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, ular yetishtiriladigan plantatsiyalarni tashkil qilish va qayta ishlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining  2020-yil 10-apreldagi  «Yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, madaniy holda yetishtirish, qayta ishlash va mavjud resurslardan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida» qarorida ham  dorivor o‘simliklarni yetishtirish, saqlash, birlamchi yoki chuqur qayta ishlash klasterlari tashkil etilishi belgilab qo‘yilgan. Mavjud qonunchilikka ko‘ra, tashkil etiladigan klasterlar, ularni yetishtiruvchilar va qayta ishlovchilar tomonidan 2023-yil 1-yanvarga qadar O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxat bo‘yicha olib kelinadigan xomashyo, shu jumladan, madaniy plantatsiyalar barpo etish uchun urug‘ va ko‘chatlar, uskunalar hamda maxsus texnikalar, shuningdek, fitobarlar uchun zarur jihozlar bojxona bojidan ozod qilindi.
Bugun bizda ham dorivor o‘simliklarni yetishtirish, asrash va farmatsevtika sanoatida keng qo‘llash payti keldi. Buning uchun, avvalo, yovvoyi holda o‘sayotgan shifobaxsh o‘simliklarni asrash, kerak, imkoni borlarinigina madaniy holda ko‘paytirish zarur.

The main source of treatment for diseases is nature!
In ancient times yet medicine not developed people in times too to the disease played and nature a gift reached medicine drugs with treated
Diseases main cure source this nature !
Medicinal plants effect doer of substances to the composition depending on - alkaloidal , glycosidic , etheric oily , vitamin such as one how many to species is divided . Or pharmacological indicators looking - soothing , pain sedative , hypnotic , cardiovascular to the system effect doer , central nerve system provoking , blood pressure reducing tasks performs Theirs to the organism effect his contained chemical of compounds to the amount depends These compounds of the plant in parts different amount is collected .
Uzbekistan in medicine medicine of 63 species of plants is being used . Pay attention to that to give it is necessary , the people in medicine centuries during used bride medicine from plants right and reasonable use , local population experiences account received without , deeper analysis once again new medicine species determination and that or this group diseases in treatment applied of plants to chemotoxonomy and to pharmacology more deeper approach necessary
Plants medicine their characteristics different parts ( stem , bud , leaf , comb , flower , seed , fruit , bark , bark , root , rhizome , root tugunagi , onion ) is collected biological active of substances quantity and to quality depends . They are while own in turn of plants growth and development phases , age , growth environmental conditions to environment , plants to the team , raw the item dial on time , preparation , drying style and storage everywhere depends .
Zomin National Nature Garden i in the area wild without growing more than 1000 plants type there is is more than 107 of type medicine feature determined .
In this place information in place note reach it is necessary , Zomin national nature garden Turkestan mountain range northern on the slope , Jizzakh of the province Zomin and Velvet district in the regions located His area is 23,890.2 ha the organize is enough Sea from 1000 m to 4033 m above sea level in height become his high point Turkestan mountain range It is the peak of Shaukartog . National of the garden southwest part Velvet of the district Muzbulok , Zartepa villages with , in the south - east while Tajikistan Republic with borderline
Zomin national nature in the garden in the area Uzbekistan Republic of " Kyzil ". book " to 18 species of plants included and there are 5 types of them medicine are drugs . Among them Tallas parpisi -Aconitum thalassicum , Sumbul blanket - Ferula Sumbul , Dilband tulip -Tulipa affinis , Turkestan tulip -Tulipa turkestanica , Kesselring's saffron -Colchicum kesselringii types names to bring can
Zomin national in the garden meeting medicine of plants one how much type people in medicine and scientific in medicine long years during used is coming . But some reserves enough was of species in phytotherapy use almost to the road not put because they are enough level interpretation not done .
From literature known As it happens , Zomin national nature in the garden growing up medicine of plants main species ( endem of types except ), Asia countries people in medicine a lot used ( Azerbaijan , India , Mongolia , China , Korea , Japan ), Africa ( Egypt ) and eastern European countries ( Belarus , Bulgaria , Russia, Slovakia , Ukraine ) . people in medicine wide scale is being used . Long years during medicine from plants wide effect to power have the ones that are analysis reach , man health storage and again in recovery apply it is necessary Ibn Sina's " Laws of Medicine". we can Most of it of diseases cure medicine of plants guli , bandi or from the vein prepared in the ointment incarnate will be
Quoted to sources Korea , China in the states still medicinal today plants cultural without Cultivated and modern in medicine wide is used .
In our country next in years medicine plants protection do , they cultivated plantations organize to do and again to work separately attention is being directed . Our country leader's April 10, 2020 " Wild without grower medicine plants protection do , cultural without Cultivation , re work and there is of resources reasonable use measures " about " is also medicinal in the decision plants cultivation , storage , primary or deep again work clusters organize to be done set placed There is to legislation according to , organized to be done clusters , them growers and again workers by January 1 , 2023 Uzbekistan in the Republic work unreleased , produced release needs for defined in order to be confirmed the list according to take bride raw material , that's it including cultural plantations set up reach for seeds and seedlings , equipment and special techniques , as well as phytobars for necessary equipment customs from duty free done .
Today we also have medicine plants cultivation , conservation and pharmaceuticals in the industry wide apply at the time came Of this for , first of all , wild without growing healing plants preservation , need , opportunity only what they have cultural without increase necessary