Xastaliklarning asosiy davo manbai bu tabiat!
Qadimda hali tibbiyot rivojlanmagan zamonlarda ham odamlar kasallikka chalingan va tabiat in’om etgan dorivor giyohlar bilan davolangan.
Dorivor o‘simliklar ta’sir qiluvchi moddalarning tarkibiga qarab – alkaloidli, glikozidli, efir moyli, vitaminli kabi bir necha turlarga bo‘linadi. Yoki farmakologik ko‘rsatkichlariga qarab – tinchlantiruvchi, og‘riq qoldiruvchi, uxlatuvchi, yurak-tomir tizimiga ta’sir qiluvchi, markaziy nerv tizimini qo‘zg‘atuvchi, qon bosimini pasaytiruvchi vazifalarni bajaradi. Ularning organizmga ta’siri uning tarkibidagi kimyoviy birikmalarning miqdoriga bog‘liq. Bu birikmalar o‘simlikning qismlarida turli miqdorda to‘planadi.
O‘zbekiston tibbiyotida dorivor o‘simliklarning 63  turidan foydalanilmoqda. Shunga   e’tibor berish lozimki,  xalq  tabobatida  asrlar davomida ishlatilib kelinayotgan dorivor o‘simliklardan to‘g‘ri va oqilona foydalanish, mahalliy aholi tajribalarini hisobga  olgan  holda, chuqurroq  tahlil etib, yangidan yangi dorivor turlarni aniqlash  hamda u yoki bu guruh  kasalliklarni davolashda qo‘llaniladigan o‘simliklarning ximotoksonomiyasiga  va farmakologiyasiga yanada chuqurroq  yondashish zarur.
O‘simliklarning dori-darmonlik xususiyatlari, ularning turli a’zolari (poyasi, kurtagi, bargi, shonasi, guli, urug‘i, mevalari, po‘stlog‘i, qobig‘i, ildizi, ildizpoyasi, ildiz tuganagi, piyozi) da to‘planadigan biologik faol moddalarning miqdori va sifatiga bog‘liqdir. Ular esa o‘z navbatida o‘simliklarning o‘sish va rivojlanish fazalariga, yoshiga, o‘sish sharoitiga, ekologik muhitga, o‘simliklar jamoasiga, xom ashyoni terish vaqtiga, tayyorlash, quritish  uslubiga va saqlash joylariga har taraflama bog‘liqdir.
Zomin Milliy Tabiat Bog‘i hududda yovvoyi holda o‘sadigan o‘simliklarning 1000 dan ortiq turi mavjud bo‘lib, 107 dan ortiq turining dori-darmonlik xususiyati aniqlangan.
Shu o‘rinda ma’lumot o‘rnida qayd etish lozimki, Zomin milliy tabiat bog‘i Turkiston tog‘ tizmasining shimoliy yonbag‘irida, Jizzax viloyatining Zomin va Baxmal tumani hududlarida joylashgan. Uning maydoni 23 890,2 ga ni tashkil etadi. Dengiz sathidan 1000 m dan 4033 m gacha balandlikda bo‘lib, uning yuqori nuqtasi Turkiston tog‘  tizmasining Shaukartog‘ cho‘qqisidir. Milliy bog‘ning janubiy-g‘arbiy qismi Baxmal tumanining Muzbuloq, Zartepa qishloqlari bilan, janubiy–sharqida esa Tojikiston  Respublikasi bilan chegaradosh.
Zomin milliy tabiat bog‘i hududida O‘zbekiston Respublikasi “Qizil kitobi” ga kiritilgan 18 tur o‘simlik bo‘lib, ulardan 5 turi dorivor giyohlardir. Ulardan Tallas parpisi-Aconitum talassicum, Sumbul kovrak- Ferula sumbul, Dilband lola-Tulipa affinis, Turkiston lolasi-Tulipa turkestanica, Kesselring savrinjoni-Colchicum kesselringii turlarini nomlarini keltirish mumkin.
Zomin milliy bog‘ida  uchrovchi dorivor o‘simliklarning bir qancha turi xalq  tabobatida va ilmiy tibbiyotda uzoq  yillar davomida foydalanilib kelinmoqda. Lekin, ayrim zaxiralari yetarli bo‘lgan turlardan fitoterapiyada foydalanish deyarli yo‘lga qo‘yilmagan, chunki ular yetarlicha darajada talqin etilmagan.
Adabiyotlardan  ma’lum bo‘lishicha, Zomin milliy tabiat bog‘ida o‘sayotgan dorivor o‘simliklarning asosiy turlari (endem turlaridan tashqari), Osiyo mamlakatlarining xalq tabobatida ko‘p ishlatilmoqda (Ozarbayjon, Hindiston, Mongoliya, Xitoy, Koreya, Yaponiya), Afrika (Misr) va sharqiy Yevropa (Belorussiya, Bolgariya, Rossiya, Slovakiya, Ukraina) mamlakatlarining xalq  tabobatlarida keng miqyosda  qo‘llanilmoqda. Uzoq yillar davomida dorivor o‘simliklardan keng ta’sir quvvatiga ega bo‘lganlarini tahlil etib, inson salomatligini saqlash va qayta tiklashda qo‘llash lozim. Ibn Sinoning «Tib qonunlari»ni olamiz. Unda ham aksariyat kasalliklarning davosi dorivor o‘simliklarning guli, bandi yoki tomiridan tayyorlangan malhamda mujassam bo‘ladi.
Keltirilgan manbalarga ko‘ra, Koreya, Xitoy davlatlarida bugun ham dorivor o‘simliklar madaniy holda yetishtirilib, zamonaviy tabobatda keng qo‘llaniladi.
Yurtimizda keyingi yillarda dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, ular yetishtiriladigan plantatsiyalarni tashkil qilish va qayta ishlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining  2020-yil 10-apreldagi  «Yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, madaniy holda yetishtirish, qayta ishlash va mavjud resurslardan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida» qarorida ham  dorivor o‘simliklarni yetishtirish, saqlash, birlamchi yoki chuqur qayta ishlash klasterlari tashkil etilishi belgilab qo‘yilgan. Mavjud qonunchilikka ko‘ra, tashkil etiladigan klasterlar, ularni yetishtiruvchilar va qayta ishlovchilar tomonidan 2023-yil 1-yanvarga qadar O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxat bo‘yicha olib kelinadigan xomashyo, shu jumladan, madaniy plantatsiyalar barpo etish uchun urug‘ va ko‘chatlar, uskunalar hamda maxsus texnikalar, shuningdek, fitobarlar uchun zarur jihozlar bojxona bojidan ozod qilindi.
Bugun bizda ham dorivor o‘simliklarni yetishtirish, asrash va farmatsevtika sanoatida keng qo‘llash payti keldi. Buning uchun, avvalo, yovvoyi holda o‘sayotgan shifobaxsh o‘simliklarni asrash, kerak, imkoni borlarinigina madaniy holda ko‘paytirish zarur.

Главный источник лечения болезней – природа!
Еще в древности, когда медицина еще не была развита, люди заболевали и лечились лекарственными травами, подаренными природой.
Главный источник излечения от болезней-природа!
Лекарственные растения делятся на несколько видов в зависимости от состава действующих веществ – алкалоидные, гликозидные, эфирномасличные, витаминные. Или, в зависимости от фармакологических показаний-успокаивающее, обезболивающее, снотворное, воздействующее на сердечно-сосудистую систему, стимулирующее центральную нервную систему, снижающее артериальное давление. Их действие на организм зависит от количества содержащихся в нем химических соединений. Эти соединения накапливаются в разных количествах в частях растения.
В медицине Узбекистана используется 63 вида лекарственных растений. Следует обратить внимание на то, что правильное и рациональное использование лекарственных растений, веками применявшихся в народной медицине, с учетом опыта местного населения, требует более глубокого анализа и выявления новых лекарственных видов, а также более глубокого подхода к химотоксономии и фармакологии растений, применяемых при лечении той или иной группы заболеваний.
Лечебные свойства растений зависят от количества и качества биологически активных веществ, которые накапливаются в их различных органах (стебель, почка, лист, стебель, цветок, семя, плоды, кора, кора, корень, корневище, клубень, луковица). Они, в свою очередь, всесторонне зависят от фаз роста и развития растений, возраста, условий выращивания, экологической среды, растительного сообщества, времени сбора сырья, способа приготовления, сушки и мест хранения.
Национальный природный парк Заамин в этом районе произрастает более 1000 видов дикорастущих растений, из которых более 107 видов обладают определенными лечебными свойствами.
Здесь следует отметить, что Национальный природный парк Заамин расположен на северном склоне Туркестанского хребта, на территории Зааминского и Бахмальского районов Джизакской области. Его площадь составляет 23 890,2 га. Он находится на высоте от 1000 до 4033 м над уровнем моря, его высшая точка-вершина Шаукар-тау Туркестанского хребта. Юго-западная часть национального парка граничит с селами Музбулак, Зартепа Бахмальского района, а юго–восточная-с Республикой Таджикистан.
На территории Зааминского национального природного парка произрастает 18 видов растений, занесенных в «Красную книгу» Республики Узбекистан, из них 5 видов-лекарственные травы. Из них можно назвать виды Tallas Parpisi-Aconitum Talassicum, Sumbul Kovrak-Ferula Sumbul, Dilband Lola-Tulipa affinis, Turkistan Lola-Tulipa Turkestanica, Kesselring Savrinjoni-Colchicum Kesselringii.
Некоторые виды лекарственных растений, встречающихся в национальном парке Заамин, уже много лет используются в народной и научной медицине. Однако использование некоторых видов, обладающих достаточными резервами, в фитотерапии практически невозможно, поскольку они недостаточно изучены.
Из литературы известно, что основные виды лекарственных растений, произрастающих в Зоминском национальном природном парке (кроме эндемичных видов), широко используются в народной медицине стран Азии (Азербайджан, Индия, Монголия, Китай, Корея, Япония), широко применяется в народной медицине стран Африки (Египет) и Восточной Европы (Беларусь, Болгария, Россия, Словакия, Украина). На протяжении многих лет необходимо анализировать лекарственные растения, обладающие широким спектром действия, и использовать их в поддержании и восстановлении здоровья человека. Берем «Законы медицины» Ибн Сины - в нем лекарство от большинства болезней воплощено в мази, приготовленной из цветков, стеблей или жилок лекарственных растений.
По данным цитируемых источников, лекарственные растения и сегодня культивируются в странах Кореи и Китая и широко используются в современной медицине.
В последние годы в нашей стране особое внимание уделяется охране лекарственных растений, организации и обработке плантаций, на которых они выращиваются. В постановлении главы нашего государства от 10 апреля 2020 года «Об охране лекарственных растений, произрастающих в диком виде, культурном выращивании, переработке и рациональном использовании имеющихся ресурсов» определена организация кластеров первичной или глубокой переработки. Согласно действующему законодательству, сырье, в том числе семена и саженцы для создания культурных плантаций, оборудование и специальная техника, а также фитобары, ввозимые организуемыми кластерами, их производителями и переработчиками по перечню, утверждаемому в установленном порядке для производственных нужд, которые не производятся в Республике Узбекистан до 1 января 2023 года оборудование, необходимое для таможенного оформления, освобождено от таможенной пошлины.
Сегодня пришло время выращивать, сохранять и широко использовать лекарственные растения в фармацевтической промышленности. Для этого, прежде всего, необходимо сохранить растущие в дикой природе лекарственные растения, а в культуре размножать только те, которые возможно.