Xitoydagi eng katta cho‘l daraxt bilan o‘rab olindi
Xitoy 46 yillik kampaniyasini yakunlab, mamlakatning eng katta Taklamakon cho‘lini daraxtlar bilan o‘rash ishlarini tugatdi. Ushbu loyiha davlatning cho‘llanishga qarshi kurash va bahorda mamlakatning ayrim hududlarini “bezovta qiladigan” qum bo‘ronlarini kamaytirish borasidagi milliy sa’y-harakatlarining bir qismi sifatida amalga oshirildi. Bu haqda “Reuters” xabar berdi.
Taklamakon cho‘lini yashil belbog‘ o‘rab oldi.
• 3 ming kilometr uzunlikdagi yashil belbog‘ shimoli-g‘arbiy Shinjon hududida sahroning oxirgi 100 metr janubiy chegarasida daraxt ekilishi bilan yakunlangan.
• Sahroni daraxtlar bilan o‘rash ishlari 1978 yilda “Buyuk yashil devor” loyihasi doirasida boshlangan.
• Shu vaqt mobaynida 30 million gektar maydonda daraxt ekilgan.
Natijalar
• Daraxt ekish ishlari natijasida Xitoyning umumiy o‘rmon bilan qoplangan hududi 25 foizdan oshdi (1949 yilda bu ko‘rsatkich 10 foiz edi).
• Faqatgina Shinjon hududida o‘rmon qoplami so‘nggi 40 yilda 1 foizdan 5 foizgacha oshgan.
Tanqid va davom etayotgan sa’y-harakatlar
• Loyihaning ayrim tanqidchilari daraxtlarning yashab qolish darajasi pastligini va qum bo‘ronlarini kamaytirishda samarasi yetarli emasligini ta’kidlamoqda.
• Shinjon o‘rmon xo‘jaligi rasmiysi Chu Lidunning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy Taklamakon sahrosi chekkasida ko‘chat ekishni davom ettiradi va yangi o‘rmon tarmoqlarini yaratishni rejalashtirmoqda.
Hali ham cho‘llanish muammosi mavjud
Xitoyning daraxt ekish sa’y-harakatlariga qaramay, mamlakat hududining 26,8 foizi hali ham “cho‘llangan” deb tasniflanadi. Bu ko‘rsatkich 10 yil avval 27,2 foiz bo‘lgan.
Bu loyihalar Xitoyning ekologik barqarorlikka erishish yo‘lidagi muhim qadamlaridan biri sifatida baholanmoqda.

Самая большая пустыня в Китае окружена деревьями
Китай завершил свою 46-летнюю кампанию по окружению самой большой в стране пустыни Такла-Макан деревьями. Этот проект был реализован в рамках национальных усилий штата по борьбе с опустыниванием и сокращению количества песчаных бурь, которые «беспокоят» определенные районы страны весной. Об этом сообщает Reuters.
Пустыня Такла-Макан окружена зеленым поясом.
* Зеленый пояс протяженностью 3 тысячи километров завершился посадкой деревьев на последних 100 метрах южной границы пустыни на северо-западе Синьцзяна.
* Работы по окружению пустыни деревьями начались в 1978 году в рамках проекта «Великая зеленая стена».
* За это время было посажено 30 миллионов акров деревьев.
Результаты
* В результате работ по посадке деревьев общая покрытая лесом территория Китая увеличилась более чем на 25 процентов (в 1949 году этот показатель составлял 10 процентов).
* Только в районе Синьцзяна лесной покров увеличился с 1% до 5% за последние 40 лет.
Критика и продолжающиеся усилия
* Некоторые критики проекта утверждают, что деревья имеют низкую выживаемость и недостаточную эффективность в сокращении песчаных бурь.
* Чиновник лесного хозяйства Синьцзяна Чу Лидун сказал, что Китай продолжит сажать саженцы на окраине пустыни Такла-Макан и планирует создать новые лесные сети.
Все еще существует проблема опустынивания
Несмотря на усилия Китая по посадке деревьев, 26,8% территории страны по-прежнему классифицируется как «опустошённая». 10 лет назад этот показатель составлял 27,2 процента.