Yaponiya o‘rmonchiligi haqida qiziqarli faktlar
O‘rmon xo‘jaligi agentligi Abrorxon Nozimov Yaponiya davlatida safarda bo‘ldi va mazkur mamlakatning o‘rmonchiligi bilan yaqindan tanishdi, tajribalarini o‘rgandi.
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, Yaponiya mo‘'tadil, subtropik va tropik mintaqalarda joylashgan bo‘lib, mazkur davlat sharqiy ekzotikasi, noodatiy oshxonasi va g‘ayrioddiy tabiati bilan sayohatchilarni hayratga soladigan dunyoning eng go‘zal mamlakatlaridan biridir. Tog‘lar, vulqonlar, o‘rmonlar va daryolar — bularning barchasi uchta katta va bir nechta kichik orollarda to‘plangan. Yaponiyaning daryolari qisqa, sersuv va tez oqadi. Ko‘pgina daryolarning suvi sug‘orishga va gidroenergiya resurslari sifatida sarflanadi. Tuproqlari sariq va qizil rangda bo‘ladi.
Yaponlar tabiat qo‘ynida dam olishni xush ko‘radi. Ular jonli tabiatni asrab-avaylashga intiladi.
Bugungi kunda Yaponiyada 1500 ga yaqin daraxt turlari o‘sadi. Daraxtlar mahalliy iqlimga qarab o‘z shakllarini o‘zgartiradi. O‘rmonlari xilma-xildir. Chunki Yaponiya geografik jihatdan shimoliy-janubiy yo‘nalishda uzun va murakkab relefi va xilma-xil iqlim zonalariga ega. O‘rmonlar Yaponiya yerlarining 25 million gektarini yoki 66% ni egallaydi.
Xususiy o‘rmonlar taxminan 60% ni, jamoat o‘rmonlari taxminan 10% va milliy o‘rmonlarni tashkil qiladi. Ekilgan o‘rmonlar 10 millionga yaqin. Bu ko‘rsatkich o‘rmonlarning 41% ni tashkil qiladi. Tabiiy o‘rmonlar esa. 59% dan iborat.
Qisqa qilib aytganda, Bu mamlakatning hayratlanarli jihatlari bisyor. Tabiati, odamlari, qonunlari — hammasi bir-biriga uyg‘undir.

Интересные факты о лесном хозяйстве Японии
Представитель агентства лесного хозяйства Аброрхан Нозимов посетил Японское государство и ознакомился с лесничеством этой страны, изучил ее опыт.
По словам эксперта, Япония расположена в умеренном, субтропическом и тропическом регионах, и это государство является одной из красивейших стран мира, которая поражает путешественников своей восточной экзотикой, необычной кухней и необычной природой. Горы, вулканы, леса и реки — все это сосредоточено на трех больших и нескольких маленьких островах. Реки Японии короткие, полноводные и быстротечные. Вода многих рек используется для орошения и в качестве гидроэнергетических ресурсов. Почвы там желтовато-красного цвета.
Японцы любят отдыхать на природе. Они стремятся сохранить живую природу.
Сегодня в Японии произрастает около 1500 видов деревьев. Деревья меняют свою форму в зависимости от местного климата. Леса разнообразны. Потому что Япония географически вытянута в направлении север-юг и имеет сложный рельеф и разнообразные климатические зоны. Леса покрывают 25 миллионов гектаров или 66% территории Японии.
Частные леса составляют около 60%, государственные леса составляют около 10% и национальные леса. Лесонасаждений насчитывается около 10 миллионов. Эта цифра составляет 41% лесов. Естественные леса составляют 59%.
Вкратце, в этой стране много удивительных сторон. Природа, люди, законы – все находится в гармонии друг с другом.