"Yashil loyihalar" atrof-muhit uchun qanday ahamiyatga ega?
2025-yilda ekologik barqarorlikni ta’minlash maqsadida “yashil loyihalar"ni amalga oshirish ko‘zda tutilgan. “O‘zbekiston–2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni loyihasida bu borada takliflar kiritilgan.
Unga ko‘ra, loyihalarda suv va xomashyolardan samarali foydalanish, havo va tuproq sifatini yaxshilash, barqaror qishloq va oʻrmon xoʻjaligi, ekoturizm, yashil transport, yashil binolar, qayta tiklanuvchi energiya va energiya samaradorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratiladi.

Какое значение имеют «Зеленые проекты» для окружающей среды?
В 2025 году планируется реализация «Зеленых проектов» с целью обеспечения экологической стабильности. Предложения по этому вопросу содержатся в проекте указа президента Республики Узбекистан «О государственной программе по реализации стратегии» Узбекистан–2030 в «Год сохранения окружающей среды и «Зеленой экономики»».
По его словам, особое внимание в проектах будет уделено эффективному использованию воды и сырья, улучшению качества воздуха и почвы, стабильному сельскому и лесному хозяйству, экотуризму, зеленому транспорту, зеленым зданиям, возобновляемым источникам энергии и повышению энергоэффективности.