Jumladan, joriy yil bahor mavsumida loyiha doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining tuman va shaharlarida ko‘chat ekish tadbirlari davomida jami 127,7 mln (rejaga nisbatan 102,2 foiz) dona ko‘chat va qalamchalar ekilib, “yashil makon” elektron platformasiga kiritildi. Ushbu tadbirlari uchun o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 21,8 mln (rejaga nisbatan 101,3 foiz) dona ko‘chat va qalamchalar yetkazib berildi.
Shuningdek, joriy yil bahor mavsumida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Bo‘stonliq tumanida Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligiga ajratilgan yer maydonlarida vazirlik va idoralar tomonidan “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari amalga oshirildi. Ushbu hududlarda jami 326 gektar maydonda 146 ming dona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi. Mazkur tadbirlar kuzgi mavsumda ham davom ettirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2023 yilda jami 347,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan. Mazkur topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida bugungi kunga qadar jami 131 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilindi. O‘z navbatida hududlarda barpo etiladigan “yashil bog‘lar”ni belgilangan talablar asosida tashkil etish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti bilan shartnomalar imzolandi. Hududlarda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari joriy yil kuzgi ko‘chat ekish mavsumda to‘liq yakuniga yetkaziladi.

Implementation of the nationwide project "Green Space" is one of the urgent tasks of today
In recent years, the national project "Green Space" has been implemented in order to improve the ecological situation in our country.
In particular, in the spring season of this year, a total of 127.7 million seedlings and cuttings (102.2 percent compared to the plan) were planted in the framework of the project in the districts and cities of the Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent city, and "green space" " was entered into the electronic platform. For these events, 21.8 million (101.3 percent of the plan) seedlings and cuttings were delivered by the forestry companies.
Also, in the spring season of this year, within the framework of the national project "Green Space", "green gardens" were established by the ministries and departments on the land allocated to Burchmulla State Forestry in Bostanliq district. Planting of 146,000 tree and shrub seedlings was carried out in these areas on a total area of 326 hectares. These activities are planned to be continued in the autumn season.
In addition, in 2023, it is planned to establish "green parks" on a total area of 347.1 hectares. In order to ensure the implementation of this task, up to now, a total of 131 local councils have taken appropriate decisions on allocating land for the purpose of establishing "green parks". In turn, contracts were signed with the "Yashilloiha" design institute for the development of project documents in order to organize "green parks" to be established in the regions based on the established requirements. Construction of "green gardens" in the regions will be fully completed during the autumn planting season this year.