Jumladan, joriy yil bahor mavsumida loyiha doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining tuman va shaharlarida ko‘chat ekish tadbirlari davomida jami 127,7 mln (rejaga nisbatan 102,2 foiz) dona ko‘chat va qalamchalar ekilib, “yashil makon” elektron platformasiga kiritildi. Ushbu tadbirlari uchun o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 21,8 mln (rejaga nisbatan 101,3 foiz) dona ko‘chat va qalamchalar yetkazib berildi.
Shuningdek, joriy yil bahor mavsumida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Bo‘stonliq tumanida Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligiga ajratilgan yer maydonlarida vazirlik va idoralar tomonidan “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari amalga oshirildi. Ushbu hududlarda jami 326 gektar maydonda 146 ming dona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi. Mazkur tadbirlar kuzgi mavsumda ham davom ettirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2023 yilda jami 347,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan. Mazkur topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida bugungi kunga qadar jami 131 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilindi. O‘z navbatida hududlarda barpo etiladigan “yashil bog‘lar”ni belgilangan talablar asosida tashkil etish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti bilan shartnomalar imzolandi. Hududlarda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari joriy yil kuzgi ko‘chat ekish mavsumda to‘liq yakuniga yetkaziladi.

Реализация общенационального проекта «Зеленое пространство» — одна из актуальных задач современности.
В последние годы в целях улучшения экологической ситуации в нашей стране реализуется национальный проект «Зеленое пространство».
В частности, в весеннем сезоне текущего года в районах и городах Республики Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте высажено 127,7 миллиона саженцев и черенков (102,2 процента к плану). , и «зеленое пространство»» было введено в электронную площадку. На эти мероприятия лесхозами было завезено 21,8 миллиона (101,3 процента от плана) саженцев и черенков.
Также в весеннем сезоне текущего года в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» министерствами и ведомствами были созданы «зеленые сады» на земле, выделенной Бурчмуллинскому государственному лесному хозяйству в Бостанлыгском районе. На этих территориях на общей площади 326 га осуществлена ​​посадка 146 тысяч саженцев деревьев и кустарников. Эти мероприятия планируется продолжить и в осеннем сезоне.
Кроме того, в 2023 году планируется создать «зеленые парки» общей площадью 347,1 га. Для обеспечения реализации этой задачи на сегодняшний день 131 местный совет принял соответствующие решения о выделении земель для создания «зеленых парков». В свою очередь, с проектным институтом «Яшиллоиха» заключены договоры на разработку проектной документации по организации «зеленых парков», которые будут созданы в регионах на основе установленных требований. Строительство «зеленых садов» в регионах будет полностью завершено во время осенней посевной сезона этого года.