“Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”
Respublikada ekotizimlarni himoya qilish va tiklash, ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish va yashil maydonlarni kengaytirish borasida «Yashil makon» umummilliy loyihasini amalga oshirilishi muhim qadam bo‘ldi.
Xorazm viloyatida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida soha mutasaddilari ishtirokida seminar tashkil etildi. Seminarda hududlarda ko‘chat ishlari bo‘yicha ma’lumotlar taqdim etildi. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, har bir tumanda ekilayotgan daraxtlar asosan o‘rmonchilar tavsiyalari va maslahati asosida ekilmoqda.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Darhaqiqat, yashab turgan joyimizni ozoda saqlab, bizdan keyingi avlod ham munosib tabiiy muhitda yashashlari uchun bugun biz tabiatga mehr va e’tibor bersak kelajak avlod ham munosib ekologik sharoitda yashaydi. Buning uchun biz yer va suv resurslarini, ekologik tizimni asrash hamda daraxt ko‘chatlarini ekib, bog‘ yaratishimiz zarurdir.

Общенациональный проект «Зеленое пространство» – мероприятие не одного года
Важным шагом стала реализация в республике общенационального проекта «Зеленое пространство» по защите и восстановлению экосистем, ускорению работ по озеленению и расширению зеленых насаждений.
В Хорезмской области в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» был организован семинар с участием представителей отрасли. На семинаре были представлены данные по посадочным работам в регионах. По словам экспертов, деревья, которые высаживаются в каждом районе, в основном высаживаются на основе рекомендаций и советов лесников.
Как отметил глава нашего государства, общенациональный проект ««Зеленое пространство» – это не мероприятие одного года». Фактически, если мы сегодня будем проявлять любовь и внимание к природе, поддерживая порядок там, где мы живем, чтобы следующее поколение из нас также могло жить в подходящей природной среде, то следующее поколение также будет жить в подходящих условиях окружающей среды. Для этого нам необходимо защитить земельные и водные ресурсы, экологическую систему, посадить деревья и создать сад.