Joriy yilda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarda ekologik holatni yanada yaxshilash maqsadida jami 347,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan. Bugungi kunga qadar jami 134 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar”barpo etish maqsadida yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilingan. O‘z navbatida hududlarda barpo etiladigan “yashil bog‘lar”ni belgilangan talablar asosida tashkil etish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti bilan shartnomalar imzolandi.
“Yashil loyiha” loyihalash instituti tomonidan “Yashil bog‘lar”ni barpo etish bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish yuzasidan amaliy ishlar olib borildi. Jumladan, Andijon, Jizzax,Sirdaryo,Toshkentviloyati tuman va shaharlarida “yashil bog‘lar” barpo etish bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlariishlab chiqilib, belgilangan tartibda “Shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi” davlat unitar korxonasi tomonidan ekspertizadan o‘tkazildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan,Samarqand, Surxondaryo, Farg‘ona,Xorazmviloyatlari tuman va shaharlarida “yashil bog‘lar” barpo etish bo‘yicha ishlab chiqilgan loyiha-smeta hujjatlari ekspertizadan o‘tkazish uchun taqdim etildi.
Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi tog‘li va tog‘oldi hududlarda vazirliklar hamda tashkilotlar tomonidan yashil bog‘lar tashkil etish belgilangan. Ushbu topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida joriy yil bahor mavsumida Bo‘stonliq tumanida jami 326 gektar maydonda 146 mingdona daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirildi.
Shuningdek, 2023 yil bahor mavsumida Farg‘ona viloyatida bo‘yicha jami 9,3 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo qilish ishlari amalga oshirildi. Hozirgi kunda Sirdaryo viloyatining Sayxunobod va Sirdaryo tumanlarida yer tayyorlash ishlari yakunlandi. Hozirgi kunda boshqa hududlarda ham yer tayyorlash ishlari boshlanmoqda. Hududlarda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari joriy yil kuzgi ko‘chat ekish mavsumda to‘liq yakuniga yetkaziladi. Bundan tashqari, Jizzax viloyatining Zomin tumanida Zomin davlat o‘rmon xo‘jaligi yerlarida 110 gektar maydonda “yashil bog‘” tashkil etish maqsadida 44 ming dona daraxt ko‘chatlari ekish rejalashtirilgan. Hozirgi kunda loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, ekspertizadan o‘tkazilmoqda.
65 gektar maydonda Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligibog‘ini tashkil etish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, ekspertizadan o‘tkazildi. Bugungi kunga qadar “Yashil hudud” DUK tomonidan 25 mingga yaqin chuqurlar kavlanib, yer tayyorlash ishlari amalga oshirilmoqda. O‘z navbatida ko‘chat ekish ishlari joriy yil kuz mavsumida to‘liq amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi, “Qishloq qurilish bank” ATB va “Asakabank” ATB bog‘larini tashkil etish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, ekspertizadan o‘tkazish choralari ko‘rilmoqda. Loyihalarga ko‘ra, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bog‘ida 22 ming, Raqamli texnologiyalar vazirligi bog‘ida 17 ming hamda “Asakabank” ATB bog‘ida 7,5 ming va “Qishloq qurilish bank” ATB bog‘ida 12,5 ming dona Bo‘stonliq tumanining iqlim-sharoitiga mos ko‘chatlar ekish belgilanmoqda.
Loyiha-smeta hujjatlari belgilangan tartibda ekspertizadan o‘tkazilgandan so‘ng, “Yashil hudud” DUK tomonidan belgilangan maydonlarda chuqurlar kavlash, yer tayyorlash ishlari amalga oshiriladi hamda ko‘chat ekish ishlari joriy yil kuz mavsumida to‘liq amalga oshirilishi rejalashtirilgan.

Какие работы были проведены в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство»?
В текущем году в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» в целях дальнейшего улучшения экологической обстановки в регионах планируется создание «Зеленых садов» общей площадью 347,1 га. На сегодняшний день в общей сложности 134 местных совета приняли соответствующие решения о выделении земли для создания «Зеленых садов». В свою очередь, были подписаны контракты с проектным институтом «Зеленый проект» на разработку проектной документации с целью создания «Зеленых садов», которые будут возводиться в регионах на основе установленных требований.
Проектным институтом «Зеленый проект» проведена практическая работа по разработке проектно-сметной документации по созданию «Зеленых садов». В частности, проектно-сметная документация по строительству «Зеленых садов» в Андижанском, Джизакском, Сырдарьинском районах и городах Ташкентской области разработана и в установленном порядке прошла экспертизу ГУП «Экспертиза градостроительной документации». На экспертизу представлена проектно-сметная документация по созданию «Зеленых садов» в районах и городах Республики Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ферганской, Хорезмской областей.
Министерствами и организациями в горных и предгорных районах Бостанлыкского района Ташкентской области предусмотрено создание «Зеленых садов». В целях обеспечения выполнения данного поручения в весенний сезон текущего года в Бостанлыкском районе на общей площади 326 гектаров были проведены работы по посадке 146 тысяч саженцев деревьев и кустарников.
Также в весенний сезон 2023 года в Ферганской области были проведены работы по созданию «Зеленых садов» общей площадью 9,3 га. В настоящее время землеустроительные работы завершены в Сайхунабадском и Сырдарьинском районах Сырдарьинской области. В настоящее время земляные работы ведутся и в других регионах. Работы по созданию «Зеленых садов» в регионах будут полностью завершены в осенний сезон посадки саженцев. Кроме того, в Зааминском районе Джизакской области планируется высадить 44 тысячи саженцев деревьев с целью создания «Зеленого сада» на землях Зааминского государственного лесничества площадью 110 гектаров. В настоящее время проектно-сметная документация разрабатывается и проходит экспертизу.
Проектно-сметная документация по созданию парка министерства горнодобывающей промышленности и геологии на площади 65 гектаров разработана и прошла экспертизу проектным институтом «Зеленый проект». На сегодняшний день ГУП «Зеленая зона» пробурено около 25 тыс. ям, ведутся земляные работы. В свою очередь, посадочные работы планируется полностью провести в осенний сезон текущего года.
Кроме того, разрабатывается проектно-сметная документация и проводятся экспертные мероприятия Министерством экономики и финансов, Министерством цифровых технологий, АТБ «Кишлок Курилиш Банк» и проектным институтом «Зеленый проект» для организации парков АТБ «Асакабанк». Согласно проектам, 22 тысячи планируется высадить в парке Министерства экономики и финансов, 17 тысяч - в парке Министерства цифровых технологий, 7,5 тысячи - в парке АТБ «Асакабанк» и 12,5 тысячи - в парке АТБ «Кишлок Курилиш Банк»".
После рассмотрения проектно-сметной документации в установленном порядке будут выкопаны ямы, проведена подготовка земли на участках, отведенных ГУП «Зеленый проект», а посадка саженцев планируется осуществить в полном объеме в осенний сезон этого года.