Sirdaryo davlat o‘rmon xo‘jaligida viloyat prokuraturasi xodimlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.Suhbatda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida manzarali daraxt va buta ko‘chatlarini ekish ishlarining kuzgi mavsumini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish ishlari muhokama qilindi.
Ushbu loyiha doirasida Sirdaryo viloyati o‘rmon xo‘jalining xodimlari tomonidan ekin ekiladigan dala chetlarini tabiatning noqulay hodisalari (qurg‘oqchilik, tuproq eroziyasi, sel, qor va b.)dan saqlash va mikroiqlimni yaxshilash maqsadlarida ihota daraxtzorlari barpo qilish, o‘rmon maydonlarini kengaytirish hamda plantatsiyalar barpo etish yuzasidan kelishib olindi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, bog‘lar hosil qilish va ko‘kalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olinadi. Ular agrotexnik talablar asosida parvarish qilinadi, mineral va organik o‘g‘itlar bilan oziqlantirilib, zararkunandalardan himoya qilib boriladi.

The nationwide project "Green Space" serves to expand the area of green spaces in cities
Implementation of the national project "Green Space" and the planting of 200 million tree and shrub saplings per year within the framework of this project. As a result of the implementation of such a large-scale initiative, it is planned to increase the area of green spaces in our cities from the current 8% to 30%.
A roundtable discussion was held at the Syrdarya State Forestry with the participation of the regional prosecutor's office. Preparations for the autumn season of planting ornamental tree and shrub seedlings were discussed within the framework of the "Green Space" nationwide project.
Within the framework of this project, the employees of the forest management of the Syrdarya region will protect the edges of cultivated fields from unfavorable natural phenomena (drought, soil erosion, floods, snow, etc.) It was agreed on expansion and establishment of plantations.
For information, it should be noted that within the framework of the "Green Space" nationwide project, trees are selected based on the climatic conditions of the region, with the aim of creating parks and greening. They are cared for according to agrotechnical requirements, fed with mineral and organic fertilizers, and protected from pests.