Yashil makonda birga yashaylik!
Bugun mamlakatimiz miqyosida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar hamda belgilab olingan ustuvor yo‘nalishlarning mazmun-mohiyati bizni bir g‘oya atrofida, ya'ni - Yangi O‘zbekistonni barpo etish va Uchinchi Renessans poydevorini yaratish maqsadi atrofida birlashtirib turibdi.
Davlatimiz rahbari Birlashgan Millatlar Tashkilotining yuksak minbaridan dunyo ahlining e'tiborini dolzarb masalalarga qaratib, insoniyatga tahdid solayotgan uchta inqiroz - iqlim o‘zgarishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishini bartaraf etishga doir muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Prezident tashabbusi bilan amaliyotda qo‘llanilayotgan “ Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ishlar esa joylarda jadal davom etmoqda. Xususan, Namangan viloyati Pop ixtisoslashgan davlat o‘rmon xo‘jaligi Oqtepa bo‘limi o‘rmon fondi yeriga 99216 soni harbiy qisim hamkorligida yashil makon loyihasi doirasida 3 gektar maydonga 2 mingdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar, Qo‘shhovuz bo‘limi o‘rmon fondi yeriga loyiha doirasida 6 gektar maydonga manzarali ko‘chatlar ekildi.
Shuningdek, Pop bo‘limi o‘rmon fondi yeriga Namangan viloyati prokuraturasi hamkorligida yashil makon loyihasi doirasida 5 gektar maydonga 6 mingdan ortiq tez o‘suvchi daraxt ko‘chatlari ekildi.
Dono xalqimizda: "Yaxshidan bog‘ qoladi", degan purma'no hikmat bor. Oilada farzand tug‘ilsa, unga atab ko‘chat ekiladi. Bino, inshoot qurilsa, albatta yonida bog‘ yaratiladi. Kuzgi ko‘chat ekish mavsumida har bir hududda iqlim sharoitidan kelib chiqqan holda nihollar tanlab olindi va to‘g‘ri agrotexnik tavsiyalar asosida ekib chiqildi. O‘nib chiqadigan har bir daraxt esa ekologiya rivojiga munosib hissa qo‘shadi.

Давайте жить вместе в зеленом пространстве!
Масштабные реформы, проводимые сегодня в нашей стране, а также содержание намеченных приоритетов объединяют нас вокруг одной идеи-построения нового Узбекистана и создания фундамента третьего Ренессанса.
С высокой трибуны Организации Объединенных Наций глава государства обратил внимание населения мира на насущные проблемы и выдвинул важные инициативы по преодолению трех кризисов, угрожающих человечеству - изменения климата, утраты биоразнообразия и загрязнения окружающей среды.
Работа в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство», реализуемого на практике по инициативе президента, на местах идет полным ходом. В частности, на землях лесного фонда Актепинского отделения специализированного государственного лесного хозяйства поп Наманганской области совместно с воинской частью № 99216 в рамках проекта «Зеленое пространство» было высажено более 2 тысяч фруктовых и декоративных насаждений на площади 3 гектара, на землях лесного фонда Кошхаузского отделения в рамках проекта посажено декоративных насаждений на площади 6 гектаров.
Также на месте лесного фонда Папского отделения совместно с прокуратурой Наманганской области в рамках проекта «Зеленое пространство» посажено более 5 тысяч саженцев быстрорастущих деревьев на площади 6 гектаров.
У нашего мудрого народа есть древняя поговорка, которая гласит: «Добро останется». Когда в семье рождается ребенок, для него сажают саженец. Если будет построено здание или сооружение, рядом с ним будет разбит сад. Во время осенней посадки саженцы подбирались с учетом климатических условий каждого региона и высаживались с учетом соответствующих агротехнических рекомендаций. Каждое прорастающее дерево вносит значительный вклад в развитие экологии.