Yer sayyorasining 71 foizini dengiz va okeanlar, 29 foizini quruqlik tashkil etsa, shundan atigi 11 foizida insoniyat uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlarining 90 foizi yetishtiriladi.
Poytaxtda “Butun jahon yer kuni”ga bag‘ishlab tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish: muammolar va yechimlar” mavzusidagi xalqaro forumda qishloq xo‘jaligi yerlarining unumdorligini saqlash va oshirish, degradatsiyaga qarshi kurashish, eroziya, sho‘rlanish, botqoqlanish, cho‘llanish jarayonlarini oldini olish masalalari global miqyosda hal etilishi lozim bo‘lgan muammolar xususida so‘z bordi.
Mazkur tadbir Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (UNDP), Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) hamda Halqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati (GIZ) hamkorligida tashkil etildi. Forumda Markaziy Osiyo davlatlatlari, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Koreya Respublikasi va boshqa qator davlatlardan tashrif buyurgan soha ekspertlari, olimlar ishtirok etdi.
BMTning Atrof-muhit dasturi (UNEP) tomonidan tayyorlangan “Global ekologik taraqqiyot” hisobotida keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda yer sharida 2 milliard gektarga yaqin maydonlar turli darajada degradatsiyaga duchor bo‘lgan.
Tadbirda ta’kidlanishicha, mamlakatimizda istiqboldagi strategik vazifalar sifatida 2026 yilga qadar 1 million gektar ekin yer maydonlarida tuproqlardagi gumus miqdorini oshirish, sho‘rlangan yerlar miqdorini 100 ming gektarga kamaytirish, 1,7 mln gektar degradatsiyaga uchragan yaylovlarni qayta tiklash, 26 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlarida ihotazorlar barpo qilish belgilab olingan. Degradatsiyaga uchragan 232,8 ming gektar hududlarda o‘rmon barpo etish ishlari va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar maydonda saksovul, cherkez, qandim kabi sho‘rga va qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklardan iborat “yashil qoplamalar” barpo etish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidanerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish, yangi zamonaviy innovatsion texnologiyalarni sohaga joriy etish, tabiiy resurslardan ilmiy asoslangan holda oqilona va samarali foydalanishni tashqil qilish bo‘yichaxalqaro moliya institutlari bilan birgalikda umumiy qiymati 50 million dollarga yaqin qariyb 15 ta loyihalar amaliyotga tadbiq etilmoqda.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutaxassislari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, yerni, ayniqsa o‘rmon fondi yerlarini asrab-avaylab, kelajak avlodlarga bundanda ko‘paytirgan holda qoldirish barchamizning asosiy burchidir. Bugungi kunda mavjud o‘rmon fondi yerlarining saqlash, qayta tiklash va ko‘paytirish, ularning eroziyaga, sho‘rlanishga, botqoqlanishga, cho‘llanishga va tanazzulga uchrashining oldini olish dunyo miqyosidagi eng katta muammolardan biri bo‘lib qolmoqda.
Cho‘l hududlarida yerdan noto‘g‘ri foydalanish tuproq strukturasini buzib qo‘m ko‘chishiga olib keladi. Qolaversa keyingi yillarda sodir bo‘layetgan qum chang bo‘ronlarining tez tez sodir bo‘lishi yerlardan noto‘g‘ri foydalanish natijasidir. Yerni asrash bilan biz ekologik muhitni yaxshilashga, cho‘llanishni oldini olish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan 2019-2022 yillar davomida Orol dengizining qurigan tubida 1 mln 624 ming gektar maydonda o‘rmonlashtirish ishlari bajarildi. Bu bilan cho‘llanishga uchragan yerlar o‘rmonlashtirildi hamda mahsuldor yaylovzorlarga aylantirildi.
O‘rmonchilar tomonidan amalga oshirilgan ikkinchi katta tadbir bu “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirilishi bo‘ldi. Ushbu loyiha doirasida shu yil bahorda respublika bo‘yicha 125 mln tup atrofida ko‘chatlar o‘tkazildi. Bu bilan ochiq bo‘sh yotgan yer maydonlari ko‘kalamzorlashtirilgan hududlarga aylantiriladi. Kelgusida bu boradagi ishlar davom ettiriladi. Bundan tashqari o‘rmon fondi yerlaridagi mavjud foydalanishga yaroqsiz bo‘lib qolgan tashloq yerlar reja asosida o‘zlashtirilib kelinmoqda. 2022 yilda 7000 gektar atrofidagi yerlar o‘zlashtirib, foydalanishga yaroqli holga keltirildi. O‘zlashtirilgan maydonlarda asosan tuproq va iqlim sharoitlariga mos daraxt va butalar ko‘chatlari ekilib o‘rmonlashtirildi. O‘rmon xo‘jaliklari oldida yerlarni asrashni samarali tashkil etish uchun ko‘chat zaxirasini yaratishdek - muhim vazifa turibdi. Buning uchun yildan yilga ko‘chat yetishtirish xajmlari ko‘paytirib borilmoqda.
O‘tgan 2020 yilda 87 mln donadan yetishtirilgan bulsa, 2022 yilda 113 mln tupdan ortiq nihol va ko‘chatlar yetishtirildi. Kelgusida ko‘chat yetishtirish hajmini yana ikki barobarga ko‘paytirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Hozirgi kunda respublikamizda o‘rmonzorlar maydoni 3,3 mln gektar ya’ni 7,2 % ni tashkil etayetgan bo‘lsa 2030 yilga borib ularning maydonini ikki barobarga ko‘paytirib 15 % ga yetkazish ko‘zda tutilgan. Huddi shuningdek shahar va aholi yashash maskanlaridagi ko‘kalamzorlashtirilgan hududlar hozirg

Около 2 миллиардов гектаров земли в мире деградировали в той или иной степени.
71% территории планеты Земля составляют моря и океаны, 29% — суша, и только 11% ее территории производит 90% продуктов питания, необходимых человечеству.
На организованном в столице международном форуме, посвященном «Всемирному дню Земли» на тему «Борьба с деградацией земель в Центральной Азии: проблемы и решения», основными темами обсуждения стали сохранение и повышение продуктивности сельскохозяйственных земель, борьба с деградация, эрозия, засоление, заболачивание, вопросы предотвращения процессов опустынивания обсуждались как проблемы, которые необходимо решать в глобальном масштабе.
Это мероприятие было организовано в сотрудничестве с Программой развития ООН (ПРООН), Продовольственной и сельскохозяйственной организацией (ФАО) и Немецким обществом международного сотрудничества (GIZ). В форуме приняли участие эксперты и ученые из стран Центральной Азии, России, Германии, Турции, Республики Корея и других стран.
Согласно информации, содержащейся в докладе «Глобальное экологическое развитие», подготовленном Программой ООН по окружающей среде (ЮНЕП), около 2 миллиардов гектаров земель на земном шаре в настоящее время в разной степени деградированы.
На мероприятии отмечалось, что к 2026 году увеличить количество гумуса в почве на 1 млн га пашни, сократить количество засоленных земель на 100 тыс. га, восстановить 1,7 млн ​​га деградированных пастбищ, 26 тыс. га сельскохозяйственных земель. земли, как будущие стратегические задачи нашей страны.На лесных землях налажено строительство живых изгородей. Ведутся лесовосстановительные работы на 232,8 тыс. га деградированных территорий и в сотрудничестве с международными организациями проекты строительства «зеленых покровов», состоящих из соле- и засухоустойчивых растений, таких как саксовул, черкес, сахарный тростник, на 1,7 млн ​​га сухого дна Аральского моря». реализуется.
Около 15 проектов общей стоимостью около 50 миллионов долларов реализуются Министерством сельского хозяйства в сотрудничестве с международными финансовыми институтами для борьбы с деградацией земель, внедрения новых современных инновационных технологий в области, а также экстернализации рационального и эффективного использования природных ресурсов на основе по науке.
По информации, представленной экспертами Агентства лесного хозяйства при Министерстве природных ресурсов Республики Узбекистан на международной конференции, основной обязанностью всех нас является сохранение земель, особенно земель лесного фонда. и оставить это будущим поколениям, не увеличивая при этом пошлину. Сегодня сохранение, восстановление и увеличение существующих лесных площадей, предотвращение эрозии, засоления, заболачивания, опустынивания и деградации остается одной из крупнейших проблем мира.
Неправильное использование земель в пустынных районах нарушает структуру почвы и приводит к миграции наносов. Кроме того, быстрое возникновение песчаных и пыльных бурь в последующие годы является следствием неправильного использования земель. Сохраняя землю, мы можем улучшить экологическую среду и предотвратить опустынивание. В частности, в течение 2019-2022 годов были проведены лесоразведочные работы на площади 1 млн 624 тыс. га на сухом дне Аральского моря. Благодаря этому опустыненные земли были засажены лесами и превращены в продуктивные пастбища.
Вторым крупным мероприятием, проведенным лесниками, стала реализация общенационального проекта «Зеленое пространство». В рамках этого проекта этой весной по всей стране было посажено около 125 миллионов деревьев. При этом открытые пустующие земельные участки превратятся в зеленые зоны. Работа по этому вопросу будет продолжена и в дальнейшем. Кроме того, по плану осваиваются пустые земли лесного фонда, ставшие непригодными для текущего использования. В 2022 году освоено и приведено в эксплуатацию около 7 тысяч гектаров земли. На освоенных территориях были посажены и обсажены деревьями и кустарниками, подходящими по почвенно-климатическим условиям. Перед лесными хозяйствами стоит важная задача по созданию запаса саженцев для эффективной организации охраны земель. С этой целью из года в год увеличивается производство саженцев.
В 2020 году выращено 87 миллионов саженцев, а в 2022 году – более 113 миллионов саженцев и саженцев. В перспективе ведется работа по удвоению объемов производства саженцев. В настоящее время площадь лесов в нашей республике составляет 3,3 млн га, т.е. 7,2%, а к 2030 году планируется удвоить их площадь до 15%. А также зеленые зоны в городах и жилых массивах