Yer sayyorasining 71 foizini dengiz va okeanlar, 29 foizini quruqlik tashkil etsa, shundan atigi 11 foizida insoniyat uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlarining 90 foizi yetishtiriladi.
Poytaxtda “Butun jahon yer kuni”ga bag‘ishlab tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish: muammolar va yechimlar” mavzusidagi xalqaro forumda qishloq xo‘jaligi yerlarining unumdorligini saqlash va oshirish, degradatsiyaga qarshi kurashish, eroziya, sho‘rlanish, botqoqlanish, cho‘llanish jarayonlarini oldini olish masalalari global miqyosda hal etilishi lozim bo‘lgan muammolar xususida so‘z bordi.
Mazkur tadbir Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (UNDP), Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) hamda Halqaro hamkorlik bo‘yicha Germaniya jamiyati (GIZ) hamkorligida tashkil etildi. Forumda Markaziy Osiyo davlatlatlari, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Koreya Respublikasi va boshqa qator davlatlardan tashrif buyurgan soha ekspertlari, olimlar ishtirok etdi.
BMTning Atrof-muhit dasturi (UNEP) tomonidan tayyorlangan “Global ekologik taraqqiyot” hisobotida keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda yer sharida 2 milliard gektarga yaqin maydonlar turli darajada degradatsiyaga duchor bo‘lgan.
Tadbirda ta’kidlanishicha, mamlakatimizda istiqboldagi strategik vazifalar sifatida 2026 yilga qadar 1 million gektar ekin yer maydonlarida tuproqlardagi gumus miqdorini oshirish, sho‘rlangan yerlar miqdorini 100 ming gektarga kamaytirish, 1,7 mln gektar degradatsiyaga uchragan yaylovlarni qayta tiklash, 26 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlarida ihotazorlar barpo qilish belgilab olingan. Degradatsiyaga uchragan 232,8 ming gektar hududlarda o‘rmon barpo etish ishlari va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar maydonda saksovul, cherkez, qandim kabi sho‘rga va qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklardan iborat “yashil qoplamalar” barpo etish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidanerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish, yangi zamonaviy innovatsion texnologiyalarni sohaga joriy etish, tabiiy resurslardan ilmiy asoslangan holda oqilona va samarali foydalanishni tashqil qilish bo‘yichaxalqaro moliya institutlari bilan birgalikda umumiy qiymati 50 million dollarga yaqin qariyb 15 ta loyihalar amaliyotga tadbiq etilmoqda.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutaxassislari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, yerni, ayniqsa o‘rmon fondi yerlarini asrab-avaylab, kelajak avlodlarga bundanda ko‘paytirgan holda qoldirish barchamizning asosiy burchidir. Bugungi kunda mavjud o‘rmon fondi yerlarining saqlash, qayta tiklash va ko‘paytirish, ularning eroziyaga, sho‘rlanishga, botqoqlanishga, cho‘llanishga va tanazzulga uchrashining oldini olish dunyo miqyosidagi eng katta muammolardan biri bo‘lib qolmoqda.
Cho‘l hududlarida yerdan noto‘g‘ri foydalanish tuproq strukturasini buzib qo‘m ko‘chishiga olib keladi. Qolaversa keyingi yillarda sodir bo‘layetgan qum chang bo‘ronlarining tez tez sodir bo‘lishi yerlardan noto‘g‘ri foydalanish natijasidir. Yerni asrash bilan biz ekologik muhitni yaxshilashga, cho‘llanishni oldini olish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan 2019-2022 yillar davomida Orol dengizining qurigan tubida 1 mln 624 ming gektar maydonda o‘rmonlashtirish ishlari bajarildi. Bu bilan cho‘llanishga uchragan yerlar o‘rmonlashtirildi hamda mahsuldor yaylovzorlarga aylantirildi.
O‘rmonchilar tomonidan amalga oshirilgan ikkinchi katta tadbir bu “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirilishi bo‘ldi. Ushbu loyiha doirasida shu yil bahorda respublika bo‘yicha 125 mln tup atrofida ko‘chatlar o‘tkazildi. Bu bilan ochiq bo‘sh yotgan yer maydonlari ko‘kalamzorlashtirilgan hududlarga aylantiriladi. Kelgusida bu boradagi ishlar davom ettiriladi. Bundan tashqari o‘rmon fondi yerlaridagi mavjud foydalanishga yaroqsiz bo‘lib qolgan tashloq yerlar reja asosida o‘zlashtirilib kelinmoqda. 2022 yilda 7000 gektar atrofidagi yerlar o‘zlashtirib, foydalanishga yaroqli holga keltirildi. O‘zlashtirilgan maydonlarda asosan tuproq va iqlim sharoitlariga mos daraxt va butalar ko‘chatlari ekilib o‘rmonlashtirildi. O‘rmon xo‘jaliklari oldida yerlarni asrashni samarali tashkil etish uchun ko‘chat zaxirasini yaratishdek - muhim vazifa turibdi. Buning uchun yildan yilga ko‘chat yetishtirish xajmlari ko‘paytirib borilmoqda.
O‘tgan 2020 yilda 87 mln donadan yetishtirilgan bulsa, 2022 yilda 113 mln tupdan ortiq nihol va ko‘chatlar yetishtirildi. Kelgusida ko‘chat yetishtirish hajmini yana ikki barobarga ko‘paytirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Hozirgi kunda respublikamizda o‘rmonzorlar maydoni 3,3 mln gektar ya’ni 7,2 % ni tashkil etayetgan bo‘lsa 2030 yilga borib ularning maydonini ikki barobarga ko‘paytirib 15 % ga yetkazish ko‘zda tutilgan. Huddi shuningdek shahar va aholi yashash maskanlaridagi ko‘kalamzorlashtirilgan hududlar hozirg

About 2 billion hectares of land in the world have been degraded to varying degrees
71% of the planet Earth is seas and oceans, 29% is land, and only 11% of it produces 90% of the food products needed by mankind.
In the international forum organized in the capital dedicated to "World Earth Day" on the topic of "Combating land degradation in Central Asia: problems and solutions", the preservation and improvement of agricultural land productivity, combating degradation, erosion, salinization, waterlogging, the issues of prevention of desertification processes were discussed as problems that should be solved on a global scale.
This event was organized in cooperation with the United Nations Development Program (UNDP), the Food and Agriculture Organization (FAO) and the German Society for International Cooperation (GIZ). Experts and scientists from the Central Asian countries, Russia, Germany, Turkey, the Republic of Korea and other countries participated in the forum
According to the information contained in the "Global Environmental Development" report prepared by the UN Environment Program (UNEP), about 2 billion hectares of land on the globe are currently degraded to varying degrees.
It was noted at the event that by 2026, increasing the amount of humus in the soil on 1 million hectares of arable land, reducing the amount of saline land by 100 thousand hectares, restoring 1.7 million hectares of degraded pastures, 26 thousand hectares of agricultural land, as future strategic tasks in our country. Construction of hedgerows has been established on forest lands. Reforestation works on 232.8 thousand hectares of degraded areas and in cooperation with international organizations "green covers" consisting of salt and drought-resistant plants such as saxovul, cherkes, sugarcane on 1.7 million hectares of the dry bottom of the Aral Sea ” construction projects are being implemented.
About 15 projects with a total value of about 50 million dollars are being implemented by the Ministry of Agriculture in cooperation with international financial institutions to combat land degradation, introduce new modern innovative technologies in the field, and externalize rational and effective use of natural resources based on science.
According to the information presented by the experts of the Forestry Agency under the Ministry of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan at the international conference, it is the main responsibility of all of us to preserve the land, especially the land of the forest fund, and leave it to the future generations without increasing it. duty. Today, preservation, restoration and increase of existing forest land, prevention of erosion, salinization, swamping, desertification and degradation remains one of the biggest problems of the world.
Improper use of land in desert areas disrupts the soil structure and leads to sediment migration. In addition, the rapid occurrence of sand and dust storms in the following years is the result of improper land use. By conserving the land, we can improve the ecological environment and prevent desertification. In particular, during 2019-2022, afforestation works were carried out on an area of 1 million 624 thousand hectares in the dry bottom of the Aral Sea. With this, the desertified lands were afforested and turned into productive pastures.
The second major event carried out by foresters was the implementation of the nationwide project "Green Space". As part of this project, about 125 million trees were planted throughout the country this spring. With this, open vacant land areas will be transformed into green areas. Work on this matter will be continued in the future. In addition, waste lands of the forest fund, which have become unsuitable for current use, are being developed according to the plan. In 2022, around 7,000 hectares of land were developed and made suitable for use. In the developed areas, trees and shrubs suitable for soil and climatic conditions were planted and afforested. Forest farms have an important task of creating a stock of seedlings for effective organization of land conservation. For this purpose, the production of seedlings is increasing from year to year.
In 2020, 87 million seedlings were grown, and in 2022, more than 113 million seedlings and saplings were grown. In the future, work is underway to double the volume of seedling production. Currently, the area of forests in our republic is 3.3 million hectares, i.e. 7.2%, and by 2030, it is planned to double their area to 15%. As well as green areas in cities and residential areas